Készült: 2024.05.09.07:21:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  45-48. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:00


Felszólalások:   41-44   45-48   49-52      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Lőcsei Lajos képviselő úr, Momentum-képviselőcsoport: „Aktuális ügyek” címmel. Öné a szó.

LŐCSEI LAJOS (Momentum): Köszönöm a szót. Én úgy gondolom, hogy egy országgyűlési képviselőnek az egyik legfontosabb feladata, hogy a választópolgárok véleményét, akaratát képviselje helyi szinten és itt az Országgyűlésben is. Heves megyei képviselőként én is így teszek most, amikor hangot adok több ezer egri választópolgár véleményének.

Az egri elkerülő út nyomvonaláról van szó. Azt üzenik az egriek, hogy köszönik szépen, de nem kérnek a rájuk erőltetett, észszerűtlen akaratból. Mert ők kívánják eldönteni, hogy milyen nyomvonalat szeretnének. Mondjuk ki az igazságot! Az egri lakosok nagy részének egyszerű, világos, érthető az álláspontja: ki kell vinni a légszennyezést, ki kell vinni a forgalmat a városból, nem pedig áttenni egy másik városrészbe. Az érintett városrészek lakói nem kérnek sem a szmogból, sem a zajból, sem pedig abból, hogy csökkenjen az ingatlanjaik értéke. Ne okozzanak az egrieknek több kárt!

Volt egy közösségi tervezés, amely akár országos szinten is példaértékű lehetett volna. Szakmai szempontok alapján a NIF Zrt. elkészített két nyomvonaltervet a város keleti elkerülő szakaszára. Fontos hangsúlyozni, hogy az egri lakosoknak nem szakmai döntést kellett hozniuk. Az ígéret az volt, hogy az egriek véleményét fogják figyelembe venni, magyarul, az a nyomvonalváltozat kerül kiválasztásra, amelyet a két, szakmai szempontból alkalmasnak mondott közül az egri lakosok előnyben részesítenek. De hiába döntöttek tavaly nyáron a véleményüket kinyilvánító egriek több mint háromnegyedes arányban arról, hogy a külső nyomvonalat valósítsa meg az állam, valamiért a helyi országgyűlési képviselőjük, dr. Pajtók Gábor nem áll ki az egri lakosok döntése mellett, mert ő a lassabb, környezetszennyezőbb belső nyomvonalat preferálja.

Jogosan merülnek fel a kérdések: milyen érdek fűzi Pajtók Gábort ahhoz, hogy ragaszkodjon az egriek által elutasított belső nyomvonalhoz? Miért nem Eger és az egriek érdekét képviseli? Mi lehet az a nyomós indok, amiért szembeszáll a saját választókerületének lakosaival? Miért gondolja úgy, hogy erőből kell megoldania egy olyan ügyet, ami az ott élők gyermekeinek, unokáinak életére is hatással lesz? Valamilyen érdekeltség a belső nyomvonal mentén? Ezek nagyon fontos kérdések, amelyekre, remélem, mihamarabb válaszokat fogunk kapni.

Addig is az egri választópolgárok számára egyetlenegy megoldás maradt, egyetlenegy lehetőség, hogy ne a fejük fölött döntsenek: ez pedig a helyi népszavazás. Egri civilek népszavazási kezdeményezésbe kezdtek, és három kérdést fogalmaztak meg, amelyek elfogadásra kerültek. Három kérdésben mondhatnak véleményt az egriek: az első az, hogy akarnake elkerülő utat; a második pedig az, hogy ha lesz elkerülő út, akkor inkább a külső nyomvonal épüljöne meg, mint a belső; a harmadik kérdés pedig az, hogy az önkormányzat megvizsgáltassae a nyugati elkerülő nyomvonal lehetőségét. Én úgy gondolom, hogy ezek a kérdések a teljes egri lakosság igényeit kielégítik. Innen is szeretnék üzenni az egri lakosoknak, hogy vegyenek részt minél többen a kezdeményezésben, és ne engedjék, hogy az önök akaratát figyelmen kívül hagyják.

