Készült: 2024.05.09.18:29:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2023.11.06.),  170-175. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:14


Felszólalások:   164-169   170-175   176-181      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Képviselő asszony nem fogadta el a miniszter úr válaszát. Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Gyopáros Alpár képviselő úr, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a kultúráért és innovációért felelős miniszterhez: „Mit tesz a Kormány a magyar családokért?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Az ön kérdésére Vitályos Eszter miniszterhelyettes, államtitkár asszony fog válaszolni. Gyopáros Alpár képviselő úré a szó. Parancsoljon!

GYOPÁROS ALPÁR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! A keresztény-konzervatív értékrend mellett elkötelezett képviselőként egyetértek önnel és a minisztérium vezetésével abban, hogy nemzetünk fennmaradásának zálogai a magyar családok. Alapvetésünk, hogy amilyen erősek a magyar családok, olyan erős lesz Magyarország is. Éppen ezért a magyar kormányzati politika célja és értelme továbbra is az kell hogy legyen, hogy a magyar nemzet fennmaradását és életminőségének javulását biztosítsa.

Sajnos nem meglepő, hogy a baloldal továbbra is folyamatosan támadja a kormány családpolitikai intézkedéseit. Teszik ezt azok a politikusok, akiknek minden lehetőségük meglett volna arra, hogy 2010 előtt kormányzati politikájuk középpontjába állítsák a családokat, mégsem tették.

Különösen felháborító és álságos a kormány családtámogatási intézkedéseit ostorozó baloldali magatartás, ha figyelembe vesszük, hogy a szocialisták a 2002-es hatalomra kerülésük után  korábbi ígéretüket egyébként megszegve  eltörölték a korábbi otthonteremtési támogatási rendszert, megszüntették a kedvezményes kamattámogatott hiteleket, és a devizahitelezés csapdájába kergették a magyar családokat. Továbbá eltörölték az egy- és kétgyermekes családok adókedvezményét, a háromgyermekesekét pedig radikálisan csökkentették. A szocialisták a gyes időtartamát is csökkentették. Nem csoda, hogy 2010-ben már mindezek hatására a magyar emberek családalapítási és gyermekvállalási kedve a mélyponton volt.

A gyermekvállalási hajlandóságot azonban nem csak az ösztönzők hiánya vetette vissza. A baloldali gazdaságpolitika következményeként sok pár ugyanis nem engedhette meg magának, hogy gyermeket vállaljon, mert ha egyáltalán volt is munkájuk, a rendkívül alacsony keresetük nem tette lehetővé a családalapítást. Bokros-csomag, Gyurcsány-Bajnai-csomag  emlékeznek még, kedves képviselőtársak? A baloldali kormányok katasztrofális intézkedései, a megszorítás politikája a mélybe taszította a termékenységi rátát, amely 2011-re történelmi mélypontra, az 1,23-as értékre süllyedt, veszélyeztetve hazánk jövőjét. A baloldal tehát sem most, sem korábban nem támogatta a magyar családokat.

Szerencsére a baloldal politikájával szemben a polgári kormány a családbarát fordulat meghirdetésével új alapokra helyezte a családpolitikát. Örömmel értesültünk róla, hogy a magyar családok az elhibázott brüsszeli szankciók következtében előállt példátlan válsághelyzet ellenére is számíthatnak a kormány támogatására. Üdvözlünk minden olyan intézkedést, amelynek célja, hogy a gyermekvállalás ne jelentsen egyet a szegénység vállalásával, illetve, hogy Magyarországon minden vágyott gyermek mielőbb megszülethessen. Mindannyian egyetérthetünk abban, hogy hazánk jövőjét a magyar gyermekek írják.

Tisztelt Államtitkár Asszony! A fentiekre tekintettel kérdezem, hogy mit tesz a kormány a magyar családokért. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Vitályos Eszter miniszterhelyettes, államtitkár asszonynak. Parancsoljon, öné a szó.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Magyarország mára családbarát ország lett. A nemzeti kormány számára mindig is a családok és a gyermekek állnak az első helyen. De ahogyan az ön felszólalásában is hallhattuk ezt, ez nem volt mindig így.

Emlékezzünk csak vissza a baloldal családpolitikájára: korábban megszorításokkal, adóemelésekkel nehezítették a gyermekesek életét. Nem csoda, hogy igencsak visszaesett a baloldali kormányok alatt a gyermekvállalási lehetőség és kedv is. (Gy. Németh Erzsébet: ’22-ben született a legkevesebb gyerek!) Amikor lehetőségük lett volna, hogy támogassák a családokat, akkor sem tették, amikor pedig a csőd szélére kormányozták az országot, akkor is elvettek a családoktól, és velük fizettették meg a kormányzásuk által okozott károkat.

