Készült: 2024.05.08.13:11:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2022.07.12.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:49


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Bedő Dávid képviselő úr, Momentum-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeinkről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

BEDŐ DÁVID (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Lassan elfogynak a szavak arra, amit önök művelnek kormányzás címszó alatt. Láthatóan nincsenek a helyzet magaslatán, mondhatni, fogalmuk sincsen, hogy mit csinálnak. Forintválság, két számjegyű infláció és súlyos megélhetési válság tombol az országban, ezek kezelése helyett önök összevissza beszélnek és összevissza cselekednek. Nézzük csak meg az elmúlt pár hetet, elmúlt pár hónapot!

A belügyminiszter nemrég például azt találta nyilatkozni, hogy azért mondanak fel rendőreink, mert olyan jól megy a gazdaság, hogy túl erős a versenyszféra elszívó hatása. Beosztottja, a köznevelési államtitkár szerint viszont olyan rosszul megy a gazdaság, hogy a pedagógusok kétszer is meggondolják majd, hogy felmondjanak-e. Úgy tűnik, a belügyminiszter elfelejtette útbaigazítani az államtitkárt, hogy éppen mit kell hazudnia a gazdaság állapotáról.

A külügyminiszter meggyőződéssel állítja, hogy az EU egyértelműen a gyermekvédelmi törvény miatt fagyasztotta be az EU-s támogatásokat. Mindeközben ennek homlokegyenest az ellenkezőjét nyilatkozza az EU-s pénzekkel kapcsolatos tárgyalásokért felelős miniszter, szerinte ugyanis a több ezer milliárd forint befagyasztásának semmi köze nincs a gyermekvédelmi törvényhez  valaki mellébeszél, valaki hazudik.

Az igazságügyi miniszter jegyzőkönyvbe mondja, hogy a költségvetés most abszolút az egész európai gazdasági recesszióra figyelemmel született meg, tehát nagyon nagy megszorítások vannak benne, majd az egészet elegánsan letagadja. Ezúton is üzenem az igazságügyi miniszter asszonynak, hogy az ilyen üléseken szó szerinti jegyzőkönyv készül, erre legközelebb figyeljen oda kicsit jobban, ha betéved egy ilyen ülésre.

A gazdasági miniszter közben úgy fékezné meg az inflációt, hogy befagyasztja a közszféra pofátlanul alacsony béreit, és ugyanerre szólítja fel a versenyszférát is. Teszi ezt azután, hogy a kormány minden csatornán azt hazudja, nem lesznek az embereket érintő megszorítások. Kérdezem én, ha elszáll az infláció, és befagyasztják a béreket, akkor ugyan kiket fognak érinteni a megszorítások. A delfineket?

De a pénzügyminiszter sem akart lemaradni a kormányzati káoszról, ezért a sorba beállva azt találta nyilatkozni, hogy Magyarországon háborús infláció van, és a forint árfolyama is a háború miatt zuhan minden komolyabb valutával szemben. Teszi ezt úgy, hogy a kormány minden csatornán azt harsogja, hogy Magyarország a béke és biztonság egyetlen szigete egész Európában. Miféle háborús inflációról beszélnek, amikor már a háború kitörése előtt fél évvel folyamatosan és meredeken nőtt az áremelkedés mértéke, a forint árfolyama pedig a háború kitörése óta még az ukrán hrivnyához képest is 20 százalékot romlott?

Már ez is bőven elég bizonyíték arra, hogy önök teljesen fogalmatlanok azt tekintve, hogy mit kezdjenek ezzel a válsággal, de önöknek még az elmúlt hetek káoszkormányzását is sikerült felülmúlnia a tegnapi nappal. Az elmúlt 30 év legsúlyosabb válsága során mit tesz a magyar kormány? Kinyírja a legnépszerűbb adózási formát, ezzel közel félmillió egyéni vállalkozót sodor bizonytalanságba. Pont amikor stabilitásra lenne szükség, pont amikor biztos megélhetésre lenne szüksége az embereknek, önök egy nap alatt nulla egyeztetéssel és nulla párbeszéddel úgy alakítják át a katát, hogy az gyakorlatilag megszűnik. Négy nappal ezelőtt  négy nappal ezelőtt!  a Miniszterelnökséget vezető miniszternek fogalma nem volt arról, hogy hogyan fogják átalakítani az egyéni vállalkozók adózását, ma meg már szavazunk róla?!

Ma reggel arra ébredtünk, hogy az egész változást sürgető és kezdeményező Parragh László azt mondta, hogy ez a törvényjavaslat kissé erőteljes lett. Tisztán kirajzolódik ezekből, hogy önök nemcsak az érintettekkel nem egyeztetnek, de saját magukkal sem. Önök mára eljutottak oda, hogy a középosztály létét fenyegetik. A CSOK és a családi adókedvezmények kormánya egész pályás letámadást indított a magyar középosztály ellen, 400 ezer ember, 400 ezer család életszínvonalát akarják földhöz vágni az önök elhibázott gazdaságpolitikája miatti válság ürügyén. Soros György, Brüsszel és a nemátalakító óvodások után az önök új ellenségei a fodrászok, a fordítók, a grafikusok, a nyelvtanárok és a villanyszerelők félelmetes seregei lettek. Önök még a saját szavazóikat is durván átverték, mert ahogy senkit, őket sem nézik semmibe.

Mivel már tegnap este a Törvényalkotási Bizottságban leszavazták a Momentum módosító javaslatait, amelyek legalább valamennyire racionalizálták volna ezt a törvényt, így most az egyetlen megoldás a törvény visszavonása. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Hagyják békén a dolgozó magyar középosztályt, vonják vissza a törvényt, és kezdjenek el végre válságot kezelni, ha már önök miatt tartunk itt! Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ideje. (Bedő Dávid: Le is ültem.) Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr kíván válaszolni. Öné a szó, államtitkár úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Nem tudtuk, hogy mi lesz az a felszólalás, amit olyan gondosan elgyakorolt itt a páholyban, de ezek szerint ez az. (Bedő Dávid: Így igaz.) Mivel ön új képviselő, ezért nem rójuk fel önnek, hogy nincsenek konkrét tapasztalatai arról, ami valóban az elmúlt 30 év legsúlyosabb gazdasági válsága volt 2010 előtt. Azért mondom önnek, mert világos összehasonlítási alapunk van.

Most 7 százalékkal növekedett a gazdaság, volt időszak, amikor 7 százalékkal csökkent, és nem béremelésekről született döntés, mint például idén növekedett a minimálbér, és még számtalan szektorban növekedtek a bérek, hanem béreket elvettek, egyhavi bért és nyugdíjakat is elvettek, miközben mi ezt visszaépítettük. Tehát azért én meglehetős óvatosságot javasolnék akkor, amikor arról beszél, hogy mi is volt az elmúlt 30 év legnagyobb válsága.

És ami a tényeket illeti  gondolom, ön számára is fontos , a 7 százalékos növekedés mellett mégiscsak komoly fegyvertény az, hogy rekordszinten áll a foglalkoztatás, minden nehézség ellenére, 4 százalék alatt van a munkanélküliség. Azok idején, akikhez csatlakozott, ez 12 százalékos volt. És hogy máshonnan is megtámasszam a gazdaság állapotát, 9 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben az ipari termelés. Ha a béreket nézzük, akkor 15 százalékkal növekedtek Magyarországon az elmúlt egy évben, ami fölötte van a háborús inflációs szintnek.

Látom azt a törekvést, hogy megpróbálják az egész háborús infláció tényét, jelentőségét elvitatni, de ha eleve, élből tagadják, tagadnak bármit, ami a kormánytól érkezik, akkor legyenek szívesek, nézzék meg az összes inflációs adatot nemcsak a környező országokban, hanem minden európai országban, és legyenek szívesek, nézzék meg, hogy hogyan veszít az értékéből az euró, az eurózóna egyébként…  és más európai valuták is a dollárral szemben, ami egyenes következménye a háborús helyzetnek.

Én nem tartom azt meglepőnek, hogy minden létező dologért a kormányt hibáztatják, mégiscsak ellenzéki létben vannak, de azt azért hadd ne fogadjuk el, hogy ilyenkor úgy tesznek, mintha csak Magyarországon lennének gazdasági kihívások. Szeretném pár példával bizonyítani, hogy ez mennyire nem így van.

Olaszországban például energia-vészhelyzeti terv készül, amely érinti a lakások fűtését, az üzletek működését és a városi világítás szabályozását is. A közhivatalokat legfeljebb 19 fokra lehet fűteni, és nem lehet 27 fok alá hűteni. Spanyolországban szintén 19 és 27 fokos küszöbértékkel szabályozzák a középületek fűtését és klímáját. Németországban például alacsonyabban húznák meg ezt a hőmérsékleti határt. A baden-württembergi miniszterelnök szerint, mivel problémák lehetnek majd a fűtéssel, ezért legfeljebb 15 fok a megfelelő szobahőmérséklet. A német közműszolgáltatást szabályozó ügynökség vezetője szerint az is megoldás lehet, ha a németek kevesebbet zuhanyoznak. Hamburg egyik szenátora szerint előfordulhat, hogy korlátozni kell a meleg víz elérhetőségét.

Azért hozom fel ezeket a példákat, mert alapjaiban cáfolják az önök állítását arról, hogy csak Magyarország néz szembe gazdasági kihívásokkal. Ha ezeket az említett intézkedéseket, a Nyugat-Európában hozott intézkedéseket vagy életmódtanácsokat valaki egy-két éve kilátásba helyezte volna, akkor valószínűleg sokan írtak volna fel neki gyógyszert, legalábbis azt gondolták volna, hogy megártott a meleg. Ami nemrég elképzelhetetlen volt tőlünk nyugatabbra lévő országokban, az ma a valóság. Európa nálunk gazdagabb országaiban súlyosan korlátozni kell az életet, és ennek a fő kiváltó oka a háború maga, a másik pedig az elhibázott brüsszeli politika, mondjuk ki, amely akkor is erőltette a szankciókat, amikor már teljesen világos volt, hogy azok valójában Európának fájnak a legjobban, és most Brüsszelben egy mondatuk nincsen arról, hogy ebből a helyzetből hogyan kellene kimászni.

(9.50)

Nézze meg a híreket az elmúlt napokból, tisztelt képviselő úr! Korlátozták, sőt leállították az Északi Áramlaton érkező gáz érkezését Németországba, Olaszországból és Ausztriából szintén arról szólnak a hírek, hogy kevesebb gázmennyiség érkezik  és önök ezek után megpróbálják letagadni az egésznek a jelentőségét.

Ami pedig az adózás kérdését illeti, önök azokhoz csatlakoztak, akik a társasági adót 19 százalékra emelnék, a jövedelemadót kétkulcsossá tennék, önöknek is van javaslatuk, hogy 25-30 százalékos legyen, nézze meg a saját programjukat; és arról már nem is beszélek, hogy elvonnák a családi adókedvezményt, korlátoznák, mert  mint érvelnek  az nem helyes, hogy adókedvezmények formájában érkeznek ezek a támogatások. (Az elnök csenget.) Tehát hogyha egy dolog állandó a baloldali pártok között, akkor az az adóemelés, ezért legyen szíves, az adóemelés kérdését nagyobb körültekintéssel tegye szóvá itt a Házban. Nagyon köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai