Készült: 2024.05.08.15:56:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  185-186. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:   177-184   185-186   187-188      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Ezt a napirendi pontot lezárom.

Most a napirend utáni felszólalások következnek. Elsőként megadom a szót a napirend utáni felszólalásra jelentkező Bencze János jobbikos képviselőnek: „Mi történik itt?” címmel. Öné a szó.

BENCZE JÁNOS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Nem olyan rég szó volt róla, hogy mi is történik az ukrán gabonával, milyen hátrányokkal jár a behozatala, és miket kértünk azért, hogy az szigorúbb legyen, és a magyar gazdatársadalmat valójában megvédjék. Az egyik legfontosabb dogma, amit megcáfoltunk, hogy ha olcsó termény érkezik az országba a magyar árakat letörve, akkor olcsóbbá válik a termelés, olcsóbbá válnak a bolti árak. Nézzük végig, hogy ez miért nem igaz!

Az ukrán gabona, amit eredetileg nem Magyarországra szántak, hanem egy humanitárius folyosó segítségével eljuttatni Fekete-Afrikába és a Közel-Keletre, valahogy megrekedt az országunkban, és a minőségénél fogva töredékáron jelent meg a magyar gabonapiacon. Nézzük, mi történt! Volt olyan kormánypárti médium, amely azt írta, azzal próbált védekezni, hogy: igen, ez jó lesz, mert olcsóbb lesz a liszt, olcsóbbak lesznek a takarmányárak, minden olcsóbb lesz. Ez a gabona megjelent nálunk hét hónapja, és annyival lett olcsóbb a fehér kenyér, hogy nemrég átléptük az ezerforintos, nevezzük úgy, hogy rémálomhatárt. Akartunk mi ezerforintos fehér kenyeret olcsóbb gabonából? Semmiképp.

De ha valaki elmegy vásárolni az üzletekbe, az ugyanebből az olcsó takarmányból előállított hús ára is egyre feljebb kúszik, legyen szó csirkemellről, legyen szó sertéshúsról, legyen szó bármiről, a vásárlók azzal szembesülnek, hogy egyre drágább minden, hiába van olcsóbb takarmány vagy olcsóbb nyersanyag. Ezért van az a kérés, hogy azokat a cégeket jelenítsék meg, mutassák be egy nyilvános listán, amelyek behozták ezt, mert itt egyértelműen extraprofit képződött; többszörös extraprofit, aminek az árát a vásárlók fizették meg. Ha már napirenden van többször is az extraprofitadó, igenis, terheljék rá ezekre a cégekre, és kártalanítsák belőle a magyar gazdákat, ahogy kértük.

Van egy másik termékpálya: ez a magyar mézé. Ahogy elmondtam, itt is azért kérjük azt, hogy szüntessék be a forgalmazását, ne érkezzen be az országba, lényegében sehonnét külföldről, nem csak Ukrajnából, mert ez már nem a humanitárius folyosó része; a méhészkollégák szerint ez maga a nettó mézhamisítás legalizálása. Itt is nyugodtan elmondhatjuk, hogy ha valaki elmegy a nagyáruházakba, az ott lévő polcokon jó minőségű, olcsó mézet nem tud vásárolni, rossz minőségű, drága mézet igen. Ugyanis mi történt? A magyar méhészeknél ott rekedt a méz tonnaszámra, a felvásárlási ár, és ezt figyeljék, vegyes virágméznél leesett ezer forint alá, akácméznél meg 1500 forint környékére; és ha benyitunk egy üzletbe, odaállunk a mézespolc elé, akkor azt látjuk, hogy valaki azt a mézet, amin olyan felirat szerepel, hogy EU-n belüli és EU-n kívüli mézek keveréke, árusítja akácméz néven 6 ezer forint környéki áron. Hát, könyörgöm, ha a magyar méz nem kell 1500 forintért, akkor azt a szuttyot, amivel összekeverték, mennyiért vásárolták meg, 1500 forint alatt, itt is ott van az extraprofit! Azok a kereskedők, amelyek Magyarországot elárasztották olcsó, gyanús eredetű külföldi mézzel, jöjjön az Ukrajnából, Spanyolországon keresztül Kínából, nem érdemelnek mást, csak extraprofitadót, ugyanis szintén ennek az oligarchanyereségnek a vámját a lakosság fizeti meg és azok a családok, akik az agráriumból élnek, legyenek szántóföldi kultúrával foglalkozó termelők vagy méhészek.

És itt lehet mutogatni minden irányba  önök mindig azzal jöttek, hogy az uniós szankciók árát a lakosság fizeti meg. Ezekből a példákból világosan látszik, hogy a Magyarországra szabadított kereskedőoligarchák extraprofitjának az árát fizeti meg a magyar lakosság, és ezt hívjuk mi orbáni inflációnak. Ez rárakódik minden termékre. Ha most végignézzük a magyar családokat, akiknél már luxuscikké vált a méz, luxuscikké válik a hús, luxuscikké válik a péksütemény, a közönséges fehér kenyér, ami valamikor a legolcsóbb volt, akkor miről is beszélünk?

(15.10)

Hogyan segítették önök a családokat? Megmondom: sehogyan sem segítették. Önök egy kört segítettek, a kereskedőoligarchákét, akikre most is követeli a Jobbik-Konzervatívok közössége, hogy vessenek ki extraprofitadót, hogy megfékezzék az egész folyamatot. És ha meg tudják fékezni ezt a folyamatot, akkor meg fog állni az infláció is, az az infláció, amit az önök tevékenysége gerjesztett. Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:   177-184   185-186   187-188      Ülésnap adatai