Annak érdekében, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen Magyarországon, minden évben emeljük a családokra fordított költségvetési összeget, és válsághelyzetben sem spórolunk rajtuk, hiszen ma már több mint harminc különböző kormányzati intézkedéssel segítjük a családok életét.

Örömmel tájékoztatom önt arról, hogy a kormány áttekintette az otthonteremtési rendszert, hogy azt a mai piaci viszonyokhoz igazítsa, mert a célunk továbbra is az, hogy minden olyan gyermek, akire vágynak egy családban, megszülethessen. 2024. január 1-jétől tehát újabb otthonteremtési konstrukció segíti majd a gyermeket vállaló házaspárokat CSOK Plusz néven. A konstrukciót az első otthon megszerzéséhez, nagyobb, komfortosabb otthonba költözéshez vagy akár a meglévő otthon, akár a megvásárolt lakóingatlan bővítéséhez egyaránt igénybe vehetik a gyermeket vállaló házaspárok.

A meglévő és a vállalt gyermekek számától függően 15, 30 vagy 50 millió forintos összegben is igényelhető fix, 3 százalékos kamattal a CSOK Plusz-támogatás. Ez a kedvezményes hitelprogram az egész ország területén, tehát nemcsak az 5 ezer főnél nagyobb településeken, hanem a preferált kistelepüléseken is igénybe vehető. A gyermekáldást tervező házaspárok a CSOK Plusz mellé a falusi CSOK vissza nem térítendő támogatást és az ehhez kapcsolódó adó-visszatérítési támogatást is felvehetik majd. Azt gondoljuk, nagy segítséget jelent, hogy az első közös otthon megszerzéséhez elegendő lesz 10 százalékos önrészt biztosítani, másik lakásba költözés vagy bővítés esetén pedig 20 százalékos önerővel kell a családoknak rendelkezniük.

A vágyott gyermekek megérkezését további kedvezményekkel támogatjuk. Az első gyermek érkezésekor a szülők egy évig szüneteltethetik a hitel törlesztését, a második és minden további gyermek után pedig gyermekenként 10-10 millió forinttal csökken a hiteltartozás. Azt gondoljuk, hogy az új programmal még hatékonyabban teljesülhet az a törekvésünk, hogy biztos fedél legyen a családok feje fölött. A kormány ingyenes típusterveket is elérhetővé tesz a családok számára, így akár a tervezési költség is megtakarítható.

Mi a továbbiakban is mindent megteszünk azért, hogy a családok számára biztosítani tudjuk a békét és biztonságot, annak érdekében, hogy a gyermekkor minden életszakasza felhőtlenül és biztonságban teljen. A polgári kormány a 2010-es családbarát fordulat óta azon dolgozik, hogy Magyarországon ma könnyebb legyen családot alapítani, gyermeket vállalni és nevelni, mint korábban bármikor. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes asszony. Megkérdezem Gyopáros Alpár képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

GYOPÁROS ALPÁR (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Nagyjából 15 évvel ezelőtt egyéni országgyűlési képviselőként gyakran találkoztunk azzal a helyzettel, hogy kistelepülési, falusi, kisvárosi polgármesterek kerestek meg minket azzal, hogy baj van, mert egyre kevesebb gyermek születik, hiszen akkor már 5-6 éve szenvedtek a családok azoktól a megszorító intézkedésektől, amelyek a Gyurcsány-kormányoknak voltak köszönhetőek. Ráadásul az akkori baloldali kormányok intenzíven csökkentették az intézményfenntartáshoz szükséges normatívaösszegeket is. Azzal kerestek minket polgármesterek, hogy baj lesz, be kell zárni az óvodát és az iskolát.

(19.10)

És meg is történt, százával zártak be abban az időszakban óvodák és iskolák, ezres nagyságrendben kerültek pedagógusok az utcára.

Ma ugyanezek a polgármesterek azzal a kéréssel keresnek meg minket, hogy baj van, mert nem férnek el a gyermekek az óvodában, sőt már az iskolában sem, ezért bővíteni kell ezeket az intézményeket ezeknek a családpolitikai intézkedéseknek köszönhetően.

Bízom benne, hogy nemcsak a falvakban, hanem hamarosan majd a kisvárosokban, középvárosokban és a nagyobb városokban is megtörténik az a trendforduló, amit a falvakban az elmúlt években tapasztalhattunk. Ehhez a munkához kívánok sok erőt államtitkár asszonynak és a minisztérium dolgozóinak. A választ természetesen elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   164-169   170-175   176-181      Ülésnap adatai