Készült: 2024.05.11.07:53:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  257-270. felszólalás
Felszólalás oka Törvényalkotási Bizottság jelentésének és módosító javaslatának vitája
Felszólalás ideje 19:42


Felszólalások:   251-257   257-270   271-272      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megkérdezem képviselőtársaimat, hogy a fennmaradt időkeretekben kíváne még valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nem érkezik jelzés.) Jelentkezőt nem látok. A vitát lezárom.

Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne reagálni az elhangzottakra. (Dr. Répássy Róbert: Nem, köszönöm szépen.) Államtitkár úr jelzi, hogy nem kíván. Ebben az esetben tájékoztatom önöket, hogy a határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött, az Országgyűlés 2023. április 11-ei ülésnapján elfogadott, a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló törvényhez benyújtott törvényalkotási bizottsági jelentés és módosító javaslat vitája. A köztársasági elnöknek aláírásra megküldött törvény szövege a T/3089/12. számon, a köztársasági elnök levele a T/3089/13. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Fazekas Sándornak, a bizottság előadójának, 15 perces időkeretben. Parancsoljon!

DR. FAZEKAS SÁNDOR, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. május 18-án tartott ülésén megtárgyalta a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló T/3089/12. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. országgyűlési határozat 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 1 nem szavazat ellenében, 4 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A köztársasági elnök az Országgyűlés által a 2023. április 11-ei ülésnapon elfogadott, az Országgyűlés elnöke által aláírt és megküldött, a Sándor-palotában 2023. április 16-án kézhez vett, a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló törvénnyel nem értett egyet, az Alaptörvény 6. cikk (5) bekezdésében meghatározott jogkörét gyakorolva.

A köztársasági elnök T/3089/13. számú, megfontolásra visszaküldő levelében szereplő indokokra tekintettel a módosító javaslat a törvény III. fejezete és az arra hivatkozott preambulumrész elhagyására irányul.

Tisztelt Ház! Az elmondottakra tekintettel kérem, szavazatukkal támogassák a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(19.40)

ELNÖK: Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne felszólalni. (Dr. Répássy Róbert jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy él a lehetőséggel. Megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A köztársasági elnök az Országgyűlés által a 2023. április 11-ei ülésnapon elfogadott, az Országgyűlés elnöke által aláírt és megküldött, a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló törvénnyel nem értett egyet, az Alaptörvény 6. cikk (5) bekezdésében meghatározott jogkörét gyakorolva.

A köztársasági elnök visszaküldő levelében azt javasolta, hogy a törvény III. fejezetét az Országgyűlés hagyja el, és e szabályok nélkül fogadja el újra a törvényt. A kormány, megfontolva a köztársasági elnök javaslatát, a folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárás minél előbbi lezárása érdekében kész támogatni a törvény olyan szövegváltozatát, amely kizárólag az uniós irányelv technikai átültetését valósítja meg, és kizárólag az uniós jogból következő szabályozási rezsimet implementálja a magyar jogi környezetbe.

Kérem a tisztelt Házat, hogy támogató szavazatával járuljon hozzá a törvényjavaslat elfogadásához. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tájékoztatom államtitkár urat, hogy a vita későbbi szakaszában 13 perc 48 másodperc áll még rendelkezésére.

Most a képviselői felszólalások következnek. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Elsőként az előre bejelentett felszólalóknak adok szót. Vejkey Imre képviselő úr következik. Parancsoljon!

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Novák Katalin köztársasági elnök a panaszokról, közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló, az Országgyűlés által 2023. április 11-én elfogadott törvényt aláírása előtt az Alaptörvény 6. cikk (5) bekezdése alapján megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek. A visszaküldött törvény az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló 2019. október 23-ai 2019/1937/EU irányelv átültetését szolgálta.

Az irányelv célja érthető, ugyanakkor eszközei joggal vitathatók, hiszen a közösség tagjai között a bizalmatlanság növelését szolgálja. A Sándor-palotával azonos jogi következtetést vont le a Törvényalkotási Bizottság is, megállapítva, hogy az Alaptörvényben foglalt alapvető értékek és jogok magasabb védelmi szintjének elérése érdekében, valamint a magyar életmód megvédéséhez fűződő közérdekre tekintettel benyújtható bejelentéseknek a törvény III. fejezete szerinti szabályozása nem kapcsolódik az irányelv átültetéséhez, továbbá a közérdekű bejelentésekre vonatkozóan eddig is létezett már magyar szabályozás, melyhez pedig ez a III. fejezet nem illeszkedik.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A fentiek alapján, egyetértve Novák Katalin köztársasági elnök asszonnyal és a Törvényalkotási Bizottsággal, a KDNP parlamenti frakciója is kéri az Országgyűlést, hogy a visszaküldött törvényt a III. fejezetben foglalt rendelkezések nélkül újra fogadja el. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Szintén felszólalásra jelentkezett Tordai Bence képviselő úr, a Párbeszéd frakciójából. Megadom a szót a fennálló időkeretben. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! Ennek a bejelentővédelmi törvénynek a története egy hatalmas fideszes pofára esés története és egy nagyszerű siker a Párbeszéd-Zöldek és Jávor Benedek, illetve minden tisztességes, jóérzésű magyar polgár számára.

