Készült: 2024.05.09.17:48:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  56-61. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:07


Felszólalások:   48-55   56-61   62-69      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően az interpellációkkal összefüggő határozathozatalokra a holnapi ülésnapunkon kerül sor minden egyes esetben, tehát ezt nem fogom a továbbiakban megismételni.

Komjáthi Imre, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez. Megadom a szót, parancsoljon!

(15.00)

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Sajtóhírek szerint nem sikerült új befektetőt találni a Tungsram számára, ezért a vállalat telephelyein sajnos újabb gyárbezárásra és elbocsátásokra került sor. A kormány stratégiai partnerének számító Tungsram már tavaly bejelentette, hogy anyagi nehézségek miatt el fogja bocsátani dolgozóinak többségét, így aztán a korábbi 3 ezer alkalmazott helyett ma már kevesebb mint négyszázan dolgoznak a vállalatnál.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A vidéki telephelyek munkavállalói nagyon nehéz helyzetbe kerültek. A zalaegerszegi, a hajdúböszörményi, a nagykanizsai és a kisvárdai üzemek alkalmazottainak jelentős része azóta sem talált állást, még úgy sem, hogy többen 100-200 kilométeres ingázást is vállaltak volna egy új munkahely érdekében. A kormány pedig közben tétlenül nézte, hogy a Tungsram mint stratégiai partnere felmondja a kollektív szerződés több pontját, ezért az elbocsátott dolgozók sokkal rosszabbul jártak, mert a munka törvénykönyve alapján fizetik ki őket. Így a minimálbérért dolgozók akár egymillió forinttal is kevesebb végkielégítést kapnak. Nem sokat segít ezen a kormányzati ígéret, mely szerint a munkájukat elvesztők 250 ezer forint támogatást kaphatnak, az ígért ingyenes átképzést ugyanis a hírek szerint ebből a pénzből kell kifizetniük.

Az ilyen problémák ellen csak az jelenthet orvoslást, amit mi már korábban is javasoltunk, nevezetesen az, hogy a kormány által kötött stratégiai megállapodásokban szerepeljen a dolgozók védelme. Garantálni kell a munkavállalók munkajogi és munkavédelmi biztonságát! Ne lehessen a magyar állam stratégiai partnere és ne kaphasson állami támogatást, aki ezt nem tartja tiszteletben.

A Tungsram gondjai kapcsán többször kezdeményeztem, hogy a magyar kormány forduljon segítségért az Európai Globalizációs Alaphoz. Ez akár több millió eurós segítséget is jelenthetne, a magyar államnak pedig csak a projekt 15 százalékát kellene finanszírozni. Az innen lehívott összeget kell a munkavállalók átképzésére, bérkiegészítésére vagy vállalkozások támogatására fordítani. Erre legutóbb azt a választ kaptam Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszonytól, hogy a kormány rendelkezik forrásokkal az esetleges leépítések kezelésére, sőt jelenleg is vannak olyan uniós programok, amelyekből segíteni tudják az érintettek elhelyezkedését.

Hát akkor itt az ideje, hogy ne csak mellébeszéljenek! Éppen ezért választ várok arra, mit tettek azért, hogy a Tungsram ne bontsa fel egyoldalúan a kollektív szerződés több pontját. Mi értelme a stratégiai partnerségnek, ha a kormánynak nincs ráhatása egy olyan vállalatra, amely milliós kárt okoz az elbocsátott dolgozóknak? Miért támogatnak az adófizetők pénzéből egy ilyen céget, miért kell fizetni az állítólag ingyenes átképzésért, ha a kormány ráadásul rendelkezik forrásokkal a leépítések kezelésére? Végezetül: mikor fordulnak az Európai Globalizációs Alaphoz az állásukat elvesztők támogatása érdekében? Várom válaszát, államtitkár úr.

ELNÖK : Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm képviselőtársaimat. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Fónagy János államtitkár úr válaszol. Öné a szó.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány a háború és a szankciók által sújtott nehéz gazdasági helyzetben is mindent megtett és megtesz a családok megvédése, a recesszió elkerülése, a teljes foglalkoztatás megőrzése és az infláció letörése érdekében. A baloldali kormányokhoz képest mára már egymillió fővel többen dolgoznak Magyarországon, 2023 márciusában 4 millió 707 ezer főre emelkedett a munkavállalók száma. A munkahelyteremtő támogatási programokra eddig mintegy 12 ezer álláskereső foglalkoztatására érkezett be kérelem, és már tízezer álláskereső állhatott újra munkába. A kormányzat ehhez tízmilliárd forintnyi támogatást biztosított.

A kormány kitűzött célja, hogy a Tungsram csoportos létszámcsökkentésében érintett munkavállalóinak újbóli elhelyezkedését minden rendelkezésre álló eszközzel segítse. Az intézkedések három fő pillérre épültek: egyrészt a munkanélküliség megelőzése és a hátrányos következmények enyhítése, a munkából munkába elv érvényesülése, képzési támogatás nyújtása a munkaerőpiaci program keretén belül, állásbörzék, információs napok, ingyenes tanácsadások a dolgozók számára.

A kormány fokozott figyelmet fordít a cég csoportos létszámleépítésében érintett munkavállalóinak mielőbbi elhelyezkedésére. A szükséges forrás biztosításával megteremtette annak feltételeit, hogy az elbocsátani tervezett foglalkoztatottak mielőbb újra munkába állhattak. Az intézkedéseknek köszönhetően a kormányhivatalok közreműködésével álláskeresést ösztönző juttatást kaphattak a leépítéssel érintett Tungsram-dolgozók képzéséhez, átképzéséhez. 32 fő dolgozó képzésének támogatása eddig már megvalósult.

A kormányhivatalok munkajogi, munkaügyi tanácsadással, információk közvetítésével segítették az újbóli elhelyezkedést az ön által felsorolt települések területi illetékessége alapján. A legfontosabb volt, hogy az elbocsátással esetleg érintett dolgozók lehetőleg egy napig se maradjanak állás nélkül. Számos foglalkoztató jelezte, hogy a leépítéssel érintett dolgozók nagy részét átvenné, ezzel enyhítve saját munkaerőhiányát, így a leépített dolgozók munkaviszonya folyamatos maradt. A legtöbb foglalkoztató helyben adódott, ezáltal mind a munkavállalók, mind a munkáltató méltányos helyzetbe került, a leépítéssel érintettek többsége már el is helyezkedett.

A képviselő úr kérdésére szeretném megerősíteni, hogy a munkajogi viszonyokat törvény szabályozza. A törvényben mindenkinek, a munkaadónak és a munkavállalónak is megvannak a jogai. Ha ezek keretén belül akár az egyik, akár a másik visszaél például a kollektív szerződés adott pontjainak megsértésével, minden fél rendelkezésére állnak a jogorvoslati lehetőségek. Meggyőződésem, hogy politikai támadás helyett a jog és a törvényesség útját kellene járni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm szépen. Nem tudom elfogadni a válaszát, államtitkár úr. Ne haragudjon, önök úgy csinálnak, mint Bodóné, amikor a bor árát kérik; mindig másról beszélnek. Én megtettem azt, amit önök nem. Én elmentem Nagykanizsára, elmentem Kisvárdára, elmentem Újpestre, és beszéltem azokkal az emberekkel, akik 30-40 évet dolgoztak ott és utcára tették őket. És felolvastam nekik a legutóbbi válaszukat, és tudják, mit mondtak: kenjem a hajamra? Nem tudok belőle jóllakni. Nem tudom belőle a családomat ellátni. És ön arra hivatkozik  nagy tisztelettel vagyok ön iránt , újfent arra hivatkozik, hogy törvények. Ezeket a törvényeket önök alkotják. Mi rendszeresen benyújtunk módosítókat, mert szeretnénk változtatni a dolgozó emberek helyzetén, de önök rendre lesöprik ezeket a javaslatokat. A törvényeket önök írják 2010 óta. Legyenek könyörületesek a magyar dolgozókkal szemben, és fogadják el a javaslatainkat, amikkel meg tudjuk szüntetni a kiszolgáltatottságukat az önök által kegyelt hazai és külföldi nagytőkével szemben. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   48-55   56-61   62-69      Ülésnap adatai