Készült: 2024.05.19.20:00:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2022.10.26.), 177. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:21


Felszólalások:  Előző  177  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Úgy érzem, ön lesz a legnagyobb szövetségesem a baloldalon a jelen vitában. Köszönöm szépen, hogy elmondta, hogy a szegénység aránya csökkent Magyarországon minden nemzetközi kimutatás szerint is. Ez visszaigazolja, hogy az, amit az elmúlt években tettünk, csökkentette a szegénységet. Az nyilvánvaló, és ezt mindenki elismeri, hogy nem szűnt meg a szegénység, ezt senki sem akarta állítani, de csökkent. Az elmúlt évek politikája, adópolitikája, gazdaságpolitikája, szociálpolitikája, gazdaságösztönző politikája sikeres volt, mert a szegénység csökkent. Köszönöm szépen, hogy ezt is visszaigazolta.

S azt is említette, hogy a GNI-mutató is csökkent. Annak örülnünk kell, hogy ez csökkent, képviselő úr, mert ez egy olyan mutató, ami a jövedelemelosztás egyenlőtlenségét méri. Ha a tíz évvel ezelőtti adatot megnézi, azt látja, hogy az 28,3, most pedig 27,7. Tehát csökkent a jövedelemelosztás egyenlőtlensége. Ez a mutató minél alacsonyabb, annál kisebb az egyenlőtlenség. (Tordai Bence: Ez nem így van!) Persze, nyilvánvalóan minden Eurostat-statisztika hazudik Tordai képviselő úr szerint, ha abban esetleg valamilyen pozitív tendencia van Magyarországon.

A másik ilyen mutató, ami az egyenlőséget-egyenlőtlenséget méri, az az S80/S20, tehát a társadalom felső ötöde és alsó ötöde közötti jövedelemkülönbség. Ha itt is megnézi a tíz évvel ezelőtti adatot, akkor 4,3-at lát, és ha megnézi a legfrissebb adatot, akkor 4,2-t lát. Ez nem olyan nagy mértékben csökkent, mint a GNI-mutató, ami tíz évvel ezelőtt volt 28,3, a legfrissebb kimutatás szerint meg 27,7, de mégis ennél is csökkenés látható. Köszönöm, képviselő úr, hogy felhívta az Országgyűlés figyelmét arra, hogy azok a nemzetközi mutatók, amelyek Magyarországon is mérik a társadalmi-jövedelmi különbségeket, csökkentek, és nagyon sok nyugat-európai országnál is előnyösebbek, ha a tíz évvel ezelőtti, a 2012-est és a legfrissebb adatot összevetjük.

(19.40)

Csak egyetlenegy gondolatot még hadd mondjak ehhez! Ha mérlegre tesszük a baloldal politikájának az eredményeit meg a jobboldal politikájának az eredményeit, azért mégiscsak, ha ugyanezt, az Eurostatnak a kimutatását megnézi, hogy 2006-2010 között hogyan változtak a különbségek, ki emelkedett, ki csökkent, akkor azt láthatja, hogy a társadalom alsó 40 százalékának csökkent a reáljövedelme 2006-2010 között. Az alsó 40 százaléknak csökkent, és a legnagyobb mértékben a felső 10 százaléknak nőtt 2006-2010 között. Eurostat, jó pár évvel ezelőtti adat, nem hiszem, hogy bárki ezt kétségbe vonná.

Tehát pont amiről önök itt beszélnek, hogy a baloldal a társadalmi különbségeket csökkenti, arra van az állam, azért van az állam közössége, a nemzet, hogy csökkentsük ezeket a különbségeket, ami nyilván azt jelenti, hogy kevesebben élnek szegénységben, tehát több ember tud a nélkülözők közül, a rászorulók közül a középosztályhoz csatlakozni. De a baloldal teljesítménye nem ez. A felső 10 százalék 10 százalékkal növekedett, és az alsó 40 százalék csökkent, míg 2011-2018 között a reáljövedelemben a legszegényebb háztartások nőttek a leginkább; és ezt nyilván nem mi mondjuk pusztán, hanem az Eurostat adatai igazolják vissza. Tehát hiába beszélnek önök arról, hogy a társadalmi különbségeket csökkentsük, az olló ne nyíljon, hanem záródjon.

