Készült: 2024.05.10.23:30:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  222-225. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:   218-221   222-225   226-229      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Tünde képviselő asszony, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a területfejlesztési miniszternek: „A GINOP Plusz pályázati konstrukció hogyan járul hozzá Nyíregyháza fejlődéséhez?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. SZABÓ TÜNDE (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Nyíregyháza az elmúlt 12 esztendőben erős, gazdaságilag stabil várossá vált. Büszkék vagyunk az együtt elért sikerekre és eredményekre, arra, hogy megyeszékhelyünk fejlődése a pandémiával és a határunk mellett zajló háborúval terhelt időszak ellenére is felfelé ívelő. Az önkormányzati időszaki és időközi választás is jól mutatja és igazolta, hogy jó úton haladunk. Az itt élő emberek tudják, hogy számíthatnak a kormányra.

2010-ben a baloldali kormányzás örökségeként Nyíregyházán és térségében 12 százalékos volt a munkanélküliség, ez mára csupán 3,5 százalékos. A munkahelyteremtés mögött olyan kormányzati erőfeszítések húzódnak, mint a nemrég bejelentett újabb nagyberuházás, amely mintegy 290 milliárd forint értékben az év eddigi legnagyobb beruházásának mondható, amely több mint 1200 új munkahelyet fog teremteni a városunkban. A nagyberuházások mellett ki kell emelnünk a munkahelyek többségét biztosító kkv-szektort is, hiszen tudjuk jól, hogy a gyors technológiai és informatikai fejlődés számos kihívást állított ez elé a terület elé. A magyar vállalkozások termelési és hozzáadottérték-növelési kényszerben vannak, amely szükségessé teszi a technológiai váltást, a digitalizációt, az innovációs képességek és a munkaerő fejlesztését számukra.

A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások széles körében szükséges a termelékenységet javítani, amely a 2021-27-es uniós ciklus meghatározó programja, amelyet a GINOP Plusz három célcsoportja mentén a kiemelt növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások megerősítésével kívánunk elérni. A pályázati program olyan fejlesztésekhez segíti hozzá a leghátrányosabb helyzetű régiók vállalkozásait, amelyek segítik a felzárkóztatást a fejlesztés és a munkaerő szempontjából.

Erre vonatkozóan, tisztelt államtitkár úr, szeretném megkérdezni, hogy Nyíregyházán összesen hány vállalkozás milyen összegben részesült támogatásban a GINOP Plusz pályázati konstrukció keretében. Köszönöm megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Latorcai Csaba államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. LATORCAI CSABA, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Magyarország Kormánya azt a célt tűzte ki, hogy hazánk 2030-ig az Európai Unió öt legélhetőbb tagállama közé tartozzon. A 2021-27-es időszak fejlesztéseit is ennek szellemében terveztük meg.

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében a 2021-27-es időszakban uniós forrásból a hazai társfinanszírozással együtt több mint 2440 milliárd forinttal támogatjuk a hazai gazdaság versenyképességének a növelését. A program a korábbi időszakot is meghaladó mértékben és szélesebb körben támogatja a vállalkozásfejlesztést és az innovációt, illetve továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk a turizmusra. Mindemellett a források 65 százalékának az észak-magyarországi, a dél-dunántúli, a dél-alföldi és az észak-alföldi régiókba juttatásával az a célunk, hogy ezen régiók mielőbb elérjék az uniós fejlettségi átlagot. Ennek köszönhetően Nyíregyháza és a nyíregyházi vállalkozások is kiemelt fejlesztési lehetőséghez jutnak a GINOP Plusz és a többi uniós fejlesztési program keretében is.

Tisztelt Képviselő Asszony! A koronavírus-világjárvány és Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja az egész világgazdaságot megrázta. Annak érdekében, hogy a hazai vállalkozások ellenálló képességét megteremtsük és segítséget nyújtsunk a munkahelyek védelméhez, a GINOP Pluszt az Unióban elsők között indította el Magyarország Kormánya. Már induláskor, 2021 júliusától, a pályázatok megjelenésétől a program keretösszegének egyötöde elérhetővé vált a hazai vállalkozások számára a nemzeti költségvetés előfinanszírozásával. Nyíregyházáról 95 támogatott szervezet több mint 11,7 milliárd forint támogatást nyert el, és ezek a támogatások további fejlesztési lehetőségekhez fogják juttatni Nyíregyházát, és újabb munkahelyeket is fogunk teremteni az elkövetkező költségvetési időszakban. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   218-221   222-225   226-229      Ülésnap adatai