Készült: 2024.05.09.14:19:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

6. ülésnap (2022.05.23.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:36


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A következő hozzászólónk az MSZP képviselője, Kunhalmi Ágnes asszony. Parancsoljon, megadom a szót.

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nem egészen két hét múlva, június 5-én lesz pedagógusnap, mivel jövő héten nem fogunk ülésezni, ezért engedjék meg, hogy most foglalkozzak ezzel a témával!

Az elmúlt években már sokszor elmondtuk, hogy a pedagógusoknak még ezen az ünnepnapon sincs sok örömük, hát, a következő alkalommal sem lesz sok ok az ünneplésre, hiszen az elmúlt években radikálisan csökkent a szakma önállósága  és önállóságuk , jelentősen romlott anyagi és erkölcsi megbecsülésük, miközben a munkaterheik, a nem pedagógiai munkával töltött munkaóráik rendkívüli módon növekedtek. Ennek következtében sajnos  és ezzel világosan szembe kell nézni  felgyorsult a pályaelhagyás, ma már nemcsak a kisebb településeken, hanem a nagyvárosokban, sőt Budapesten is érzékelhetővé vált a pedagógushiány.

Szembe kell tehát nézni azzal, hogy Magyarországon évek óta országos és rendszerszintű a pedagógushiány, jelenleg több mint 10 ezer, néha 12 ezer tanár és tanító is hiányzik a rendszerből folyamatosan, és emelkedik a rendszerben maradók átlagéletkora is, és mind kevesebben jelentkeznek sajnos a fiatalok közül pedagógusképzésre. Hát, ez így együtt nagyon nagy károkat okoz a rendszerben. És az a csodafegyver, amit most önök kínálnak, a rend és a rendteremtés csodafegyvere, az bizony nem fog ezen a problémán segíteni, ezt egyébként önök is tudják.

Ellenben van egy másik csodafegyver, úgy hívják, hogy bér. A pályaelhagyást csak jelentős béremeléssel és egyéb juttatásokkal lehetne és lehet megállítani, hacsak nem akarják betiltani a pályaelhagyást  egyébként nem javaslom, hogy ezt megtegyék a pedagóguspályán. Először az lenne a legfontosabb, hogy a béreket radikálisan most azonnal, már mától vagy holnaptól minimum 50 százalékkal kellene megemelni, mellyel nemcsak az elvándorlást lehetne mérsékelni, hanem a pedagóguspályát újra vonzóvá lehetne tenni a fiatalok számára. Ezt a kampányban a Fidesz sem hagyhatta figyelmen kívül, hiszen ő is, maga Orbán Viktor is elmondta a kampányban is a béremelést többször, hogy szükséges, egyébként ezzel a pedagógusok figyelmeztető sztrájkjának indokoltságát is alátámasztotta. De Orbán még az április 6-ai nemzetközi sajtótájékoztatóján is úgy nyilatkozott, hogy amit vállaltunk, azt meg kell csinálni, azt vállaltuk, hogy ebben az évben, a következő évben és az azt követő évben is 10-10-10 százalékos béremelés lesz, ugyanakkor ehhez hozzátette sajnos azt is, hogy nem várható, hogy újra a minimálbér lesz a bértábla alapja. Nos, ez nem igazi béremelés, és lassan még az inflációra sem lesz elegendő.

A helyzet sajnos még ehhez képest is romlott, ugyanis Pintér Sándor belügyminiszter úr a bizottsági meghallgatásán egész egyszerűen úgy fogalmazott, amikor többen is feltettük, hogy lesze a pedagógusoknál béremelés, azt mondta: nem ígérek semmit, de azt megtartom. Na, hát szép kilátások! A pedagógusok viszont most a pedagógusnapra sajátos ajándékot kapnak önöktől: a kormány az erőforrás hiányát fegyelmezéssel, rendészeti eszközök alkalmazásával kívánja pótolni, melynek már látható jele a sztrájkjog erőteljes korlátozása. Ahogyan ezt egy erősen jobboldali, fideszes, Fideszhez kötődő politológus, Zárug Farkas is nyíltan elismerte a minap a tévében, és világosan kimondta, azért nincs önálló egészségügyi és oktatási minisztérium Magyarországon, hogy ezek a területek ne kerüljenek önállóan kormányülés szintjére, vagyis ne tudják az érdekeiket érvényesíteni, ugyanakkor szigorú politikai kontroll alá kerüljenek.

