Készült: 2024.05.09.17:43:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  207-216. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:13


Felszólalások:   199-206   207-216   217-220      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Most jött el az a pillanat, amikor Varga Zoltán, a DK képviselője, azonnali kérdést tehet fel az energiaügyi miniszternek: „Miért nem szerepel a szürkevíz-technológia sehol?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonyt jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ.

VARGA ZOLTÁN (DK): Természetesen elfogadom, megtisztel.

ELNÖK: Öné a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

VARGA ZOLTÁN (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Sajnos, odáig alacsonyodott a magyar kormány, az ön kormánya, hogy mára már nyílt háborút folytat a debreceni lakossággal szemben, csupán azért, mert nemet mertek mondani egy környezetpusztító kínai akkumulátorgyár beruházására. Tudjuk, önök is tudják, hogy a városban hónapok óta megy a közvélemény félrevezetése, az ott lakók megfélemlítése, sőt az adatok manipulálása is. Ez olyan szinten működik már, hogy a gyár vízellátásával kapcsolatosan mindez üzemszerűvé is vált.

Az eredeti tervekhez képest ugyanis az új kormányzati narratíva már az, hogy a gyár majd nagyrészt úgynevezett szürkevizet fog használni. Most ne menjünk bele abba, hogy a szürkevíz nem az a szürkevíz, ami definíció szerint annak kellene hogy legyen, de maradjunk abban, hogy tisztított szennyvíz. Az az őrület mindebben, hogy a szürkevíz-technológia egy szóval sem szerepelt a gyár által beadott engedélyeztetési dokumentumokban, mint ahogy nem szerepelt a kiadott környezetvédelmi engedélyekben sem.

Kérdésemre a kínai beruházó képviselője, sőt a Debreceni Vízmű vezetője is csak feltette a kezét, hümmögött, és azt mondta, hogy kérdezzenek mást, ők nem tudják, vagy nem is akarják tudni, kérdezzem a polgármestert. A polgármester viszont mélyen hallgat. Az ügyben minden kormányzati szereplő csak terel és hazudozik.

Ezért jobb híján most önhöz fordulok, államtitkár asszony. Válaszoljon: a város zöldprogramja eredetileg a szürkevizet öntözésre kívánta felhasználni, most a kínai gyárral etetik-zabáltatják mindezt fel, holott sem a környezetvédelmi engedélyekben nem szerepelt eredetileg, sem az akkumulátorgyár engedélyeztetési dokumentumaiban. Mennyiben tekinti ezt környezettudatosnak? Mi lesz a debreceni aszályos, sivatagosodó földekkel? Milyen fázisban áll a szürkevíz-vezetékrendszer tervezése, ha egyáltalán megkezdődött, az esetleges kiépítése, hiszen el kellene ezt kezdeni. A tervek szerint hány kilométeres rendszerrel számolnak? A csővezeték nyomvonala érinte magántulajdont, ha igen, megtörténte az érintett tulajdonosok tájékoztatása, esetleg kártalanítása?

Azaz, mikor kezdődik a rendszer kiépítése, és mikorra várható annak a befejezése? Milyen költséggel számolnak a szürkevízrendszer kiépítése kapcsán, és ez milyen finanszírozásból fog megvalósulni? Köszönöm szépen és várom válaszát. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném visszautasítani azt, hogy mi nem vesszük komolyan a debreceniek aggodalmait. Azt, hogy ezzel az üggyel kiemelten foglalkozunk, az a vitanap is mutatja, amin részt vettünk. Ugyanakkor az nagyon-nagyon szomorú volt, hogy azok a személyek, akik ezt indítványozták, kezdeményezték, nem voltak itt. Például Szabó Timea képviselőtársunk nem jött el, Sebők Éva képviselőtársunk pedig egyszerűen úgy fogalmazott, hogy semmi értelme a vitanapnak. Én azt gondolom, hogy igenis van értelme, és van értelme annak, hogy ezekről a kérdésekről beszélgessünk.

A mai nap Szijjártó Péter külügyminiszter úr egyébként részletesen beszélt a vízigénnyel kapcsolatos kérdésekről, a debreceni vízbázisról. Elmondta azt, amit már mi is elmondtunk korábban, de most szeretném megismételni. A debreceni vízbázis visszapótlódása jelenleg 75 ezer köbméter naponta. Debrecen város vízigénye 40 ezer köbméter naponta. S arra is utalt, hogy a nyolcvanas években 90 ezer köbméter vizet fogyasztott naponta a város a szocialista nagyipar térnyerése miatt. Az új akkumulátorgyár vízigénye átlagosan 3378 köbméter lesz. A debreceni közgyűlés múlt év júliusában az ellenzéki képviselők egyhangú támogatásával szavazta meg azt, hogy olyan ipari infrastruktúra épüljön a déli ipari övezetben, amely összesen 24 ezer köbméter víz felhasználását teszi lehetővé. Azt gondolom, hogy ez megnyugtató válasz kell hogy legyen.

Ami a szürkevizet illeti, mert képviselő úr ezzel kapcsolatban tett fel kérdést: tájékoztatom, hogy a nemzetközi szakzsargon szerint azt a vizet nevezzük szürkevíznek, amit már egyszer használtunk, például kézmosásra, fürdésre, és nem lehet meginni vagy főzni vele. A használt vizet vagy szürkevizet sok területen lehet hasznosítani. Az elnevezés nem a színére utal, hanem a víz minőségét jelenti. Kérem képviselő urat, hogy ezzel kapcsolatban fogadja el az álláspontunkat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

VARGA ZOLTÁN (DK): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Már meg ne haragudjon, de az ég áldja már meg, egy szót sem szólt arról, hogy honnan lesz szürkevíz a gyárban. Arról beszélnek, hogy ott lesz a gyárban a szürkevíz, de nem tudjuk megmondani, hogy honnan, ki fogja ezt megcsinálni, kit fognak kártalanítani, hány kilométeres vezetékrendszert fognak lerakni, egyáltalán semmit. Én örülök, hogy definiálta, mit jelent a szürkevíz, de ezzel a debreceniek nem lettek boldogabbak.

Az árnyékkormány szerint különben hiba volt egy ennyire környezetpusztító beruházást egyáltalán Magyarországra hozni, és hiba volt úgy nekivágni, hogy nem kérdezték meg róla a lakosokat, többek között a debrecenieket. Az árnyékkormány pontos javaslatokat dolgozott ki, hogy többet ne fordulhasson elő ilyen. Minden környezetre veszélyes beruházásnál kötelezőnek kell lennie a környezeti hatástanulmány elkészítésének, és törvényben kellene megtiltani, hogy a kormány kénye-kedve szerint területeket vehessen el az önkormányzatoktól.

Ezért teljesen egyértelmű  s gondolom, ezzel ön is egyetért , hogy az árnyékkormány Magyarország egyetlen reménye, hogy ne épülhessenek többet pusztító akkumulátorgyárak. (Derültség a kormánypárti oldalon.) Én nagyon bízom benne, ön is megértette, hogy mi a jövő. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg az államtitkár asszonyt. Parancsoljon, öné a szó.

(18.30)

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Remélem, megérti, képviselő úr, hogyha azért ez egy kicsit mosolyt csal az arcomra, hiszen az árnyékkormány, illetve a Demokratikus Koalíció tagjai is még két évvel ezelőtt Dunaújvárosban tartottak sajtótájékoztatót, hogy miért nem oda érkezik az akkumulátorgyár. Ez az egyik kérdés, amit felvetett.

A másik azért, amit mi nagyon komolyan gondolunk, hogy az európai uniós és a magyar jogszabályoknak megfelelően, sőt még a határértékeket tekintve, a gyár környezetvédelmi szempontjait nézve a lehető legszigorúbb szabályoknak kell megfelelni. Egyébként ez nemcsak a debreceni akkumulátorgyár esetében, hanem minden magyar beruházás esetében ezt indokolja. És azt gondolom, hogy amikor a magyar autóiparról meg a magyar járműiparról beszélünk, akkor igenis nagyon komolyan kell venni azt, hogy a jövő az elektromos autókban van, és az, hogy ezt egyébként brüsszeli és zöldpolitikusok mindenféle szempontból hangoztatják Nyugaton, azt mutatja, hogy ebben a versenyben nekünk részt kell vennünk. (Varga Zoltán: Így van, szeretném, ha Felcsúton épülne meg!)

És azt gondolom, hogy a magyar emberek pedig igenis képesek arra, hogy ezzel az új technológiával megbirkózva az elektromosautó-gyártásban is (Az elnök csenget.) kiemelt szerepet foglaljanak el. Azt gondolom, hogy mondjuk (Az elnök csenget.), 2010-ben, amikor még nem volt egymillió munkahely (sic!), akkor nagyon érdekes lett volna ezt a vitát lefolytatni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   199-206   207-216   217-220      Ülésnap adatai