Készült: 2024.05.09.23:17:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  183-186. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:   179-182   183-186   187-190      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Szabadi István képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Miért tüntették el a Magyar Államkincstár honlapjáról a kórházak adósságára vonatkozó adatokat?” címmel. Szabadi István képviselő úré a szó. Rétvári Bence miniszterhelyettes úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon!

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A kórházak finanszírozása Takács Péter államtitkár úr tavalyi nyilatkozata alapján 15 éve vár már ráncfelvarrásra. Jól mondta: azok az orvosi szakmák a jól finanszírozottak, ahol erősebb szakmai lobbicsoportok működnek. A 2019. év végén a kormány elrendelte a finanszírozási rendszer átalakítását, azzal a céllal, hogy valós költségekre épüljön, ami megakadályozza az adósságok újratermelődését  azért láthatjuk, hogy ezt nem sikerült eddig elérni.

A járványra való tekintettel az egészségügyi intézmények idén februárig teljesítményfinanszírozás helyett átlagfinanszírozásban részesültek, vagyis több pénzt kapnak, mint amennyit a teljesítményük indokolt. Ennek ellenére a kórházak eladósodása nőtt: 2020-ban 44  milliárd, 2021-ben 41,5 milliárd, és tavaly 60 milliárd forintnál is nagyobb adósságot halmoztak fel; idén pedig május végéig 75 milliárd forint kifizetetlen számla gyűlt össze az egészségügyben.

(17.30)

Ezért a kormány a Rezsivédelmi Alapból több mint 60 milliárd forintot adott adósságrendezésre.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kórházak a pénz nagy részét bérekre költötték, de gondolom, ezt ön is tudja, mert a béremelések fedezetét nem kapták meg. Ez is egy kérdés, hogy miért. Ráadásul az évközi konszolidáció ellenére szeptember végén több mint 100 milliárd forint már a kórházak tartozása a beszállítók felé.

Kérdezem én, államtitkár úr, hogy tervezike az önkormányzati választások után a szakrendelők államosítását. Miért akarnak átvenni feladatokat, ha nem tudnak mit kezdeni velük? Miért kockáztatják a műtétek elmaradását az eszközök és a műszerek hiánya miatt? Miért a Pénzügyminisztérium dönt az egészségpolitikáról? És ami nagyon beszédes: miért tüntették el a Magyar Államkincstár (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) honlapjáról a kórházak adósságállományára vonatkozó adatokat? Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha megnézzük, hogy honnan indultunk, és hol tartunk most, akkor azt hiszem, hogy elég nagy növekedés látható. Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, 1198 milliárd forint állt rendelkezésre a magyar emberek gyógyítására, a magyar emberek betegségének megelőzésére. Ez most már 3225 milliárd forint a jövőre elfogadott költségvetésben, tehát 1198 milliárd forintra 2027 milliárd forintot tettünk rá, így lett 3225. Majdnem kétszer annyit tettünk hozzá, mint amennyi volt akkor, amikor elkezdtük a kormányzásunkat. Teszem hozzá, az a baloldali kormányzat volt az egyetlen, aki az utóbbi évtizedekben csökkentette az egészségügyi kiadásokat Magyarországon.

A szakrendelők átvételével kapcsolatban sokszor elmondtuk, hogy csak akkor fog az állam szakrendelőt átvenni, ha az önkormányzat át akarja adni, és az állam át akarja venni. Most vannak önkormányzatiak, vannak államiak. Ha a kórház mellett van, ott állami a szakrendelő, van, ahol az önkormányzat tartja fönn. Ahol a két fél egyetért, mind a kettő akarja a változást, ott ez megtörténhet, ahol nincs akarategység, mert az önkormányzat nem akarja átadni, vagy az állam nem akarja átvenni, abban az esetben minden marad a régiben.

Szeretném megnyugtatni a képviselő urat, hogy megtalálhatja a kórházak gazdálkodásával kapcsolatos adatokat továbbra is nyilvánosan az interneten. Kétségtelen, hogy 2023 júliusa óta egy új felületen, a közpénzügyi portálon található meg, de ott viszont meg tudja találni, ott jelen pillanatban is elérhető.

Nyilvánvalóan a kórházak számára sem volt könnyű a rezsiemelkedés időszaka, és azért azt tegyük hozzá, hogy a magyar állam, a magyar kormány  annak ellenére, hogy mindnyájan tudjuk, hogy az energiaárak milyen csillagászati magasságokba emelkedtek a háborús szankciók miatt, ennek ellenére  jóvoltából minden kórház működése zavartalan volt.

Mindenhol minden ellátást továbbra is biztosítottak úgy, hogy még a járvány ideje alatt elmaradt ellátásokat is pótolniuk kellett, hogy a várólistákat tudják csökkenteni, így pontosan a világpiaci energiaár-emelkedés miatti rezsikompenzációra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) 39 milliárd forintot biztosítottunk, és még további sok-sok tíz milliárd forint többletet, hogy a kórházak működni tudjanak ezekben a nehezebb időkben is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   179-182   183-186   187-190      Ülésnap adatai