Sajnos a térségben születtek már az utak kapcsán rossz döntések. Például, hogy fizetőssé tették az M25-ös autóutat, aminek következtében Maklárra és Andornaktályára visszatért az autósforgalom. Ne kövessenek el még egy hibát!

Pajtók urat pedig szeretném arra kérni, megkérni, hogy ne az egri civileket és az egri Momentumot támadja holmi csúsztatásokkal és becsmérléssel, hanem álljon végre az egriek mellé, álljon melléjük, és támogassa a népszavazási kezdeményezésüket. Mert én úgy gondolom, hogy minden egrinek és minden demokratikusan gondolkodónak kötelessége kiállni egy helyi népszavazás mellett, ahol az emberek elmondhatják véleményüket. Ezért hoztam Pajtók úrnak aláíróíveket is  de úgy látom, hogy nincs idebent; gondolom, a gombnyomogatásra majd ő is visszatér (Moraj, közbeszólások a kormánypártok soraiban.  Rétvári Bence: A frakciód hol van? A többi momentumos hol van?) , és majd szeretném neki átadni, hogy ő is írja alá az ajánlóíveket, és kérem nagy tisztelettel, hogy végre álljon az egriek mellé. Köszönöm a szót.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr válaszol. Öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy röviden válaszoljak. Amikor a kormány a fejlesztésekről dönt, akkor többféle szempontot kell figyelembe vennie: a fejlesztési szempontokat; azt, hogy hova érdemes és milyen utat érdemes építeni, hol érdemes fejleszteni; a környezetvédelmi szempontokat, az iparfejlesztési szempontokat; az ingázási szempontokat, hogyan ingáznak az Eger környékén élők, melyek a helyi igények; s milyen például a zajterhelés. Szeretném arról biztosítani, hogy ezeket a szempontokat a kormány minden egyes fejlesztés esetében mind-mind figyelembe veszi.

Ha ön előre jelzi, hogy egy helyi vonatkozású ügy részleteire kíváncsi, és megadja azt a tiszteletet, hogy ennek a témáját is felveti, akkor biztos lehet benne, hogy az illetékes államtitkár vagy éppen miniszter ennél sokkal részletesebb tájékoztatást fog adni, mert abban legyen biztos, hogy ezeket a szempontokat együttesen szeretnénk érvényesíteni, leginkább a legfontosabbat: azt, hogy minden egyes fejlesztés jól szolgálja a helyben élők, ebben az esetben az Egerben élők érdekét. Amennyiben önöknek van kezdeményezése, akár konkrét javaslata, akár népszavazási kezdeményezése, akár konkrét szakmai javaslata, hajrá!  ezt tudom mondani.

Nagyon sokszor azt tapasztaljuk egyébként, hogy az egyes ellenzéki pártok nem tudnak egymással sem dűlőre jutni a tekintetben, hogy miről szeretnének népszavazást, és miről nem. Például az akkumulátorgyár esetében, nagyon jól tudjuk, hogy van olyan baloldali párt, amelyik szeretne népszavazást, van, amelyik nem szeretne népszavazást. Nem szeretnék beleszólni, de ha egyetlenegy javaslatom lehet: érdemes először a saját köreikben egyeztetni azt, hogy szeretnéneke valamilyen konkrét javaslatot tenni vagy akár népszavazást javasolni. Amennyiben szeretnének, akkor teljesen világos szabályok vonatkoznak arra, hogy milyen körülmények között, milyen feltételekkel lehet indítani Magyarországon népszavazást.

A megválasztott képviselővel folytatott vitájába én a kormány képviselőjeként nem szeretnék beleavatkozni. Kicsit méltatlannak találom, hogy a kettejük vitáját idehozza a napirend előtti vitákba. (Vitályos Eszter: Így van!) Lelke rajta!

(15.00)

Egy dolgot szeretnék csak mondani: azt, hogy ki képviselheti az Egerben élőket, minden esetben a választók döntik el. Ez az elmúlt választásokon is így történt, tavaly áprilisban is így történt, és a Fidesz-KDNP képviselőjét nagy-nagy többséggel tüntették ki a bizalmukkal. Kérem, hogy ezt ön is tartsa tiszteletben. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   41-44   45-48   49-52      Ülésnap adatai