Készült: 2024.05.08.10:35:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:33


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Komjáthi Imre képviselő úr, az MSZP részéről: „Biztonságot minden magyar dolgozónak!” címmel. Parancsoljon!

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Ismét a magyar dolgozó emberek érdekében szólalok fel a tisztelt Házban. Elhangzott az a szó, hogy „empátia”, ezért én empátiát kérek most önöktől a magyar dolgozóknak.

Amikor önök a vasárnapi ebéd után megisznak egy pohár bort, és leülnek kicsit szunyókálni a tévé előtt, akkor a magyar dolgozó megpuszilja a szeretteit, fogja a táskáját, és elmegy gürizni a gyárba. Amikor önök karácsonykor díszítik a fát szeretteikkel, akkor az én egykori kollégáim ugyanúgy tisztességgel végzik a munkájukat.

Tisztelt Képviselőtársaim!  és itt főleg a kormánypártiakra gondolok. Önök nincsenek vele tisztában, vagy nem akarják tudni, hogy önök egyetlenegy gombnyomással dolgozó magyar emberek tízezreit, százezreit ítélték életfogytiglani munkára, amikor eltörölték a korengedményes és korkedvezményes nyugdíjat. Jó néhány volt kollégám már 57 éves korában, 40 év munka után elmehetett volna nyugdíjba, és élvezhette volna a jól megérdemelt pihenést, de önök ezt a lehetőséget elvették tőlük.

Tisztelt Képviselőtársaim! Valódi biztonságra van szüksége a magyar dolgozóknak a születés pillanatától egészen addig, amíg a Jóisten el nem szólít minket, hogy ne arról kelljen egy dolgozó életének szólnia, hogy betegre túlórázza magát, hogy aztán 40 évesen feldobja a bakancsot, ott hagyja a családot egy szakajtónyi adóssággal, és lehet, hogy még a temetését is hitelből kell majd intéznie. Merthogy nem azért élünk, hogy dolgozzunk, hanem azért dolgozunk, hogy éljünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Önök és a liberális önszabályzó piacban hívő politikustársaim tudják azt, hogy nem létezik emberarcú kapitalizmus. A tőke a nagyobb haszon érdekében megpróbálja csökkenteni a kiadásait, és legkevésbé a saját hasznán akar spórolni, saját hasznának terhére, és leginkább a munkavállalókon akar spórolni. A mindenkori kormányoknak ezért kötelessége és feladata, hogy a munkavállalókat megvédje attól, hogy a tőke az ő kárukra spóroljon. Fékekre és ellensúlyokra van szükség a munka világában is. Inkább a dolgozó emberek létbiztonsága legyen nagyobb, mint a tőke haszna.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nincsenek kétségeim afelől, hogy petíciók ide, aláírásgyűjtések oda, sajnos az akkumulátorgyárakat meg fogják építeni. Éppen ezért itt a remek alkalom, hogy önök bebizonyítsák, hogy valóban a magyar dolgozók érdekeit többre tartják a hazai és nemzetközi nagytőke érdekeinél. Garanciákat akarunk a dolgozó magyar embereknek. A kormány tekintse stratégiai partnernek a magyar dolgozó embereket.

Éppen ezért azt kérem Szijjártó Péter miniszter úrtól, hogy mielőbb üljön tárgyalóasztalhoz a szakszervezetekkel, és kössenek stratégiai megállapodást végre velük is, ne csak a munkáltatókkal. Ebben legyenek munkavédelmi és munkaügyi garanciák, garantálják, hogy a heti munkaidőkeret semmilyen körülmények között ne haladhassa meg a 48 órát. A túlórák száma az évi 250 óránál csak akkor lehessen több, ha azt kollektív szerződés engedi meg. Rögzítsék, hogy csak kollektív szerződéssel rendelkező munkahelyeken lehessen engedélyt adni a kormánynak harmadik országból érkező munkavállalók foglalkoztatására. Rögzítsék, hogy csak az a munkáltató jellemezhető rendezett munkaügyi kapcsolatokkal, amely biztosítja a munkavállalók szakszervezet-alapításához és ahhoz való csatlakozásához fűződő jogát. A megállapodásban szerepeljen, hogy két évig ne részesülhessenek hazai vagy európai uniós költségvetési támogatásból azon munkáltatók, akik szándékosan és súlyosan megszegik a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeit.

Erősítsék meg és bővítsék az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség hatósági ellenőreinek számát! Védjék meg a magyar dolgozók érdekeit, a hazai és a nemzetközi nagytőke érdekei helyett! Biztonságot minden magyar dolgozónak, közös jövőnkért, Magyarországért! Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Fónagy János államtitkár úr válaszol. Megadom a szót. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS, gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A Fidesz és a KDNP 1998-tól folyamatosan a teljes foglalkoztatottság elérésén és a munkaalapú gazdaság kiépítésén dolgozik. A foglalkoztatottak száma már több mint fél éve 4,7 millió fő körül alakul, ami egymillióval több, mint 2010-ben. A munkanélküliségi ráta pedig az Európai Unió átlaga alatt van.

2010-ben 11 százalékos volt Magyarországon a munkanélküliség, 2023-ban, idén februárban ez 3,6 százalék volt, ami a nemzetközi szokvány szerint gyakorlatilag a teljes foglalkoztatottságot jelenti. Az eddigi legjobb, 2022. márciusi adatokhoz képest mintegy 7 ezerrel csökkent az álláskereső regiszterben lévők száma. Ez 2010 óta 400 ezer fővel csökkent.

(11.50)

A kormány célja, mint említettem, a teljes foglalkoztatottság, a munkahelyek számának további növelése. A kormány elsősorban a magyar lakosság gazdasági aktivitásának növelésével, az inaktívak munkaerőpiacra történő bevonásával tervezi az egyébként ma egyre inkább jelentkező munkaerőigényt kielégíteni.

A tavaly decemberben indított vállalkozások munkaerő-támogatása és a munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatások érdemben segítik az új munkahelyek és az azok betöltésére alkalmas munkaerő létrejöttét. A programokra már 12 ezer álláskereső foglalkoztatására érkezett be kérelem, mintegy 12 milliárd forint értékben. A programnak köszönhetően egyébként eddig mintegy 9 ezren álltak munkába.

A kormány támogatja az országon belüli mobilitást az utazási-lakhatási támogatással, a munkábajárási kedvezménnyel. Célunk az, hogy aki képes és tud, az a munka világában találjon megélhetést. 2023 januárjában folytatódott a bérek emelkedése. Egy év alatt 16,1 százalékkal emelkedtek a bruttó keresetek, 2010-hez képest az átlagos keresetek 2,6-szeresükre növekedtek. Az infláció letörése és a családok vé-delme érdekében eddig mintegy húsz intézkedést hozott a kormány, amelyből tíz kifejezetten a vállalkozásokat és a munkahelyeket védi. 220 milliárd forintos kerettel támogatjuk az energiaintenzív vállalkozásokat; meghirdettük a Széchenyi-kártya-programot, amelynek keretében a magyar kisvállalkozók 5 százalékos kamattal juthatnak kedvező hitelhez. Ez idén 290 milliárd forint.

Meghirdettük a Gyármentő programot és a Gyármentő garancia- és hitelprogramot. A nagyvállalatok számára 230 milliárd forintos energiahatékonysági programot, 200 milliárdos hitelprogramot indítottunk. Meghirdettük a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogramot. Kiterjesztettük a kamatstopot a kis- és a középvállalkozások hiteleire, ez mintegy 2000 milliárd forintnyi hitelt és 60 ezer vállalkozást érint. Agrárhitel-törlesztési moratóriumot hirdettünk; turisztikai akciótervet hirdettünk; megemeltük a munkába járás támogatásának mértékét, és munkaerő-támogatási programot hirdettünk a 25 év alatti, illetve a 25 év feletti álláskeresők részére.

Tisztelt Képviselő Úr! Utoljára, de nem utolsóként szeretném itt felemlíteni, hogy gyakorlatilag 2010-2011 óta Magyarországon az anyagi jellegű szolgáltatások körében, így az energia területén és a közösségi közlekedés területén munkabéke van. (Arató Gergely: Betiltottátok a sztrájkot, azért!) Ez több százezer munkavállaló.

Említette képviselő úr, hogy nem vagyunk tisztában azzal, hogy mit jelent munkába menni. Jelentem, én közel két évtizedig dolgoztam három műszakos munkahelyeken, van fogalmam arról, hogy mit jelent, amikor reggel fújnak, és fel kell kelni reggel háromnegyed négykor. Ugyancsak van fogalmam arról, hogy annak idején az ön által most felhozott korkedvezményes nyugdíjak elsősorban a melegüzemi dolgozókra, a föld alatti munkát végzőkre vonatkoztak, a kollektív szerződés vonatkozó mellékleteiben ezek szabályozása részletesen megtörtént. Kétségtelen, hogy ma is vannak olyan munkahelyek, ahol ennek a kérdése napirenden van, ezek folyamatosan tárgyát képezik a tárgyalásoknak; gondolok itt a mozdonyvezetőkre, az autóbusz-vezetőkre, a hideg vagy meleg munkahelyeken dolgozókra, és a többi. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Ha megengedi, elnök asszony, még egy dolog. A szakszervezetekkel folyamatosan kapcsolatban vagyunk, mind az egyedi szervezetekkel, mind azok szervezeteivel. Köszönöm a türelmét, elnök asszony. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai