Készült: 2024.05.19.20:04:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2022.10.26.), 6. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:09


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY, a DK képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Ház! Az ilyenfajta, egymással össze nem függő törvénymódosításokat tartalmazó javaslatot az udvarias parlamenti szleng salátatörvénynek hívja, de őszintén szólva, az egy félreértés, mert a salátában egymással összeillő, harmonikus elemek szerepelnek jó esetben. Sokkal inkább nevezhetjük ezt egy kutyuléktörvénynek, egy olyan törvénynek, ahol a Belügyminisztérium, ami most egy általános szuperminisztérium (Rétvári Bence: Köszönjük szépen.), amely mindennel is foglalkozik… Ez a méretre és nem a minőségre vonatkozott, államtitkár úr. Szóval, hogy a Belügyminisztérium különböző területeiről, különböző államtitkárságairól beérkezett ötleteket egy törvényben beadták, mindenfajta összefüggés és logika nélkül.

Három fő területe van ennek a törvényjavaslatnak, amivel érdemes foglalkozni. Az első a rendvédelmi szervezetekre vonatkozó javaslatok. Ezek közül azt kell kiemelnünk és azt fontos megemlítenünk legelőször, hogy miközben több módosítást is tartalmaz a javaslat, az alapvető problémákat nem orvosolja. Önmagában a határvadász-szolgálatnak a rendőrségi törvénybe való integrálása indokolt és támogatható, ennek van értelme  már akkor is tetszett nekünk az önálló határőrség helyreállítása, akár a rendőrségen belül, amikor a mi javaslatunk volt, és önök ellenezték; ez továbbra is egy jó javaslat, nem ezen múlik a mi álláspontunk , a probléma az, hogy önök ezt sem képesek normálisan megcsinálni. Ugye, arról beszéltek, hogy tízezren érdeklődnek a határvadászképzés iránt, aztán hatezer jelentkezőről beszéltek, akiről később kiderült, hogy valójában 724, a 724-ből kicsit több mint hatszázan kezdték el a képzést, és nagyjából ötszázan végeztek. Úgyhogy nincsen szó arról, hogy határvadászezred lenne, legfeljebb egy határvadász-félezredet sikerült összehozni. Az a helyzet, hogy sajnos ezen nem segít a mostani szabályozás, nincsenek olyan módon kialakítva a határőrség keretei, amelyek helyreállítanák azt a fajta szakmai minőséget és azt a fajta vonzó szakmai pályát, amit korábban jelentett ez a terület.

Hasonló a helyzet a büntetés-végrehajtásnál. Ha valami a büntetés-végrehajtásnak nem hiányzik, az egy újabb átszervezés. Az a helyzet, hogy önök most rendkívül nagy energiákat fognak fordítani arra, hogy új szervezeteket, vízfejeket hozzanak létre, miközben  ezt mi Kőbányán, ami mégiscsak Közép-Európa legnagyobb börtönvárosa, elég jól látjuk  a valódi problémák nem ezek, hanem az, hogy kevés a végrehajtó állomány, nagyon rosszak a munkakörülmények, az illetmények ugyan valamennyit javultak, de az életpálya továbbra sem vonzó. Ez pedig, szeretném jelezni a biztonság iránt olyannyira  egyébként időnként joggal  aggódó kormánynak, jelentős, érdemi biztonsági kockázatot jelent.

(9.40)

A büntetés-végrehajtásban is valódi intézkedésekre, valódi változásra lenne szükség, és főleg a végrehajtó állomány érdemi megbecsülésére, átszervezések, bürokrácia helyett. Hozzáteszem, ráadásul ezek a szabályok az önök központosító logikájában azt teszik lehetővé egyébként, hogy a büntetés-végrehajtáson belül is széles körben áthelyezhetők legyenek egy intézményen belül látszólag a dolgozók, valójában más városba, más településre, más intézménybe lehessen őket helyezni, ami nemcsak az életminőség, hanem a szakmai munka szempontjából is problémás. A rendőrségi törvény egyéb módosításai ezenkívül a helyettesítéshez nyúlnak hozzá, valamint lehetővé teszik azt, hogy rendkívül sok túlórát rendeljenek el, ugyanakkor a pihenőidő szabályai és garanciái továbbra sincsenek meg.

Tisztelt Ház! Az árnyékkormány álláspontja szerint nem valamilyen felszíni módosításra van szükség a rendészeti dolgozók esetében  és ebbe most beleértem a tűzoltókat is , hanem érdemi változásra, egy olyan életpályára, ahol a honvédelmi alapilletményhez igazítva és az inflációval indexált módon emeljük meg az illetményeket. Hiszen az infláció ugyanúgy sújtja a rendőröket, a büntetés-végrehajtási dolgozókat, a tűzoltókat is, mint a többi állampolgárt, ráadásul náluk a lakhatás nehézségei különösen nagy gondot okoznak.

A törvényjavaslat második része nem ennyire ártatlan, mondhatom abban az értelemben, hogy ez már rendkívül súlyos károkat okoz. Tovább folytatódik ugyanis a Big Brother építése, a Rogán-KGB fejlesztése, újabb jogköröket kap a nemzetbiztonsági szolgálat, újabb jogköröket kap a Nemzeti Információs Központ, újabb hozzáférést adnak a lakcímnyilvántartáshoz. Teljesen nyilvánvaló módon arról van szó, hogy épül az a típusú központosított megfigyelő rendszer, amelyiknek a célja az állampolgárok kézben tartása, amelyiknek a célja az, hogy hogyan szerezhetnek meg minél több információt, és hogyan élhetnek vissza ezekkel az információkkal akár magánérdekek érdekében, akár pedig a politikai érdekek érdekében a politikai ellenfeleik vagy az önök oligarcháinak gazdasági konkurensei ellen; számos példát láttunk erre az elmúlt időszakban is, elég csak a Pegasus-botrányra utalni. Teljesen nyilvánvalóan tovább folytatódik az a fajta központosítás, az a fajta kiépítése ennek a típusú megfigyelő, ellenőrző államnak, amelyik a demokráciákra nem jellemző.

És majd el fogják mondani nyilván a vitában, hogy vannak ilyen intézkedések más országokban is, más helyeken is vannak ilyen jogosítványai a szolgálatoknak, csak azokban az országokban működik a szolgálatok fölötti civil kontroll, működik a szolgálatok fölötti többpárti, konszenzuson alapuló ellenőrzés, és működik az a fajta kormányzati ellenőrzési rendszer, amelyik önöknél nem működik. Önök továbbra is arra törekednek, hogy minél többet megtudjanak az állampolgárokról, arra törekednek, hogy olyan titkosszolgálati hatalmat építsenek föl, amit tetszésük szerint használhatnak politikai célokra vagy akár magángazdasági célokra is.

Összességében azt tudom tehát mondani, hogy a rendvédelemmel kapcsolatos intézkedések érdemben nem javítják a rendvédelem helyzetét, érdemben nem segítenek a rendőröknek, a büntetés-végrehajtási dolgozóknak, érdemben nem javítják az állampolgárok biztonságát, a közbiztonságot, a nemzetbiztonsággal kapcsolatos intézkedések pedig kimondottan károsak és veszélyesek.

Van még a törvényjavaslatnak egy harmadik, nagyon fontos területe is, ez a szociális törvények módosítása, amely szintén botrányos és felháborító, de erről Gy. Németh Erzsébet képviselőtársunk, az árnyékkormány szociális ügyekért felelős minisztere fog beszélni a továbbiakban. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai