Készült: 2024.05.08.05:55:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2022.07.12.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:58


Felszólalások:   29-32   33-36   37-156      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Hörcsik Richárd képviselő úr, Fidesz-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. HÖRCSIK RICHÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyarország előtt álló számos kihívás egyik legfontosabbika az, hogy hazánk számára kiharcoljuk az esélyegyenlőséget az európai integráció keretei között. A Fidesz-KDNP mint kormányzó erő számára, mondhatni, hivatalbeli kötelezettség, hogy biztosítsa a Magyarország számára elvben feltétel nélkül járó forrásokat.

Tisztelt Ház! Az az eredmény igazán értékes, amiért megküzdöttünk. Hosszú folyamat végére érve elmondhatjuk, hogy készen állunk a fejlesztési forrásokkal kapcsolatos tárgyalások lezárására. Nagy a tét, az Európai Unió 2021-27 közötti költségvetése és a „Következő nemzedék EU” alap együttes keretösszege összesen 2000 milliárd euró. Erről a tagállamok egyébként egyhangúlag megállapodtak 2020 decemberében, beleértve a közös hitelfelvételt is. A magyar kormány a helyreállítási tervét 2021 májusában nyújtotta be, ám a mai napig nem történt meg annak a jóváhagyása.

Jó hír, hogy Navracsics miniszter úr tárgyalásai alapján mára ott tartunk, hogy a kormány kijelölte azokat a vállalásait, amelyek a Bizottság javaslatait elfogadva a lehető leggyorsabb megállapodás előfeltételeivé emelkedtek. Lássuk ezeket! A legfontosabb az egyszereplős közbeszerzések arányának 15 százalék alá csökkentése a nemzeti rezsimbe tartozó eljárások esetén is. Ez egyébként egybeesik a kormány szándékaival, az egyajánlatos közbeszerzések számának csökkentését szolgáló intézkedésekről szóló kormányrendelet világos iránymutatást és eredményt garantáló eszköz is.

Másodikként említendő a korrupciós büntetőügyekben a bírósági jogorvoslat lehetőségének biztosítása, az ügyészi döntéssel szemben. A harmadik ügy pedig a társadalmi konzultáció bővítése a kormány által kezdeményezett jogalkotás esetében, és negyedikként pedig a kormány azt a javaslatot is elfogadta, hogy a hitelt az energiafüggetlenség növelésére fordítsuk. Fontos ez az egyezség, mert az uniós pénzek között található például a pedagógusbérekre fordítható forrás, és az egészségügyi béremelés fedezete is a Helyreállítási Alap költségvetésében van.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha az ellenzéki képviselőtársaink azt kérdeznék, hogy nem vágjae a hónaljunkat a célszalag, örömmel felelnénk rá, ha nem tudnánk, hogy éppen ők azok, akik mindent megtesznek azért, hogy ne érjen célba Magyarország. A magyar baloldal képviselői intenzíven lobbiznak azért, hogy megakadályozzák ezt a megállapodást. Ezzel pedig az országnak okoznak kárt: a pedagógusok vagy az egészségügyi dolgozók béremelése ellen küzdenek, miközben ennél a jelenlegi háborús helyzetben nincs nagyobb felelőtlenség!

És hab a tortán, képviselőtársaim, hogy bár a globális minimumadónak és a Helyreállítási Alapnak semmi köze egymáshoz, a baloldali képviselők az Európai Parlamentben állásfoglalásban zsarolták meg hazánkat, hogy adjuk fel a nemzeti érdekekből vitt adópolitikánkat a nekünk alanyi jogon járó források folyósításáért. Ez az állásfoglalás, képviselőtársaim, úgy vélem, hogy durván megsérti az uniós alapszerződéseket, hiszen a lojális együttműködés elve azt jelenti, hogy különböző kérdéseket nem lehet összekapcsolni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Moldova György örökbecsűjével szólva: olyan most az ellenzék, mint Vasdinnyei Jenő, a szerény képességű rövidtávfutó, akinek az idejét a pályagondnok felesége mérte a leves rotyogásából. Itt van élete nagy lehetősége: elindulhat a hosszú távú versenyen. Bizonyíthat, hogy a baloldali képviselőknek is volna lehetőségük az Európai Parlamentben hasznos dolgokért küzdeni, de nem teszik. Vasdinnyei azonban eltévedt. Nem ért célba, azóta is fut, fut rendületlenül, és így tesz most az ellenzék is, bár nem tudja, hova tart, de rendületlenül támadja a nemzeti érdekeket.

Tisztelt Képviselőtársaim! A háborús helyzet itt marad, és ez kritikus helyzetet teremt, amelyben a nemzeti érdek megállapodás elérése. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Kérem tehát, találjuk meg a célt, hozzunk létre nemzeti konszenzust mindannyian, a megállapodást, Magyarország érdekét tartsuk szem előtt. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Latorcai Csaba államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. LATORCAI CSABA, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Először is köszönöm a lehetőséget, hogy végre a tényeknek megfelelően beszélhetünk arról, hol is tartunk az európai uniós forrásokkal kapcsolatos tárgyalásainkkal az Európai Bizottsággal. És jól mutatja azt, hogy tényszerűen beszélünk, hogy lám-lám, teljes egészében üresek az ellenzéki padsorok, láthatjuk, hogy az ellenzék mennyire is kíváncsi ezekre a tényszerű dolgokra.

Képviselő úr, ami a 2021-27-es uniós fejlesztési ciklust illeti, más uniós tagországokhoz hasonlóan, ütemezetten tárgyalunk, de egyelőre csupán az európai uniós tagországok egyharmada írta alá a partnerségi megállapodást, másokhoz hasonlóan a mi tervezetünk is bizottsági értékelésre vár.

A következő mérföldkő, hogy július 31-éig minden operatív programot hivatalosan benyújtunk. Ezt követően öt hónap áll a Bizottság rendelkezésére ahhoz, hogy a programokat jóváhagyja, és a Bizottság ígéretet is tett erre.

(10.30)

A partnerségi megállapodás egy lépéssel közelebbi. A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközzel vagy más néven RRF-fel kapcsolatos tárgyalások esetében még azért több a feladat, mert az RRF esetében láthatóan több a politikai feltétel, de itt is nyitottak vagyunk arra, hogy akár technikai kompromisszumos megoldást kössünk Brüsszellel. Konkrét megoldási javaslatainkat megküldtük, és várjuk, hogy legfeljebb néhány hónapon belül le tudjuk zárni a tárgyalásokat, és alá tudjuk írni a megállapodásokat. Arra törekszünk, hogy a nagyon érzékeny, az európai uniós forrásokkal és azok felhasználásával szorosan össze nem függő kérdéseket leválasszuk a tárgyalásokról, azaz politikai témák ne keveredjenek a szakmai kérdések közé. Eddig is folyamatosan nyitottsággal tárgyaltunk a Bizottsággal, reflektáltunk az észrevételeikre, és ugyanígy tárgyalunk a továbbiakban is.

Ahogy a képviselő úr is mondta, a közbeszerzéssel és a korrupciós büntetőügyekkel kapcsolatos kérdésekben is elfogadtuk a Bizottság javaslatait. Vállaltuk, hogy 15 százalék alá csökkentjük az egyszereplős közbeszerzések arányát. Erről egyébként a kormány már korábban is határozott. Ráadásul ebben a kérdésben nemhogy az európai uniós viszonylatban hátul lennénk, hanem kifejezetten az Európai Unió középmezőnyébe is tartoztunk. További vállalásunk, hogy a kis- és közepes vállalkozások még nagyobb arányú részvételét ösztönző intézkedéseket vezetünk be.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! A következő időszakban a gazdaságfejlesztés, a versenyképesség és az infrastruktúra, illetve a munkahelyteremtés lesz intézkedéseink fókuszában. A kormány azt tűzte ki célul, hogy hazánk 2030-ig az Európai Unió öt legélhetőbb tagállama közé tartozzon. A 2021-2027-es időszak fejlesztéseit is ennek szellemében terveztük be. A források legalább 65 százalékát a négy leghátrányosabb magyar régióban használjuk majd fel, és az a célunk, hogy minden magyar régió mielőbb elérje az uniós fejlettségi átlagot.

A korábbiakhoz képest több pénz fogja támogatni a települések fejlődését, a vidék megerősödését. Folytatjuk a vidéki falvak és városok infrastruktúrájának megújítását, a mezőgazdaság támogatását, a helyi közösségek és az élhető vidéki Magyarország építését. A ciklus forrásainak több mint 23 százaléka, több mint 2200 milliárd forint a gazdaságfejlesztés és az infokommunikációs téma területére kerülnek felhasználásra, de jelentős összegeket terveztünk a környezetvédelem, az energetika, a közlekedés és a turisztika tekintetében is.

Tisztelt Képviselő Úr! A magyar gazdaság jó helyzete lehetővé tette azt is, hogy az új pályázatok előfinanszírozását megtegyük hazai forrásból, ezért már több száz pályázatot hirdettünk meg, több mint 1700 milliárd forint értékben. A tárgyalások esetében eddig is mindig találtunk megoldást, és biztos vagyok abban, hogy a jövőben is meg fogjuk találni a mindenki számára elfogadható megoldásokat, így a megállapodások aláírása végső soron az Európai Bizottságtól függ.

De nagyon fontos, képviselő úr, hogy a magyar baloldal végre hagyjon fel a brüsszeli áskálódásaival, ne akadályozzák, hogy a magyar emberek, a magyar vállalkozások végre megkapják azokat a forrásokat, amelyek járnak nekik. Ne akadályozzák, hogy Magyarország az Európai Unió öt legfejlettebb tagországa közé tartozzon! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-156      Ülésnap adatai