Készült: 2024.05.09.19:45:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  106-111. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:02


Felszólalások:   100-105   106-111   112-117      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Képviselő asszony nem fogadta el az interpellációra adott választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Herczeg Tamás képviselő úr, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszterhez: „Tervezike az Áldozatsegítő Központok hálózatának minden vármegyére kiterjedő bővítését?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Az ön interpellációs kérdésére személyesen miniszter asszony fog válaszolni. Parancsoljon, öné a szó!

HERCZEG TAMÁS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Miniszter Asszony! Ha egy középhosszú idősoron, körülbelül a polgári kormányzás kezdete óta nézzük a statisztikákat, akkor azt láthatjuk, hogy Magyarországon nagymértékben csökken a bűncselekmények száma, a 2009-es 375 ezerről 2020-ra 153 ezerre, tehát körülbelül a harmadára csökkent. Ettől függetlenül én magam is úgy gondolom, roppant fontos, hogy azok, akik valamilyen súlyosabb szabálysértés vagy bűncselekmény áldozatává válnak, számukra egy sokoldalú segítség rendelkezésre álljon. Emiatt jött létre az áldozatsegítés nagy komplex intézményrendszere, és ezért jöttek létre az áldozatsegítő központok, azok az intézmények, amelyek sokféle területen segítik az áldozatokat.

Miniszter asszony tavaly a választási időszakban járt Békéscsabán, és megnyugvással mondhatom, hogy azt az ígéretet, amit akkor tettünk, miszerint Békés vármegyében létrejön az áldozatsegítő pont, illetve az áldozatsegítő központ, ezt az ígéretet tudtuk teljesíteni, hiszen tavaly novemberben létrejött az áldozatsegítő pont, és jó reményünk van arra, hogy e hónap végén az áldozatsegítő központ is létrejön.

Az áldozatsegítő központnak sokféle szerepe van. Én úgy gondolom, hogy a civil társadalommal, a civil közeggel való kapcsolattartáson keresztül a rendőrséggel való kapcsolattartáson át sokféle olyan segítség van, akár lelki, mentális segítség, amelyre azok szorulnak, akik valamilyen bűncselekmény elkövetésével kapcsolatban áldozattá válnak, akár konkrét áldozattá, akár a családtagjaikon keresztül, akár tanúként egy-egy bűncselekmény részeseivé válnak. Ezt a segítséget, mondom még egyszer, a gondoskodáspolitikának sokféle ellátó eleme tudja biztosítani, mégis, ha az áldozatsegítő központok létre tudnak jönni, azok bővítik az egész ellátórendszert.

Az áldozatsegítő pontok a rendőrségeken jöttek létre, jellemzően a megyei kapitányságokon, az áldozatsegítő központ azonban egy civil közegben fog tudni működni, és azt reméljük, hogy azok, akik áldozattá válnak, ezt igénybe tudják venni. Azt látom, hogy vannak olyan városok, ahol akár a tízet is eléri vagy megközelíti azoknak a száma, akik egy napon igénybe veszik akár tanácsadással, kérdéssel az áldozatsegítő központot, ezért aztán célszerűnek gondolom azt a kormányzati szándékot, aminek Békéscsaba, Békés vármegye is részese, hogy bővíteni kell ezt az ellátórendszert. Ezért nagy tisztelettel azt szeretném kérdezni miniszter asszonytól, a kormányzat tervezie, hogy az áldozatsegítő központok országos hatókörrel tudjanak működni, azaz minden vármegyében működjön ilyen áldozatsegítő központ. Köszönöm szépen a válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Varga Judit miniszter asszonynak. Parancsoljon!

(16.50)

DR. VARGA JUDIT igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Az áldozatsegítés szellemisége mögött az az erkölcsi parancs áll, hogy segítenünk kell a bajbajutottakon. Ez a kormányzati feladatok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy az Igazságügyi Minisztérium biztosítja az áldozatsegítés országos rendszerének a kiépítését és fenntartását, hogy mindenki, aki bűncselekmény vagy tulajdon elleni szabálysértés áldozatává válik, megfelelő, hatékony, testreszabott és gyors segítségben részesülhessen.

A veszélyek korát éljük, a Covid-válság hatásai még itt vannak Európában, a szomszédunkban háború dúl, szankciós infláció, humanitárius katasztrófahelyzet követi ezt, rengeteg kihívással szembesül egy kormány ma Európában, de mi ennek ellenére nem fogunk engedni ezekből a célokból, és biztosíthatom arról, hogy az áldozatsegítés rendszerének a fejlesztésére a források rendelkezésre állnak a minisztériumban is. 2025-re ígértük azt, hogy országos hálózattá fejlesztjük ezt a rendszert, időarányosan gyakorlatilag elöl járunk, hiszen már 15 vármegyében vannak áldozatsegítő központok, illetve vannak pontok, ahogyan ön is említette, és Kelet-Magyarországon gyakorlatilag már minden vármegyében van egy áldozatsegítő központunk. És ne felejtsük el, hogy 24 órás telefonszolgálat is működik, tehát akár személyesen, akár telefonos úton is testreszabott segítségben tudnak részesülni az áldozatok.

Az intézményi rész mellett ott van a személyes, illetve a szolgáltatási rész fejlesztése is, amelyen is folyamatosan dolgozunk, illetve nagyvállalatokkal, nemcsak kormányhivatalokkal, rendőrséggel, civil és egyházi szervezetekkel állunk kapcsolatban, hanem a nagyvállalatokkal való stratégiai együttműködés keretében is fejlesztjük ezt a komplex rendszert, mert az a legfontosabb, hogy mindenki tudja Magyarországon, hogy ha bajba jut, akkor van segítség. Ugye, mit kaphat ilyenkor a bajba jutott honfitársunk? Jogi, pénzügyi, különböző adminisztratív, illetve pszichológusi segítségnyújtást. A legfontosabb, hogy mindig az adott krízishelyzetben lévő számára találjuk meg a leghatékonyabb segítési módot. Úgyhogy folyamatosan dolgozunk.

Nagyon örülök, hogy egy békéscsabai együttműködés jegyében gyorsan tudtunk pontot nyitni tavaly novemberben, és úton vagyunk, hogy a központ is kialakuljon; ugye, ez infrastruktúrájában egy sokkal szélesebb körű szolgáltatást jelent. Úgyhogy a munkát folytatjuk, és köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter asszony. Tisztelettel kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadjae a miniszter asszony válaszát. Parancsoljon!

HERCZEG TAMÁS (Fidesz): Lázár miniszter úr két „nem”-et kapott, ugye, az előző két interpelláció kapcsán, én természetesen elfogadom ezt a választ. Gyorsan hozzátenném, hogy Békéscsaba, illetve Békés vármegye a listán, a bűncselekmények elkövetési listáján a legkedvezőbb megyék között van; nálunk is jó, hogy ez az intézmény létrejön, de természetesen, hogyha az egész országban működik, az minden magyar polgár számára, aki áldozattá válik, helyes lesz. Köszönöm szépen, a választ  még egyszer  természetesen elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   100-105   106-111   112-117      Ülésnap adatai