És ez nemcsak itt igazolódik vissza, hanem a PISA-mérésben is, amely megmutatja, hogy a családból hozott hátrány mennyire befolyásolja az oktatási eredményt. Ott egy 25-26 százalékos befolyásolási arány volt, de 19 százalék környékére ment ez vissza, 19,1 százalékra, ha jól emlékszem. Tehát az iskolában is, a legutóbbi két PISA-mérés eredményéből láthatóan, ott is csökkent az ilyesfajta otthonról, családból hozott hátrány.

Tehát én köszönöm, hogy elismeri, hogy a szegénység csökkent, de kérem, azt is ismerje el, vagy, ha nem ismeri el, akkor legalább azt is el tudom mondani az ön számai alapján, tisztelt képviselő úr, hogy hála istennek, csökkent a különbség is, nyilván nem olyan nagy mértékben, mint azt szeretnénk, tehát azért ezen lehet még javítani. Csak azt kérem önöktől, ha már azt elismerték, hogy nem csökken a férőhelyek száma a szociális ellátásban, megnéztem, hogy az idősek nappali ellátása  itt most nem a férőhelyet, hanem a finanszírozott egységet mondom, a nappali ellátásnál talán jobb is, ha abban számolunk, és nem kapacitásban  88 580-ról nőtt 225 630-ra, és ez jövő évre a költségvetésben már 282 630 finanszírozási egységre van, tehát további növekedés várható a jövő évi költségvetés számai alapján; tehát ha már elismerték azt, hogy az idősotthoni kapacitás, a bentlakásos kapacitás emelkedett, ha már elismerték, hogy a szegénység csökkent, esetleg az lehetne a harmadik lépés, hogy nemcsak Kanász-Nagy Máté, hanem a többiek is elismerik, hogy hála istennek, ennek örüljünk együtt, a magyar emberek élnek jobban. Akkor ismerjék el, hogy hála istennek, nem nőttek a társadalmi különbségek, hanem csökkentek, és bízzunk abban, hogy ezt a válságot is, mert egy válságos időszak mindig nehéz helyzet, de azért van többletkapacitás akár az idősek nappali ellátására és a többire is  ahogy az előbb idéztem  a jövő évi költségvetési törvényben.

Ez a körülbelül 180 milliárd forint, amennyi többletet fordítunk, az pontosan azért van, hogy válságállók legyünk. És ahogy a koronavírus-válságból is gyorsan vissza tudott pattanni a magyar gazdaság, és tudtak növekedni utána a bérek, és tudott nőni az álláshelyek száma, bízunk benne, hogy ez a válság, amiben még benne vagyunk, a dandárjában, tehát még nem tudjuk pontosan, hogy mikor lesz vége  minél hamarabb érnek véget a szankciók, annál hamarabb lesz vége a válságnak is , bízunk benne, hogy ebből is úgy tudunk kijönni, mint az előzőből, és hála istennek, több magyar fog jobban élni. Ez nem jelenti azt, hogy megszűnik a feladatunk, mert ettől még valamennyi ember lesz, akinek segítséget kell nyújtsunk, tehát ott van közös feladatunk, főleg nekünk, mert mi viseljük a kormányzás felelősségét, de azért mégiscsak van ebben közös rész is bőven.

Úgyhogy ezen dolgozunk, és még egyszer köszönöm önnek, hogy több felszólalásában is elismerte, hogy azért van eredménye az elmúlt 12 évnek. Sok ember munkája van benne, nekik köszönjük elsősorban. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  177  Következő    Ülésnap adatai