Nézzük végig, hogy mi történt! Ez a bejelentővédelmi irányelv az Európai Unióban úgy született meg, hogy az EP-ben az akkor ott képviselőként dolgozó Jávor Benedek megfogalmazta, és később kollégáival, munkatársaival, szövetségeseivel először a Parlamenten, majd a Bizottságon is átvitte ezt az irányelvet, amely nyilván nem véletlenül egy magyar képviselőtől született meg, hiszen egy ennyire korrupt rezsimben egyetlen más EU-állam polgárai sem élnek, itt van a leginkább szükség arra, hogy a hatalom által elkövetett törvénytelenségeket vagy éppen a korrupció különböző eseteit be lehessen vizsgálni, és arra az igazságszolgáltatásnak kötelessége legyen érdemben reagálni és kivizsgálni a jogos felvetéseket.

Ezt a direktívát, ezt az uniós irányelvet hiába fogadták el, a Fidesz-kormány nem tudta vagy nem akarta Magyarországra átültetni, 2021 decemberében lejárt az erre adott határidő. Végül is sikerült most, idén áprilisban ide, a Ház elé hozni. Akkor volt egy vitánk az államtitkár úrral, elismerte a zárszavában, hogy minden, ami önök szerint rossz ebben a törvényben, az Jávor Benedek, és minden, ami jó úgymond, az pedig a Fidesz műve. Nos, amit önök jónak találtak, amit önök tettek hozzá a törvényjavaslathoz, az kerül most ki a kukába teljes joggal. Ezt azért a magyar emberek azon kis hányada, amelyik szigorúan, szorosan követi a parlamenti történéseket, elég kaján örömmel figyeli.

Tehát a Párbeszéd-Zöldek benyújtott egy indítványt, egy módosító javaslatot arra, hogy éppen azt a III. fejezetet, amelyet most törlünk is majd Novák Katalin javaslatára, vegyük ki a törvényből, hiszen akkor megmarad az eredeti, Jávor-féle koncepció  bár annak egy elég minimalista átültetése, nyilván nem kockáztatnának sokat , és azok a nonszensz részek, amelyek a Fidesz ókonzervatív, bigott világnézetét próbálják számonkérni egy XXI. századi társadalmon, azok a homofób részek, amelyeket maguk belepasszíroztak, bizony kikerülnek belőle.

Miután önök elfogadták a párbeszédes és más ellenzéki módosítók figyelmen kívül hagyásával ezt a törvényt, utána Jávor Benedekkel az Európai Bizottsághoz fordultunk, az ő figyelmüket is felhívtuk, hogy ezt az irányelvet maguknak sikerült megcsúfolni, és úgy átültetni a magyar jogrendbe, és ez nemcsak a Bizottság füléig jutott el, hanem úgy látszik, Novák Katalin is a mi érvelésünkkel értett egyet, vagy éppen ő kell hogy eljátssza a jó zsaru szerepét Brüsszel felé. Tehát akárhogy is történt, a lényeg az, hogy a Sándor-palotában arra a következtetésre jutottak, hogy bizony a Párbeszéd-Zöldek módosítóját kell támogatni, igazunk volt, ki kell venni ezt az inkriminált, botrányos III. fejezetet a törvényből.

Nagyon örülök annak, hogy legalább a saját államfőjükre hallgatnak, annak kevésbé örülünk, hogy annyira gyávák, hogy ezt a módosítást  ahelyett, hogy elfogadták volna akkor, amikor mi javasoltuk  egy TAB-ülés örve alatt, átcsúsztatva ezernyi egyéb módosító között, próbálták suttyomban megúszni, és akkor most itt hétfőn este háromnegyed nyolckor egy nagyon rövidre tervezett vitában kell csak elszenvedniük ezt az elképesztő arcvesztést. Ettől még ez egy elképesztő arcvesztés marad, államtitkár úr arcán látszik is, hogy nem sok minden maradt belőle. (Dr. Répássy Róbert széttárja a karját.) Szóval, ez egy hatalmas szakmai és politikai bukta, mi ennek örülünk, és minden jóérzésű magyar állampolgár velünk örül.

