Készült: 2024.05.08.06:29:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  51-54. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:   47-50   51-54   55-58      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Dudás Róbert képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Mi az oka annak, hogy egyre drágább nálunk a benzin a környező országokhoz képest?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Lantos Csaba energiaügyi miniszter urat bízta meg. A kérdésre a miniszter úr felkérésére Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fog válaszolni. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Másfél évvel ezelőtt kértem miniszterelnök urat arra, hogy a magyar kormány azonnal kezdeményezzen tárgyalásokat az Európai Bizottsággal annak érdekében, hogy az üzemanyagok áfája kedvezményes áfakörbe kerülhessen és csökkenthetővé váljon ezáltal.

(12.50)

Nem történt azóta sem egyetlenegy lépés sem ebben a témában. Eljutottunk oda, hogy elmondhatjuk, az összes környékbeli országban olcsóbb az üzemanyag, mint Magyarországon. Még Ausztriát is meg kell hogy említsük, még Ausztriában is olcsóbb, úgy, hogy egyébként, ha a béreket nézzük, akkor Ausztriában jóval magasabbak a bérek, sokszorosa a magyar béreknek. És ne felejtsük el itt megemlíteni a MOL-t, amely egyébként az olcsó olaj vásárlását követően, azt drágán eladva a tavalyi évben rekordnyereségre, évi 628 milliárd forintos rekordnyereségre tett szert.

Államtitkár asszony, amennyiben a benzin és az üzemanyag drága, akkor az élet drága. Az elmúlt egy évben kilőtt az infláció, kilőtt az élelmiszer-infláció, önök eltörölték a rezsicsökkentést, és még számos olyan dolgot és programot lehetne mondani, ami egyébként minden magyar emberre negatívan hatott a mindennapjaiban, a mindennapi életében. Európában sehol nem lépi át az élelmiszer-infláció a 30 százalékot, Magyarországon több mint 42 százalék. Az eurózóna országainak zömében egy számjegyű az infláció, nálunk 25 százalék. És, kérem, ne fogjanak mindent a háborúra, mert nyilvánvalóan nem segít a gazdasági folyamatok tekintetében a háború, de Ukrajnában, ahol valójában háború van, ott alacsonyabb az infláció, mint Magyarországon.

A Jobbik-Konzervatívok ezért újra arra kéri a magyar kormányt, hogy haladéktalanul kezdeményezzenek tárgyalásokat az Európai Bizottsággal annak érdekében, hogy az üzemanyagok ára csökkenhessen az áfa csökkentésével, mert ez nemcsak az autósok, hanem minden magyar embernek is az érdeke. És kérjük, hogy a ne a MOL-lal, hanem a magyar emberekkel kössenek stratégiai partnerséget. (Egy hang a Jobbik soraiból: Így van.  Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A válaszra megadom a szót Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszonynak. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Amikor a kormány bevezette a benzinárstopot, a baloldal tiltakozott ellene; amikor pedig annak kivezetéséről döntött, az ellen is tiltakoztak. Azt gondolom, hogy egy picit ezen a folyamaton nehéz eligazodni.

Ősszel már volt lehetőségem arra, hogy egy üzemanyaggal kapcsolatos interpellációjára válaszoljak, és akkor is felhívtam képviselő úr figyelmét arra, hogy amennyiben miniszterelnök úrnak nem sikerült volna elérnie, hogy az orosz kőolaj elleni szankciók Magyarországra ne vonatkozzanak, most komoly ellátási gondjaink lennének; akkor most nem arról beszélnénk, hogy mennyibe kerül az üzemanyag, hanem könnyen lehet, arról beszélnénk, hogy nincs elegendő üzemanyag az országban. És úgy gondolom, az is segítene, ha a szankciók kapcsán az önök pártja nem a szankciók bevezetését sürgetné.

Azt is ki kell emelni, hogy Magyarország energiaszegény, importnak kitett ország, így a magas energiaárak befolyásolják az üzemanyagárakat. Az elhibázott szankciók nemzetközi energiaválságot okoztak, történelmi magasságba emelték az üzemanyag- és energiaárakat. (Egy hang a Jobbik soraiból: Ti okoztátok!)

A kormány a benzinárstop fenntartásával 13 hónapon át garantálta Európa legalacsonyabb üzemanyagárait a magyar családoknak. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.) Erre 2022 decemberéig volt lehetőségünk, azonban az uniós szankciós kőolaj-politika hatálybalépése miatt az üzemanyag-biztonság tovább már nem volt fenntartható, ezért a kormány az árstop megszüntetéséről döntött. Vagyis azóta szankciós benzinárak vannak érvényben Európában és Magyarországon. Hallom, hogy sűrűn fogalmaznak meg megjegyzéseket ezzel kapcsolatban. Tényleg újból kiemelném, hogy az önök pártelnöke az Európai Parlamentben újabb szankciók bevezetését sürgette. Ezt szerintem nem szabad elfelejteni. (Dr. Lukács László György: Fogadok, azt is megszavazná...)

Tájékoztatom, hogy az európai uniós áfairányelv-szabályozás értelmében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) az üzemanyagként szolgáló energiahordozókra nem lehet kedvezményes adómértéket kivetni.

Kérjük képviselő urat, hogy a jövőben a Rezsivédelmi Alapban biztosított, a magyar családoknak jutó támogatásokhoz járuljon hozzá. És azt is nagyon sajnálom, hogy nem szavazták meg az ezzel kapcsolatos költségvetés-módosítást sem. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   47-50   51-54   55-58      Ülésnap adatai