Készült: 2024.05.12.00:35:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.),  49-52. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Hiszékeny Dezső, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mit tesz a kormány a demenciával küzdő betegekért?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

HISZÉKENY DEZSŐ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Miniszterhelyettes Úr! A demencia, vagyis a szellemi leépülés a személyiség megváltozását és az önellátás képességének fokozatos elvesztését jelenti. A demencia folyamatos és komplex kezelést igényel, egyszerre társadalmi, egészségügyi és szociális probléma.

Ma az egészségügyi rendszer sem és a szociális intézményrendszer sem képes ellátni ennek a sérülékeny csoportnak az igényeit. A demensek 70-80 százaléka saját otthonában él, családtagjaik gondozzák őket, akikre egyre inkább vállalhatatlan fizikai, mentális és anyagi terhet ró szeretteik ellátása. A becslések szerint Magyarországon a demencia közel 300 ezer beteg embert jelent. De a társadalomban közvetlenül érintettek száma közel egymillió fő. Ez így önmagában is intézkedéseket igényelne, de ha figyelemmel vagyunk arra, hogy Magyarország népessége nem csupán fogy, de a társadalom folyamatosan öregszik, akkor jól érzékelhető, hogy 10-15 éven belül olyan robbanás várható a demens idősek számában, amelyre a jelenleg is hiányos ellátórendszer végképp nincs felkészülve.

Ezt önök is felismerték. Az EMMI még 2019-ben bejelentette, hogy demencia-akciótervet készít. Helyes. A baj az, hogy az akcióterv és Columbo felesége sok hasonlóságot mutat. Állítólag van, de soha senki nem látta. Elfelejtődött? Demens lenne a kormány? Remélem, nem, ezért kérdezem: mit tesz a kormány a demenciával küzdő betegekért? Kérem, nyugtasson meg, miniszterhelyettes úr. (Szórványos taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A demencia valóban olyan kérdés, amivel egyre több magyar család szembesül, egyre többen találkoznak vele akár rokonság, ismerősök körében, és valóban egyre több idős honfitársunk igényelheti azt, hogy segítséget nyújtsunk, meg a családjaik is, hogy segítséget nyújtsunk nekik, amikor valóban  ahogy ön is utalt rá  folyamatosan egyre kevésbé képesek felelősségteljesen az életükkel kapcsolatos döntéseket meghozni, egyre inkább mások segítségére szorulnak. Ez egy világtendencia, ahogy az egész világban egyre kitolódik a fizikai életkor, hiszen egyre jobbak a fizikai életben maradásunkat segítő orvosi kezelések. Ezzel párhuzamosan viszont az agynak a segítése egy újabb terület.

(12.50)

Ezért indította el Magyarország az egyik legkorszerűbb agykutatási programot Magyarországon, Freund Tamás vezetésével, aki a Magyar Tudományos Akadémia újraválasztott elnöke, hogy az agyunk működését is igyekezzünk az életünk minél későbbi szakaszáig is még minél magasabb szinten fenntartani. Ez tehát a dolog tudományos része, de önnek teljesen igaza van, hogy nagyon fontos a sok megelőző intézkedés meghozatala, a diagnosztika javítása, a gondozási szolgáltatások bővítése. Itt is vannak életmódkockázatok, amelyek egész életünk során, 40-50-60 éven keresztül mérsékelhetők, ilyen a dohányzás, az alkoholizmus, az elhízás, és fontos az egészségtudatos életmód, a szűrővizsgálatok látogatása, hiszen ha a részvételi arányok nőnének a szűrővizsgálatokon, hamarabb lehetnének felismerhetők a betegségek, hamarabb lehetne segítséget nyújtani.

Teljesen új betegségmegelőző célkitűzése volt a kormánynak, hogy létrehoztuk az egészségfejlesztési irodák hálózatát. Összesen 110 egészségfejlesztési iroda van, és ebből 87 rendelkezik lelkiegészség-központtal is, pontosan azért, hogy a lakosság a testi, szellemi, lelki egészségét minél jobban meg tudja őrizni. Persze, volt emellett a szakellátás fejlesztése, férőhelyek bővítése, átminősítése (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és ha ön is megnézi, a szociális ellátásban bővülő módon akár nappali ellátásban 900 ezer forint vagy középsúlyos, súlyos fokú demencia esetén 2 millió forintos támogatással szakellátásban is részt vehetnek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   45-48   49-52   53-56      Ülésnap adatai