Úgyhogy lesz egy bejelentővédelmi törvény, bár nyilván vannak kétségeink, hogy ez mennyire hasznos egy ilyen kiépült hibrid rezsimben, ahol a demokratikus díszletek inkább csak paravánját képezik a háttérben folyó mocskos bizniszek elfedésének. Szóval, akárhogy is, ez mégiscsak öröm nekünk, és örülök annak is, hogy akkor belátták az igazunkat, támogatni fogják a Párbeszéd-Zöldek módosítóját, még ha nem is a mi nevünk alatt fut, hanem Novák Katalin neve alatt, hiszen nekünk, önökkel ellentétben, nem az számít, hogy ki mondja, hanem az, hogy mit mond, nem az számít, hogy honnan jön be egy módosító javaslat, hanem az, hogy mi a tartalma.

Ha önök bármilyen szinten elveket követnének, ha egy kicsit is komolyan vennék a demokráciát, a magyar Országgyűlésben még érdemi viták folynának, akkor hagyták volna magukat általunk meggyőzni a III. fejezet törléséről, de úgy látszik, maguknak ehhez már semmilyen viszonyulása nincs, sem a demokráciához, sem az érdemi vitához, sem a dolgok magukban való vizsgálatához, a dolog érdemi részének a megvizsgálásához.

Úgyhogy sajnálom, hogy így kellett alakuljon, de ha így alakult, akkor viszont már örüljünk neki együtt, mulassunk közösen a hasra eső fideszeseken, és nyomják majd meg azt a gombot! Tudom, hogy nagyon nehéz lesz, tudom, hogy remegni fog a kezük vagy a bajszuk, tudom, hogy Jávor Benedekre fognak gondolni közben, az Európai Uniót fogják magukban szidni közben.

Ehelyett én javaslok egy sokkal pozitívabb megközelítést: nézzék azt, hogy ezzel egy kicsit tudnak használni azért a magyar embereknek is! Ez egy kivételes alkalom, úgyhogy becsüljék meg, és becsüljék meg magukat is, hogy végre jó társaságban, velünk, a Párbeszéd-Zöldek frakciójával együtt szavazhatnak meg egy törvényt. Élvezzék ki ezt a közös győzelmet! Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki sorokból.)

ELNÖK: Ismételt felszólalásra jelentkezett Vejkey Imre képviselő úr. Megadom a szót a fennmaradó időkeretben. Parancsoljon!

(19.50)

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Csak nagyon röviden szeretnék reagálni a Tordai Bence képviselőtársunk által elmondottakra. Nyilván vissza kell utasítanom az őáltala mondottakat, ugyanis nem felel meg a valóságnak, hogy korrupt rendszer lenne Magyarországon.

Jávor Benedek kapcsán pedig annyit szeretnék mondani, hogy annyira értékelték a működését a honpolgárok, hogy úgy tudom, hogy most már nem is képviselő Brüsszelben. (Tordai Bence közbeszól.) Látszik mindebből az, hogy Magyarországon demokrácia van, ugyanis a magyar Országgyűlés megtárgyalta azt a törvényjavaslatot, és támogatólag terjeszti újból a tisztelt Ház elé, amit a köztársasági elnök asszony megfontolásra átküldött.

Ha megnézzük jobban, hogy hol van demokrácia és hol nincs, vagy inkább beszéljünk arról, hogy korrupció, akkor egyértelmű az, hogy Magyarország egy modern demokratikus jogállam, és egyértelmű az, hogy itt korrupt rendszer nincs, szemben azzal, amit képviselőtársunk, Tordai Bence mondott, viszont nézzük meg, hogy Brüsszelben mi van. Hát, Brüsszelben szerintem a brüsszeli baloldal tele van korrupciós ügyekkel, ezt mindannyian ismerik, ezt nem kívánom most itt elmondani, de úgy látom, hogy önöket ezek a tények nem zavarják. De örülök, hogy támogatják az Igazságügyi Bizottság és a Törvényalkotási Bizottság által előterjesztett törvénymódosító törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Szintén felszólalásra jelentkezett Fazekas Sándor képviselő úr. Megadom a szót a fennálló időkeretben, parancsoljon!

DR. FAZEKAS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Ezen falak között már megszoktuk Tordai Bence képviselő úr stílusát, a hozzászólásait, azt az élt, amivel ezeket a gondolatokat vagy támadásokat megfogalmazza.

