Készült: 2024.05.09.12:15:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  74-81. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:57


Felszólalások:   66-73   74-81   82-89      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el a miniszteri választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Gurmai Zita, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Megint a nyugdíjasok hiteleznek a kormánynak! Meddig kell várni a nyugdíjasoknak arra, hogy ne eméssze fel a nyugdíjukat az infláció?” címmel. Gurmai Zita képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Orbán Viktor a nyugdíjasoknak februárban küldött levelében azt írta, hogy a kormány egyik nagy célja a nyugdíjasok méltó életének biztosítása. Ehhez képest önök csak 15 százalékkal emelték a nyugdíjakat januárban, pedig már akkor lehetett tudni, hogy a drágulás akár a 20 százalékot is elérheti. Az élelmiszerek ára pedig még ennél is jobban, 40-45 százalékkal nőtt.

Államtitkár úr, önök már évek óta azt játsszák, hogy alultervezik az inflációt, és ez alapján év elején kevesebb nyugdíjemelést adnak. Ezt követően csaknem egy évig ingyen használják a nyugdíjasoktól visszatartott pénzt. Vagyis az idősek hiteleznek a Fidesz-kormánynak. Hát, ehhez azért még a Fideszben is vastag bőr kell!

De nézzük a konkrét számokat! Tavaly összesen 14 százalékos emelést adtak, miközben a nyugdíjas-infláció 15,2 százalékos volt. Ez azt jelenti, hogy a Fidesz-kormány nagyjából 60 milliárd forinttal rövidítette meg a nyugdíjasokat. És önök idén ugyanezt akarják eljátszani. Hiába kérték már áprilisban a nyugdíjasszervezetek az év közbeni emelést, azt a választ kapták, hogy a KSH adatai ezt az igényt nem támasztják alá. Aztán az MSZP is rákérdezett, hogy lesze nyáron nyugdíjemelés, amire államtitkár úr a következőt írta: a kormány a tényleges, illetve a várható makrogazdasági folyamatok és adatok ismeretében a szükséges lépéseket időben meghozza. Ezzel kapcsolatosan pedig csak azt kérdezem: lehet, hogy a kormány nem látja, hogy az EU-ban nálunk a legmagasabb az infláció, és a nyugdíjak értéke is folyamatosan csökken, vagy csak nem akarják ezt látni azért, hogy ingyen használhassák a nyugdíjasoktól visszatartott pénzt?

Azóta pedig csak hitegetnek, azt ígérik, ha szükségessé válik, idén is lesz nyugdíjkorrekció. De hogy mikor és mennyi, arról mélyen hallgatnak. Az MSZP ezért ismételten azt kéri a kormánytól, hogy minél előbb, akár már jövő hónaptól emeljék meg 5 százalékkal a nyugdíjakat, hiszen a januári nyugdíjemelést, de még a 13. havi ellátást is már régen felzabálta az infláció.

Államtitkár úr, nem tudom, vane olyan ismerőse, aki nyugdíjas, és nehezen tud megélni, bizonyára van, de ha van, akkor kérem, gondoljon erre, miközben a következő kérdésekre válaszol: miért veszik el a nyugdíjasoktól a pénzüket? Miért használják ingyen az idősek pénzét? Miért a nyugdíjasok hiteleznek a kormánynak? És végül: meddig kell várni a nyugdíjasoknak arra, hogy ne eméssze fel a nyugdíjukat az infláció? Megtisztelő válaszát várom, államtitkár úr. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Tállai András miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó, miniszterhelyettes úr.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Azzal kezdte az interpellációját, ami egyébként igen terjedelmes leírva, négy oldal  nagyon izgultam, hogy melyik részét fogja elmondani, mert azt tudtam, hogy ez nem fog beleférni a három percbe, de talált benne olyat, amit el tudott mondani. A legjobban az tetszett egyébként, amikor tudja, kit idézett? Saját magamat. Tállai Andrást idézte. És most is ezt tudom önnek mondani, hogy engedje meg, hogy idézzem ezt a halandó embert (Z. Kárpát Dániel: Klasszikust csak pontosan!), aki azt mondja, hogy akkor lesz pótlólagos nyugdíjemelés, ha a makrogazdasági folyamatokat a kormány kielemzi, megvizsgálja (Dr. Gurmai Zita: Igen, ezt is elmondtam.), és ha úgy látja, hogy az infláció magasabb, mint a 15 százalékosan végrehajtott nyugdíjemelés, akkor igenis lesz pótlólagos nyugdíjemelés. A törvény legkésőbb novemberre írja elő ezt a kötelezettséget a kormánynak, de ezt a kormány, mint ahogyan az elmúlt évben is, korábban is megteheti. Tehát nyugdíjemelés pótlólagosan akkor lesz, ha azt a makrogazdasági adatok is alátámasztják.

