Készült: 2024.05.09.11:23:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.),  86-91. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:16


Felszólalások:   80-85   86-91   92-97      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Simon Miklós, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a honvédelmi miniszterhez: „Hogyan növeli hazánk biztonságát a haderőfejlesztési programunk?” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

DR. SIMON MIKLÓS (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A mögöttünk álló 30 esztendő több mint fele úgy telt el, hogy valamelyik hazánkkal határos ország fegyveres konfliktusban volt érintett, és sajnálatos módon jelenleg is háború sújtja az egyik szomszédunkat. Magyarország nemzetközileg is kiemelkedően biztonságos országnak számít, mégis gyakran igen közel van hozzánk egy-egy háborús tűzfészek, így a béke és a biztonság megőrzésére kiemelt figyelmet kell fordítanunk. Ezért tartom kiemelkedő jelentőségűnek az évek óta zajló haderőfejlesztési programunkat, melynek célja, hogy Magyarország önvédelmi képessége megfeleljen a XXI. század kihívásainak, és hogy a Magyar Honvédség egy meghatározó erő legyen a térségünkben.

Van hová fejlesztenünk a magyar haderőt, hiszen a NATO-hoz való csatlakozásunk után alig néhány évvel az akkori baloldali kormányok a hadsereg reformjaként a trianoni békediktátum katonai rendelkezéseivel összevethető demilitarizációs programot hajtottak végre. Megszűnt a sorkötelezettség, egy működésképtelen, önkéntes tartalékos rendszer jött létre. 2010-ben összesen 17 önkéntes tartalékosunk volt. A fegyvereinket és haditechnikai eszközeinket jelképes összegekért vagy ingyen adták át más országok hadseregeinek, vagy éppenséggel az ócskavastelepeken végezték; mindezt úgy, hogy semmilyen program nem volt a pótlásukra, teljes fegyvernemek működése lehetetlenült el így. Az akkori baloldal talán abból a hibás feltételezésből indult ki, hogy a NATO nem várja el, hogy saját erőfeszítéseket tegyünk önmagunk védelme érdekében. 2010-ig egy olyan úton jártunk, amely teljes tévedés volt, olyan politikusok vezetésével, akik ma is itt ülnek a parlamentben.

Magyarország korábbi lemaradásait behozva várhatóan 2024-re érhet el odáig, hogy a védelmi kiadások GDP-arányosan elérjék a 2 százalékot. Tisztelettel kérdezem: hogyan látja a Magyarország előtt álló biztonsági kihívásokat? Milyen választ adhat ezekre a folyamatban lévő haderőfejlesztési program? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Vargha Tamás államtitkár úr válaszol. Öné a szó.

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, ön jól idézte fel azokat az esztendőket, amikor a baloldali liberális kormány vezette ezt az országot. Visszaemlékezhetünk, mintegy három évvel a NATO-csatlakozás után jelentette ki Juhász Ferenc akkori honvédelmi miniszter, hogy a környéken, Európában, a világban nem lesz háború, és Magyarországnak nincs szüksége honvédségre, és ezért nemes egyszerűséggel a ciklus első felében tönkretették a Magyar Honvédséget, majd a baloldali liberális kormány a második ciklusában tönkretette Magyarországot is.

Így nagyon mélyről indultunk 2010-ben, hogy ezt az országot az összeomlás széléről visszarántsuk, és valóban évekig csak arra volt ereje Magyarországnak, hogy tartsa, a honvédelmi költségvetést szinten tartsa. Megjegyzem, ez akkoriban nagy teljesítmény volt, és a NATO-ban is kivívtuk az elismerést.

Ön nagyon megengedően fogalmazott, amikor azt mondta, hogy talán abból a feltételezésből indultak ki. Igen, abból a feltételezésből indultak ki, hogy majd a NATO a kollektív védelem elve alapján megvédi Magyarországot, de egy NATO mint szövetség csak akkor lehet erős, ha a tagjai is erősek.

(15.50)

Ezért a NATO keretében biztosított kollektív védelem csak akkor él, akkor érvényes és akkor hatékony, ha a tagjai erősek.

Ezért céljaink változatlanok: elkötelezettek vagyunk a Magyar Honvédség modernizációja mellett, aminek köszönhetően nem 2024-ben, hanem már 2023-ban el fogja érni a magyar honvédelmi költségvetés GDP-arányosan a 2 százalékot. Nagy utat tettünk meg tehát 2010 óta az elmúlt 12 esztendőben, és így a Magyar Honvédség hosszú idő után újra érdemi, alkalmazható, hatékony és bevethető képességeket szerez meg, amivel regionális szinten is meghatározó, a kor színvonalán alkalmazható hadereje lesz Magyarországnak.

Ezzel párhuzamosan újjászületik, újjáteremtjük a magyar védelmi ipart is, hiszen ebben a folyamatosan romló nemzetközi biztonsági környezetben kiemelkedő fontosságú nemcsak a védelem képessége, hanem a saját védelmi ipari kapacitás is, ezen belül a meglévő kapacitások bővítése, valamint új kapacitások létrehozása a járműgyártás, a lőszergyártás és a kézifegyvergyártás területén is. Ebben nagyon fontos a nemzetközi partnerekkel történő együttműködés és a vegyesvállalatok létrehozása.

A program fejlesztési területei a Magyar Honvédség teljes egészét lefedik: a szárazföldi haderő, a légierő, a vezetési-irányítási képesség, a logisztikai és támogató erők fejlesztése, valamint az önkéntes és tartalékos képesség fejlesztése is része ennek a programnak.

A védelmi költségvetés növelésével tehát a haderőfejlesztési programok folytatódnak, elengedhetetlen feltételt jelentenek a honvédség nemzetközi feladatrendszerének ellátásához is, és tovább erősítjük Magyarországot, Magyarország békéjét és biztonságát őrizzük. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

DR. SIMON MIKLÓS (Fidesz): Köszönöm, államtitkár úr. Igen, elfogadom a választ, mert a Fidesz-KDNP-kormány már az elmúlt évtized közepén megkezdte a haderőreform fejlesztését, tervezését a „Zrínyi 2026” program kapcsán, és mint ahogy a tisztelt parlament is láthatta és értesülhetett róla, új haditechnikai eszközök beszerzése történt meg a tankoktól kezdve a helikoptereken át a kézifegyverekig. Tehát Magyarország erős ország kíván lenni azért, hogy a térségben egy meghatározó haderővel rendelkező ország lehessen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   80-85   86-91   92-97      Ülésnap adatai