Készült: 2024.05.09.13:29:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2023.04.12.),  39-49. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 11:33


Felszólalások:   35-38   39-49   49-70      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Rétvári Bence képviselő úr, államtitkár úr. A napirend előtti felszólalások végére értünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyarország Kormánya és Bosznia-Hercegovina Minisztertanácsa között a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyezmény kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/3519. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Dömötör Csaba államtitkár úrnak, a Kabinetiroda államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Öné a szó, államtitkár úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Magyarország az elmúlt években már 28 országgal kötött megállapodást a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről, mások mellett például Bulgáriával, Csehországgal, Finnországgal, vagy éppen Lengyelországgal, Luxemburggal vagy Svédországgal.

A Bosznia-Hercegovinával megkötendő vagy jóváhagyandó egyezményt 2021 októberében írtuk alá; a kétoldalú titokvédelmi megállapodások megkötéséhez szükséges jogi alapot a minősített adat védelméről szóló törvény 2010. évi hatálybalépése teremtette meg. Az egyezmények egyebek mellett részletezik a biztonsági együttműködést, a minősített adatok továbbítását, sokszorosítását, fordítását vagy éppen megsemmisítését érintő szabályokat, továbbá kijelölik a hatáskörrel rendelkező hatóságokat, valamint meghatározzák azokat az eljárásokat, amelyek a minősített adat biztonságának megsértése esetén alkalmazandók.

A két fél  jelen esetben Magyarország és Bosznia-Hercegovina  kötelezettséget vállalt arra, hogy egyformán szigorú védelmet biztosít az egyezmény keretében kicserélt vagy keletkezett minősített adatok számára. Az egyezmény amellett, hogy tovább fokozza a két ország közötti együttműködést a honvédelem, a rendvédelem, valamint a nemzetközi szervezett bűnözés és terrorizmus elleni harc területén, mindezek mellett hazánk biztonságát is tovább erősíti, ami különösen fontos a mostani háborús helyzetben.

Éppen ezért kérjük a tisztelt képviselő hölgyeket és urakat, hogy támogassák az erről szóló törvényjavaslatot. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Dömötör Csaba államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Elsőként megadom a szót Szeberényi Gyula képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának. Öné a szó.

DR. SZEBERÉNYI GYULA TAMÁS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat egy 13 éve tartó folyamat újabb állomása.

A 2010-től hatályos, minősített adat védelméről szóló új jogszabálynak köszönhetően megteremtődött a minősített adatok védelmének egységes jogszabályi és intézményrendszere, valamint eleget tettünk jogharmonizációs kötelezettségeinknek. Megnyílt annak a lehetősége, hogy kétoldalú titokvédelmi megállapodásokat kössünk, kezdve a Szlovák Köztársasággal, a Lengyel Köztársasággal és a Cseh Köztársasággal, majd ezt követően szinte minden európai partnerországgal megtörtént a kétoldalú titokvédelmi megállapodás megkötése.

Csakúgy, mint a korábbiak, a Bosznia-Hercegovina minisztertanácsával kötendő egyezmény is egyebek mellett részletezi a biztonsági együttműködést, a minősített adat továbbítását, sokszorosítását, fordítását vagy éppen megsemmisítését, továbbá kijelöli a hatáskörrel rendelkező hatóságokat, valamint meghatározza azokat az eljárásokat, amelyek a minősített adat biztonságának a megsértése esetén alkalmazandók.

A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja természetesen támogatja az előttünk fekvő nemzetközi szerződésről szóló törvényjavaslat elfogadását. Kérem, támogassák önök is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, Szeberényi Gyula képviselő úr. Most megadom a szót Gurmai Zita képviselő asszonynak, az MSZP képviselőcsoportja vezérszónokának. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Az egyezmény célja, hogy védelmet biztosítson a szerződő felek, valamint a joghatóságok alá tartozó állami szervek, illetve egyéb, például gazdasági szervezetek közötti együttműködés során kicserélt vagy keletkezett minősített adatok számára. Ennek az egyezménynek az a célja, hogy rögzítse az alapvető fogalmak meghatározását és az illetékes hatóságokat, ami hazánk esetében a Nemzeti Biztonsági Felügyelet.

A szerződő felek rendelkeznek az egyezmény hatálya alá eső biztonsági együttműködési tevékenységről, ennek keretében rendezésre kerül a minősített adathoz hozzáférők köre, az adatbiztonság alapelvei, a minősített adatok továbbításának, sokszorosításának, fordításának, megsemmisítésének szabályai, valamint a minősített adathoz való hozzáférést igénylő látogatás menete. Rögzítésre kerültek az egyezményben a minősített adatok biztonságának megsértése esetén alkalmazandó eljárás, valamint a költségek viselésének szabályai.

