Készült: 2024.05.11.13:09:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.),  85-88. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:   81-84   85-88   89-96      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Dócs Dávid képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyház-diplomáciáért felelős miniszternek: „Hogyan garantálják, hogy többgyermekes családoknak ne kelljen jogtalanul milliókat visszafizetniük?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Csák János kultúráért és innovációért felelős minisztert bízta meg, aki a válaszra Vitályos Eszter miniszterhelyettes, államtitkár asszonyt jogosította fel. Öné a szó, képviselő úr, parancsoljon!

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőház! Kérdésem a nagycsaládosok kedvezményeivel és támogatásaival függ össze, hiszen ha valamit el kell ismerni, akkor azt el kell ismerni, hogy a nagycsaládosokat támogatni kell, kiváltképp azokat a nagycsaládosokat, akik remélhetőleg tisztességes úton keresik a kenyérrevalójukat, tisztességes adófizetői Magyarországnak, és a gyerekeiket normális körülmények között nevelik fel, hogy aztán majd a jövőnek a leendő és azt gondolom, hogy Magyarország derekaként szolgáló generációja lehessen ez a felnevelt generáció.

Egy olyan gyakorlatra szeretném felhívni a figyelmet, amely több tucat családnak okozott problémát, hiszen a nagycsaládos kedvezmények között az autóvásárlási kedvezményre 2,5 millió forintot lehetett igénybe venni, mégis előfordulhatott az, hogy akár 6500 forintos tartozásért a Magyar Államkincstár ezt a 2,5 millió forintot valakiktől visszakövetelte vagy visszakövetelte volna.

Egy család keresett meg levélben, amiben tájékoztattak erről, és miután utánajártunk a dolgoknak, kiderült, hogy nem ők az egyedüliek, hanem most már 65 olyan család van, akikkel a Magyar Államkincstár hasonlóképpen járt el. Idén már a bíróság is kimondta, hogy a Magyar Államkincstár jogtalanul követeli vissza a milliókat a nagycsaládosoktól, azonban az Államkincstár ezt figyelmen kívül hagyta, valamint ellentétes jogértelmezésének adott hangot, a megkeresésekre pedig nem reagálnak.

Mi a kormány álláspontja ezekről az esetekről? Hogyan garantálják, hogy többgyermekes családoknak ne kelljen jogtalanul milliókat visszafizetniük? Akiknek ezt az összeget vissza kellett fizetniük, visszamenőleg számíthatnake valamilyen kártérítésre? Köszönöm szépen a szót. (Taps a Mi Hazánk padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Vitályos Eszter miniszterhelyettes, államtitkár asszonynak fogok szót adni. Parancsoljon!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön ezt a kérdést tárcánkhoz már írásban is benyújtotta, és nem tehetek mást, mint hogy megismétlem és megerősítem azt, amit a május 15-ei válaszomban már leírtam önnek. Hadd kezdjem egy apró kiigazítással: nincsen Magyarországon szociális és innovációs minisztérium. A Kulturális és Innovációs Minisztériumhoz tartozik a családpolitika immáron egy éve.

Ami a nagycsaládosok autóvásárlási támogatásával kapcsolatos konkrét kérdését illeti: az ügyben illetékes Magyar Államkincstár a jogszabályoknak megfelelően és méltányosan jár el. Ennek a programnak a keretében 2022. december 1-jéig több mint 28 ezer család autóvásárlását támogatta a kormány, amelyhez mindösszesen 70 milliárd forint támogatást nyújtottunk, és ebből a 28 098, három vagy több gyermeket nevelő családból mindösszesen 65 esetben volt szükség a támogatás visszafizetésére szabálytalanság vagy köztartozások miatt. Félreértés ne essék, nagyon sajnálatos a 65 eset is, de azt ki kell hogy igazítsam, hogy ha a szabálytalanságot igazolhatóan könyvelési hiba vagy önellenőrzéssel orvosolható probléma okozza, a Kincstár felülvizsgálja a visszafizetési kötelezettséget.

Akik pedig időközben rendezték vagy a Kincstár felhívásának kézhezvételétől számított 14 napon belül rendezik az igényléskor fennállt köztartozásukat, ők az általuk esetlegesen már részben vagy egészben visszafizetett támogatási összeget, még a megfizetett késedelmi kamatot is a Kincstártól vissza fogják kapni. Tehát fenntartom, amit a válasz elején elmondtam: a Magyar Államkincstár a jogszabályoknak megfelelően és méltányosan jár el ebben az ügyben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   81-84   85-88   89-96      Ülésnap adatai