De azért önnek szeretném elmondani, bizonyára ismeri, hogy a KSH a május havi inflációs adatok alapján megállapította, hogy az infláció növekedése megállt, mi több, csökkent, a hónap-hónap összehasonlításban már 0,4 százalékkal csökkentek az árak.

Azért az elismerendő, hogy ön is elismeri, hogy 2022-re 14 százalék volt az infláció, és ezt a kormány megadta a nyugdíjasoknak. Az idén pedig 15 százalékkal indított. Önök, tudja, mikor adtak 15 százalék nyugdíjemelést? Ha a két ciklus kormányzását összeadjuk, az összes nyugdíjemelést, körülbelül akkor éri el a 15 százalékot a nyugdíjemelés mértéke.

Tehát összességében azt tudom mondani önöknek: a kormány nem hitelez a nyugdíjasoknak, a kormány megbecsüli a nyugdíjasokat, a kormány tiszteli az idős embereket, akik évtizedeken keresztül dolgoztak ennek az országnak. És 2010-ben egy megállapodásunk alapján azt ígérte, hogy meg fogja őrizni a nyugdíjak értékét. Ezt eddig minden évben megtette. Van nyugdíjas ismerősöm, többekkel beszélek; persze, senki nem elégedett teljesen, de megköszönik, hogy a kormány teljesíti számukra ezt az ígéretet. És így lesz ez 2023-ban is, mi több, a ’24. évi költségvetés is pontosan ezt tartalmazza. Megbecsüljük a nyugdíjasokat, és ami jár nekik, azt meg fogják kapni ettől a kormánytól. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem képviselő asszonyt, elfogadjae a választ. Öné a szó.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Természetesen nem tudom elfogadni a választ, hiszen pontosan azokat a mondatokat, amiket idéztem, viszonthallhattuk. Tehát ez azt jelenti, hogy megerősítette azt, amit korábban mondott. Nem ezzel van a problémám, azzal van a problémám, hogy miért tervezik alul. Világosan elmondtam, hogy ez most csak 60 milliárd forint ebben az évben. A másik pedig, hogy a Holdról is látszik, hogy mekkora az infláció. Tehát szerintem azt pontosan látja mindenki.

És összehasonlít bennünket, a 13 évvel ezelőtti kormányzást. Hát, ne viccelődjünk már! Hát, hol volt akkor ekkora infláció?! Tehát szerintem, hogy mit mivel hasonlítunk össze, az sem egy utolsó szempont.

Egyébként pedig az a probléma, hogy nem hajlandók épkézláb válaszokat adni a feltett kérdéseinkre. Decemberben megkérdeztük, hogy mire lesz elég ez a 15 százalékos nyugdíjemelés a 25,2 százalékos infláció mellett. Erre gyakorlatilag süketeltek. Megkérdeztük, hogy miért nem segít a kormány azon a félmillió nyugdíjason, akiknek a százezer forintot sem éri el az ellátása. Azt mondták, hogy a nyugdíj nem szociális ellátás, de egyébként pedig kérhetnek méltányos nyugdíjemelést az érintettek. Megkérdeztük, hogy miért zárják ki… (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Tehát folyamatosan fel tudom tenni a kérdéseket, és csak süketelnek, süketelnek és süketelnek…

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): …ahogyan most is. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:   66-73   74-81   82-89      Ülésnap adatai