Az egyezmény nem érinti a felek egyéb, két- vagy többoldalú egyezmény alapján fennálló kötelezettségeit, ideértve mindazon megállapításokat és egyetértési megállapodásokat, amelyek minősített adatok cseréjét és kölcsönös védelmét szabályozták.

Néhány tartalmi észrevételt szeretnék tenni. Az Országgyűlés 2009. december 14-én fogadta el a minősített adat védelméről szóló 2009. évi CLV. törvényt, ami megteremtette a kétoldalú titokvédelmi megállapodások megkötéséhez és alkalmazásához szükséges jogi alapokat, és így megkezdődhetett hazánk e téren tapasztalható elmaradásának felszámolása.

A Matv. hatálybalépésétől kezdve, 2010. április 1-jét követően megindult a szerződéskötések sora, melynek keretében több mint 30 európai országgal, valamint az Egyesült Államokkal is hasonló egyezmény megkötésének előkészülete kezdődött meg, amely Bosznia-Hercegovina esetében most érkezett el a hazai jogrendbe történő átültetéséhez. A törvényben foglaltak végrehajtása, Magyarország nemzetközi kötelezettségvállalásainak teljesítése, továbbá a minősített adatok cseréjével és kölcsönös védelmével történő szorosabb együttműködésének biztosítása miatt indokolt a szerződés megkötése.

A Magyar Szocialista Párt frakciója támogatja a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gurmai Zita képviselő asszony. Most megadom a szót Nacsa Lőrinc képviselő úrnak, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportja vezérszónokának. Öné a szó, képviselő úr.

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A rendszerváltozás után Magyarország a minősített adatok védelme egységes jogszabály- és intézményrendszerének kialakítása tekintetében meglehetős lemaradásban volt. Ez a jogszabályalkotási lemaradás mintegy két évtizedig nem is tette lehetővé hazánk számára, hogy minősített adatok cseréjére vonatkozó biztonsági együttműködési megállapodásokat kössön bilaterális alapon.

Az Országgyűlés elfogadott egy törvényt, amely 2010. április 1-jei hatálybalépésével megteremtette a kétoldalú titokvédelmi megállapodások megkötéséhez és alkalmazásához szükséges jogi alapokat, ezzel 2010-től kezdődően elindult a kétoldalú titokvédelmi megállapodások megkötése. Miután az uniós és balkáni országokkal már egyesével megkötésre kerültek ezek a megállapodások, most Bosznia-Hercegovina következik a sorban.

Bosznia-Hercegovinával a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyezmény 2021. október 19-én, Bécsben került aláírásra. Bosznia-Hercegovina hazánk számára kiemelten fontos ország, magyar nemzeti érdekünk a Nyugat-Balkán érdeke, és az egész Európai Unió érdeke is Bosznia-Hercegovina EU-s csatlakozása.

(10.50)

A magyar-boszniai kereskedelmi forgalom tavaly 21 százalékos bővülést követően már meghaladta a 600 millió eurót, és ezzel újabb rekordot döntött. Magyarország a koszovói KFOR-misszió mellett mintegy 200 fős katonai kontingenssel részt vesz a bosznia-hercegovinai békemisszióban is, ahol a parancsnokság törzsfőnöki beosztását hagyományosan magyar tisztek látják el.

A KDNP-frakció támogatja a Magyarország és Bosznia-Hercegovina között a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyezmény kihirdetését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Nacsa Lőrinc képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. További felszólalásokra kerül sor. Megadom a szót Keresztes László Lóránt képviselő úrnak, LMP.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A konstruktivitás jegyében szeretném jelezni, hogy az LMP-frakció ezt a javaslatot támogatni fogja. Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kérdezem, kíváne még valaki hozzászólni. (Senki nem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom.

Megkérdezem az előterjesztőt, Dömötör Csaba államtitkár urat, kíváne válaszolni az elhangzottakra. (Dömötör Csaba: Nem.) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására pénteken 16 óráig van lehetőségünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az egyes állami tulajdonú vagyonelemek ingyenes tulajdonba adásáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/3520. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. Bejelentem, hogy az előterjesztést nemzetiségi napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés.

Elsőként megadom a szót Dömötör Csaba államtitkár úrnak, a Kabinetiroda államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Öné a szó, államtitkár úr.




Felszólalások:   35-38   39-49   49-70      Ülésnap adatai