Mindezek azonban, önök is tudják, nem fognak XXI. századi, modern készségfejlesztéshez és iskolához, a változó viszonyokhoz gyorsan alkalmazkodni képes, kreatív személyiségek fejlődéséhez, vagyis egy erős, együttműködő és egységes társadalomhoz, ha úgy tetszik, egységes és együttműködő nemzethez vezetni. Ez a politika pedagógusnak és diáknak is legfeljebb az oktatástól és a tanulástól veszi el a kedvét, tovább gyorsítva a pályaelhagyást és a lemaradást.

Az MSZP frakciója szerint nem ilyen intézkedésekre van szükség. Képviselőcsoportom nevében javaslom, hogy a kormány hajtson végre azonnali és radikális egyszeri béremelést, továbbá az értékállóság megőrzése érdekében tartsa meg a Fidesz a korábbi ígéretét, amit megszegett, hogy a minimálbérhez köti a pedagógusok vetítési alapját. És végezetül, de nem utolsósorban a közelgő pedagógusnap alkalmából, tekintettel arra, hogy az elmúlt években jóformán semmit nem kaptak ilyenkor, pedagógusnapon egy tálca tojáson vagy néha egy kis csokis kekszen vagy egy szál virágon kívül, tekintettel a pedagógusok Covid-időszak alatt is végzett emberfeletti munkájára, kapjanak idén június 5-én egységesen (Az elnök csenget.), minden iskolában minden pedagógus 100-100 ezer forint Erzsébet-utalványt! Köszönöm a válaszát. (Taps a DK, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Ismét Rétvári Bence államtitkár úré a szó.

RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Amikor önök ilyen lelkesen beszélnek a pedagógusok mellett, akkor az embernek mindig eszébe jut, hogy mit tettek önök, de mielőtt még önökről beszélnék, azért beszéljünk valami fontosabbról is, a pedagógusokról.

(13.40)

Tényleg mindnyájan, azt hiszem, úgy gondoljuk, hogy elismerés illeti őket, nemcsak pedagógusnap alkalmából, hanem mindenkor máskor is, és akkor, amikor nehéz idők vannak egy országban, akkor is fontos, hogy a pedagógusokra, a pedagógusok anyagi biztonságára minél több figyelem irányuljon. Úgyhogy őket tisztelet és elismerés illeti, de ezt a baloldali kormányokról nem mondhatjuk el.

Tudja, tisztelt képviselő asszony, akkor, amikor koronavírus-járvány volt, a világ minden országa nehézségekkel küzdött, és nem tudta pontosan, anyagilag milyen helyzetben is lesz fél év, egy év vagy két év múlva, a kormány ennek ellenére  a járvány alatt is  kétszer 10 százalékos béremelést hajtott végre a pedagógusok körében egy pótlékkal.

Mondhatja ön erre azt, hogy igen, meg hogy volt, meg hogy lehetett volna több is. Csak, tudja, aztán volt egy másik időszak is Magyarországon, amikor nehézségek voltak, anyagi nehézségek, amikor önök gazdasági nehézségekbe taszították az országot. Akkor nem azt mondták, hogy amikor válság van, akkor is az a legfontosabb, hogy a pedagógusoknak az anyagi biztonságát megőrizzük, nem azt mondták akkor, hogy amit a pedagógusokra fordítunk, azt a gyerekekre fordítjuk és a jövőnkre fordítjuk. Nem ezt mondták, hanem azt mondták, hogy idejött az IMF, és azt mondta, hogy a közalkalmazottaktól el kell venni egyhavi bért, úgyhogy elveszünk a pedagógusoktól is.

Most, amikor az egész világ az ukrán háború miatt és az energiaárak emelkedése miatt is gazdasági nehézségekkel küzd mindenhol Európában, mi pedig azt mondjuk, hogy az idei 10 százalékos béremelést jövőre is és jövő után is egy 10 százalékos emelés fogja követni, és hogyha a gazdaság jobban teljesít, akkor bízunk benne, hogy lehet majd többről is tárgyalni. Bármilyen nehézség van, mi nem azt mondjuk, mint önök, hogy akkor majd beljebb vesszük azzal a nadrágszíjat, hogy a pedagógusoktól veszünk el. Meg önök voltak azok, akik ebben az időszakban a pedagógusképzést is fizetőssé tették, akik tandíjat vezettek be a pedagógusképzésre.

Most lehet szép szavakat mondani, de önök voltak azok, akik tandíjat vezettek be a pedagógusképzésre, nem más. Most lehet szép szavakat mondani, hogy a szegény gyermekeknek is jár az iskola, de azért mégiscsak önök voltak azok, akik 386 helyen bezárták az iskolát, elsősorban kistelepüléseken, ahol nehézségbe ütközik annak a gyereknek elmenni a városba, iskolába járni. (Kunhalmi Ágnes közbeszól.) De önök megtették, egyetlenegy tollvonással megtették ezt.

És lehet azt mondani, hogy a pedagógusokra minél több figyelmet kell fordítani. Az önök figyelme az volt, hogy 15 ezer pedagógust elbocsátottak. Ön arról beszél, hogy több pedagógusra lenne szükség, hogy miért hagyják el a pályát a pedagógusok. Erről fontos beszélnünk. De önök nem azt a folyamatot próbálták lassítani, amikor egy pedagógus esetleg elhagyná a pályát, hanem önök pályaelhagyásra kényszerítették akkor a pedagógusokat, amikor elbocsátottak 15 ezer főt. (Dr. Brenner Koloman: Csak 12 éve kormányoztok!)

És mit mondott az önök miniszterelnöke akkor? Hogy el lehet innen menni, ezt üzente az embereknek, mindenkinek, fiataloknak, időseknek, vállalkozóknak, pedagógusoknak egyaránt. Tehát amikor ön arról beszél, hogy nagyobb anyagi megbecsültség, pedagóguspályára való ösztönzés, azért az ösztönzés nem a tandíjból és nem a 15 ezer fős elbocsátásból áll.

Meg kell becsülni a tanárokat, így van. Nagyobb megbecsültségre van szükségük anyagilag, mint ami most van. Így van, ezzel egyetértünk. (Gy. Németh Erzsébet: 12 éve!) Igaza van a tanároknak, amikor azt mondják, hogy magasabb bérre van szükségük, és mindnyájan tudjuk, hogy valóban, az infláció ebben az évben Európa minden országában magasabb, mint a korábbi években megszokott. Ezért tartjuk fontosnak, hogy minden nehézség ellenére legalább az a plusz 10 százalék ott legyen. Önöknél pedig nem volt ilyen értékválasztás, amikor maguk kormányoztak, mert önök azoktól vettek el, többek között a pedagógusoktól, akiktől a legkönnyebbnek tartották.

Nem arról volt szó az önök válságkezelése idején, hogy kinek mennyivel adunk többet ahhoz, hogy a nehéz éveket valahogy átvészelje, hanem arról, hogy kitől mennyit vesznek el ahhoz, hogy önök politikailag azokat az éveket még kormányon át tudják vészelni. Önök a saját politikai túlélésükért akár elvettek az emberektől, elvettek a pedagógusoktól is, hogy valamelyest megőrizzék a költségvetés egyensúlyát, és legalább azt a ciklust még kihúzzák a ciklus végéig, és ott üljenek a kormányzatban Gyurcsány Ferenccel az élükön. Ezért nem volt önöknek nagy ár, hogy a pedagógusoktól, a nyugdíjasoktól, sok mindenki mástól elvegyenek.

Mi viszont azt mondtuk, hogy igenis nekik kell segítséget nyújtani, ezért döntöttünk a béremelésről, és ezért döntöttünk arról is, hogy az iskolaigazgatók esetében is pár évvel ezelőtt egy kiemelt béremelés volt. Én azt mondom, hogy pedagógusnapon is és azelőtt is a pedagógusok számíthatnak arra, hogy amit ez a kormány meg tud tenni értük, azt megteszi.

Ami pedig azt illeti, tisztelt képviselő asszony, hogy Pintér Sándornak milyen az érdekérvényesítő képessége, szerintem azért 1998 óta bizonyított, hogy jó érdekérvényesítő képességgel rendelkezik, így bízom benne, hogy a következő időszakban a pedagógusok érdekeit is (Moraj az ellenzék padsoraiból.  Az elnök megkocogtatja a csengőt.) jól fogja tudni képviselni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai