Készült: 2024.05.20.14:10:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2023.11.23.), 31. felszólalás
Felszólaló Dócs Dávid (Mi Hazánk)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  31  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÓCS DÁVID, a Mi Hazánk képviselőcsoportja részéről: Tisztelt elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Örömmel hallottam, hogy Hollik képviselő úr is olyan fontosnak tartja, hogy például legalább a Facebookot a magyar törvények szerint is felelősségre lehessen vonni, mint azt a Mi Hazánk is tartja.

Államtitkár úrhoz lenne egy szerény kérésem: az ellenzéket ne azonosítsa a baloldallal. Mi jól megkülönböztethető része vagyunk az ellenzéknek, és nem a baloldalhoz tartozunk. Ez csak egy apró formai dolog, de köszönöm szépen, ha ennek eleget tesz.

Akié az információ, azé a hatalom  tartja a mondás. A javaslatból viszont nem derül ki az, hogy az államközi adatátadásokat nyilvánosságra hozzák-e. Hiszen közérdek, hogy tudjuk, mikor, milyen természetű és mennyiségű magyar adat vándorol, mondjuk, más országok felé. A benyújtott rendelkezésből arra utaló jelek látszanak, hogy lehallgató berendezéseket telepítenek a szolgáltatókhoz. Az FBI és az NSA ugyanezt csinálta, csinálja az USA-ban, így hallgatják le a teljes amerikai adatforgalmat. Ehhez hasonlót akarnak itt is kiépíteni? Az ilyen táv-adatszolgáltatás minimum olyan metaadatok folyamatos állami lehallgatását teszi lehetővé, mint hogy ki mikor, milyen weboldalon böngészett. Ennek semmilyen legitim oka nem lehet. Ha ennél szűkebb az érintett adatok köre, akkor pontosabb megfogalmazás lett volna indokolt.

A megbízható bejelentő státusz meglátásunk szerint semmi másra nem szolgál, mint a cenzúrát segíti elő. Az egyértelműen törvénytelen tartalmakat, mint például a végtelenül visszataszító és elítélendő gyerekpornót a szolgáltatók eddig is soron kívül, minden különösebb vizsgálat nélkül eltávolították. Ehhez nem kell semmilyen kiemelt státusz, bármilyen bejelentés megteszi, elég felhívni rá a moderátorok figyelmét. Persze minden feltöltést ma már mesterséges intelligencia vizsgál, tehát sok illegális tartalom eleve meg sem jelenhet.

Aztán egyáltalán nem látjuk indokoltnak a kiemelt státuszt. Ha az EU miatt mindenképpen implementálni kell, akkor úgy kellene, hogy nehéz legyen megszerezni a minősítést és könnyű legyen elveszíteni azt. Például rövid időre megadni, hogy gyakran kelljen megigényelni. Ez adhat akkora adminisztrációs terhet, hogy még a külföldi pénzzel kitömött NGO-k sem akarnak majd vesződni vele. Továbbá széles körű jelentési kötelezettséget kellene kiszabni, hogy visszakövethető legyen a bejelentő tevékenysége. A bejelentő által jelentett tartalmakról kellene tárolni egy nyilvánosan alapértelmezetten nem elérhető másolatot. Magyarán, a szolgáltató nem törli a tartalmat, hanem elérhetetlenné teszi. És nemcsak a törölteket, hanem mindent, amit a bejelentő bejelentett, azokat is, amik végül nem kerültek eltávolításra. Így lehet megvizsgálni, hogy valóban mennyire objektívek a bejelentő szempontjai.

Fontos lenne tisztázni, hogy mikor szerez tudomást egy vállalat a tartalom jogellenes voltáról, és csakis jogerős bírósági végzéssel mondható biztosra. Mindeddig csak vélelmezett jogsértésről beszélhetünk. A szolgáltatók az eddigi törvények mellett is haladéktalanul megvizsgálhatták és felülvizsgálhatták minden nyilvánvalóan jogsértő tartalom mivoltát pusztán bejelentésre, ezen túlmenően pedig bíróság által kimondott jogsértéseket azonnal megszüntethettek. A mostani változtatás hatása, ami az EU ismert célja, hogy a bejelentő akarata előtt a szolgáltató meghajoljon akkor is, ha nincs a kezében jogilag kötelező érvényű dokumentum. Ez határozottan szembemegy a szabad véleménynyilvánítás elveivel.

A Mi Hazánk Mozgalmat rendkívüli módon érinti a közösségi média cenzúrája, hiszen pártunk elnökének 207 ezer követős Facebook-oldalát a 2019-es önkormányzati választások hajrájában törölték, és azóta is perben áll a Facebookkal. A kormánynak elsősorban ilyen oldalról kellene rendeleteket és intézkedéseket hoznia, mert ez a beavatkozás a szólásszabadság mellett a magyar választásokba történő beavatkozást is jelenti. Köszönöm szépen a szót. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)




Felszólalások:  Előző  31  Következő    Ülésnap adatai