Én ezekre külön nem is akarok kitérni, de ő azért mondott valami ilyesmit, hogy a háttérben meghúzódó mocskos bizniszek vannak vagy bizniszelők vannak. Gondolom én, hogy a képviselő úr például arra célzott ezzel, amit Márki-Zay, az önök közös jelöltje mondott el. Az, ugye, nem egy mocskos háttérbiznisz, mert önök csinálják; elég csúnya dolog: nyugati dollárok, ki tudja, hova került a pénz, adószabályokba is ütközhet, és a többi, és a többi.

De mondok egy másik mocskos bizniszt is, tisztelt képviselő úr: mert mi más lehetett az, amikor önök a balliberális összefogás nagy dicsőségére a Jobbikkal is összefogtak; ott vajon mi volt a mocskos biznisz? Nyilvánvaló, hogy ez a kérdőjel ott van mellette, de nem nehéz rá a választ kitalálni.

És akkor mondok talán egy újabbat: Cseh Katalint, illetve az érdekeltségeit, az európai uniós támogatásait, na hát, az micsoda, tisztelt képviselő úr? Az biztos valami patyolattiszta dolog? A brüsszeli dolgokra már nem is térek ki, nyilván onnan vették önök a mintát; a minta ragadós, a példa ragadós. Ami ott nagyipari körülmények között ment, az az önök politikai kisüzemében kézműves módszerekkel zajlott és zajlik jelenleg is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a fennmaradt időkeretekben kíváne még valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs ilyen jelzés.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom.

Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne válaszolni. (Jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy él a lehetőséggel, így megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársak, Képviselők! Nem akarom elvenni a kedvét Tordai Bence képviselő úrnak, de attól, hogy a III. fejezetet kivesszük ebből a törvényből, attól még ugyanúgy bejelenthetők maradnak ezek a tevékenységek vagy ezek az Alaptörvény értékeivel ellentétes magatartások, hiszen a bejelentővédelmi törvény a bejelentők védelméről szól, és nem arról szól, hogy mit jelenthetnek be, mert azokat más jogszabályok tartalmazzák, például a büntető törvénykönyv, az Alaptörvény vagy más jogszabályok. Tehát továbbra is mindazok a magatartások, mindazok a törekvések, amelyek az Alaptörvény szellemiségével, értékeivel ellentétesek, azok a maguk egyediségében külön-külön értékelhetőek; nyilván attól függ, hogy miről van szó; egyes esetekben semmiféle jogkövetkezménye nincsen annak, hogy valaki az Alaptörvény értékeivel ellentétesen gondolkodik, más esetekben viszont van jelentősége annak, hogy az Alaptörvény mit ír elő, hiszen ha az Alaptörvény kötelező szabályt ír elő, akkor ez nyilvánvalóan az egész jogrendszerre nézve kötelező.

Tehát azt akartam ezzel mondani, hogy már csak azért is fontolta meg a kormány ennek a résznek az elhagyását, ennek a fejezetnek az elhagyását, mert az anyagi jogszabályokat nem ez a III. fejezet tartalmazta, hanem külön törvények tartalmazzák.

Egyébként ez igaz az összes többi bejelentésre is, tehát a korrupcióellenes bejelentésekre is igaz, hogy a bejelentő védelme vagy a bejelentés olyan tevékenységekre irányul, amelyeket más jogszabályok jogellenesnek minősítenek, lásd büntető törvénykönyv, szabálysértési törvény, és a többi, és a többi. Tehát se több, se kevesebb nem lett ez a jogszabály attól, hogy elmarad belőle a III. fejezet (Tordai Bence: Melyik része…), és még az sem kizárt, hogy az Országgyűlés más jogszabályokban megerősíti az Alaptörvény értékeinek védelmét, ezt ugyanis nem zárja ki ez a mostani döntésünk. Az Alaptörvény intézményvédelmi előírásai kötelezőek az egész magyar jogrendszerben, tehát bizonyos intézményeket, így például a házasság és a család intézményét a magyar jogrendszer egésze védi, más törvényekben ezeket továbbra is erősíteni fogjuk.

Tehát azért mondom, nem akartam elvenni az örömét; ha annak örült volna, hogy esetleg az Alaptörvény ezáltal gyengébb lesz, akkor ezt a tévedését ma estére már inkább ráhagyom önre. Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. (Taps a kormánypártok padsoraiból.  Tordai Bence: Nagyvonalú…)




Felszólalások:   251-257   257-270   271-272      Ülésnap adatai