Készült: 2024.05.10.23:18:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.),  179-186. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:36


Felszólalások:   175-178   179-186   187-194      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A miniszter asszonynak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell az ön kérdésére válaszolnia.

Most az LMP frakciójának következő kérdést feltevő képviselőjének kérdése következik. Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Milyen munkát végeztek el és milyen döntéseket készítettek elő a vízgazdálkodással kapcsolatban?” címmel. Tisztelt képviselő úr, a miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár urat jelölte ki. (Dr. Keresztes László Lóránt jelzésére:) Köszönöm szépen, hogy jelzi számomra, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Keresztes László Lóránt képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A víz maga az élet. Ezt, gondolom, valljuk mindannyian, kormánypárti politikusok is, elhangzott ez az elmúlt hetek vitáiban, ugyanakkor nagyon sokszor halljuk azt egyébként a kormányoldalról, illetve más oldalról is, hogy Magyarország víznagyhatalom, miközben tudjuk, hogy milyen kihívásokkal szembesülünk és milyen válsággal kell szembesülnünk a vízügyek terén.

Tudjuk azt, hogy milyen hatásai vannak, milyen tragikus hatásai vannak Magyarországra az elhibázott vízgazdálkodásnak, hiszen jelenleg, ugye, az érvényes vízgazdálkodási koncepció lényege, hogy a vizeket minél gyorsabban elvezessék, ezért gyakorlatilag Magyarország kiszárítása folyik, tehát több víz folyik ki az országból, mint amennyi beérkezik, és mondhatjuk, hogy nemzeti sorskérdés, hogy itt egy alapvető szemléletváltást tudjunk érvényesíteni. Itt tehát alapvetően a vizek megtartását célzó vízgazdálkodást kell bevezetni, és ezen belül is azt kell céloznunk, hogy a tájban tudjuk megtartani a vizet, tehát nem betontározókat kell építenünk, hanem a táji vízvisszatartás lehetőségét kell megvalósítani, és ennek megfelelő tájhasználatot kell kialakítani.

Ez egy nagyon-nagyon átfogó kérdés, amiben a vízügynek, az agráriumnak és a politikának általában szorosan együtt kell működnie. Én nagyon pozitívnak tartom azt, hogy itt az elmúlt fél évben sok helyen előkerültek már a helyes koncepciók, itt a parlamentben is folytattunk vitákat, illetve volt egy „VízVálasztó konferencia”, amelynek az Agrárminisztérium adott otthont, ha nem is vettek részt azon, illetve a Fenntartható Fejlődés Bizottsága ülésére én meghívtam a VízVálasztó-kezdeményezést, ott volt az agrárminiszter úr, ő is pozitívan nyilatkozott.

Ugyanakkor amellett, hogy a szakmai beszédben, a szakmai, szakpolitikai párbeszédben már megjelent a táji vízvisszatartásnak a célja, ez a cselekvésben és a döntéshozatalban még nem nagyon látható, hogy megjelent. Ugye, most is a téli félév relatív víztöbbletét gyakorlatilag ugyanúgy elvezették, és nem látjuk egyelőre, hogy a döntéshozatalban mi történik. Ezért a kérdésem arra vonatkozik, államtitkár úr, hogy kiknek a bevonásával készül most az új vízgazdálkodási koncepció, miért nem hívták meg azokat a szakembereket, akik lemodellezve egy ilyen víz-, táji vízvisszatartási koncepciót mutattak be, és vane nyitottság a minisztériumok részéről  a Belügyminisztérium részéről is , hogy ezeket a szakembereket meghívják (Az elnök csenget.), és további ilyen szakmai, szakpolitikai jellegű megbeszélésekre sor kerüljön. Köszönöm, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, a választ Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen az elismerő szavakat a képviselő úrtól az elmúlt fél év tevékenységére. Ahogy ön is utalt rá, Magyarország olyan szempontból valóban víznagyhatalom, hogy jóval több víz megy ki az országból, mint amennyi ide érkezik, körülbelül három balatonnyi vízmennyiséggel többet adunk át a szomszédos országoknak, mint amennyit mi a szomszédos országokból kapunk, tehát többletünk van, jelentős mennyiségű többletünk van vízből, és ezt nem megtartjuk, hanem továbbadjuk a környező országoknak. Ezért volt fontos az a munka, amire ön is utalt, ami a hatékony belvízelvezetést, vízkárelhárítást együtt kezeli az öntözési lehetőségeknek, a vízvisszatartásnak, -megtartásnak a lehetőségeivel.

Nyolc tározó épült meg a korábbiakban, ezeknek a maximális tározási kapacitása közel 5 millió köbméter  ez több mint 2396 hektárnyi területnek az öntözésére alkalmas, ezt segítheti eredményesen. Ez egy fontos lépés volt, de ahogy említettük, még azért jó pár lehetőségünk van arra, hogy a vizet megtartsuk magunknál. Voltak nagy vízvédelmi beavatkozások a Balatonnál, a Velencei-tónál, a Fertő tónál egyaránt. A víz keretirányelv kapcsán a kormány elfogadta Magyarország harmadik vízgyűjtő-gazdálkodási tervét, valamint az árvízvédelmi irányelvben előírt árvízi kockázatértékelési és kockázatkezelési tervet. Úgyhogy elég széles körű azoknak a terveknek, koncepcióknak, cselekvési terveknek a száma, amelyek az előző években előfordultak.

Azt kérte, hogy minél többen kerüljenek ebbe bevonásra. Ebben szerintem nyitottság van a Belügyminisztérium részéről. A korábbiakban is, ugye, akár vízügyi szakszervekkel, akár másokkal kialakult jó együttműködés, velük együtt készültek el a koncepciók, a cselekvési tervek, minden más is, úgyhogy ezt a későbbiekben is szívesen fel tudom ajánlani, hogy ezt természetesen folytatni fogjuk a jövőben is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Keresztes László Lóránt képviselő urat illeti a szó.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Az államtitkár úr szavait én felhívásként értékelem. Én mint a bizottság elnöke nyitott leszek arra, és cselekedni is fogok annak érdekében, hogy fórumot teremtsünk arra, hogy azok a szakemberek, akik a táji vízvisszatartást koncepció szintjén be tudják mutatni, egy asztalhoz tudjanak ülni a döntéshozókkal, hiszen itt valóban sorskérdésről van szó, és valóban azonnal cselekedni kell.

(15.00)

Azt tudja államtitkár úr is, hogy az öntözés, amit egyébként gyakran említ a kormány  ön is az írásbeli válaszokban , jelenleg a termőterületek 1-2 százalékát érinti, és a célok is 6 százalékra utalnak, tehát ez nem fogja megoldani ezt a súlyos kihívást, amivel szembesülünk.

Még egy kérdésem lenne, államtitkár úr: olyan iparstratégiát valósít meg a kormány, illetve tervez megvalósítani, ami elképesztő vízigénnyel bír, és sokszor beszélnek róla, hogy fontosak a szigorú környezetvédelmi szabályok. Mégis az történt egyébként a debreceni CATL gyár kapcsán, hogy a TIVIZIG  egy vízügyi igazgatóság  nagyon súlyos szakvéleményt tett le szakhatóságként, és kirúgták azt a szakembert, aki ezt aláírta.

Miért történt ez, meg, államtitkár úr? Én ezt többször próbáltam a minisztériumtól írásban megtudni. Csak a dátumát tudtam meg, hogy mikor szűnt meg a szakember munkaviszonya, de én azt gondolom, hogy minden szakembernek tudni kell, hogy miért rúgták ki azt a szakembert, aki aláírt egy olyan szakvéleményt, ami felhívta a súlyos kockázatokra a figyelmet egy tervezett akkugyár kapcsán. Köszönöm elnök úr türelmét.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg az államtitkár urat is, parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Folytatva itt az eredményeket még a két percből: az is fontos, hogy egy olyan aszálymonitoring-rendszert építettünk ki  teljes nevén Operatív Vízhiányértékelő és Előrejelző Rendszer , amely országosan már 116 állomással rendelkezik.

A parlament a múlt héten kezdte el tárgyalni a kútamnesztiát a kiskerti vagy kisebb méretű kutakkal kapcsolatos szabályozást, amely legalizálja a legfeljebb 50 méter mélységű és az első vízzáró réteget el nem érő, háztartási vízigényt kielégítő kutakat. Nos, tehát ebbe az irányba fontos lépéseket tettünk.

Ami pedig az ipar vízigényét illeti, tisztelt képviselő úr, először azt kérnénk önöktől, hogy tisztázzák már, hogy pár évvel ezelőtt önök nagyon hangosan követelték a zöldgazdaság beindítását Magyarországon. Önök pártprogramokat írtak tele a zöldgazdasággal, megújuló energiaforrásokkal, akkumulátorgyártással, elektromosautó-gyártással kapcsolatban, hogy merre kell áttérni. Majd jött egy vízválasztó, hogy az ön szavával éljek, és hirtelen átestek nem a ló, hanem a ménes túloldalára, és onnantól kezdve már nem tudom, hogy a telefonjukból is kiszedtéke az akkumulátort meg a laptopjukból is. De azóta, ha az akkumulátor szót meghallják, akkor önök (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ott rögtön hangosan felkiáltanak.

Tisztázzák, hogy az előző programjaik az érvényesek, vagy az utóbbi egy-másfél évben vitt retorikájuk? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   175-178   179-186   187-194      Ülésnap adatai