Készült: 2024.05.09.18:41:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  58-63. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:38


Felszólalások:   52-57   58-63   64-69      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő asszony az államtitkári választ nem fogadta el. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Dudás Róbert, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszter úrhoz: „Szándékosan teszik tönkre a gazdaságot, vagy alkalmatlanok a feladatuk ellátására?” címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter úr kérésére Fónagy János államtitkár úr, miniszterhelyettes úr fog válaszolni. Öné a szó, képviselő úr.

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarországon propagandakormányzás folyik, nem mostantól, már nagyon régóta. Számos olyan területet tudnánk említeni, ahol megy a démonizálás és megy a propaganda, nyugodtan mondhatjuk, hogy 0-24 órában.

De azt is mondhatjuk, hogy a szankciókkal példálóznak folyamatosan; azokkal a szankciókkal, amiket nem én, nem mi, hanem önök egytől egyig megszavaztak. Ezeket teszik nap mint nap a televízióban és a médiákban. Azt mondják, hogy a hanyatló Nyugaton már fáznak az emberek, éheznek az emberek, nincs miből kifizetniük a rezsijüket. Hát, azért legyünk őszinték, azon a hanyatló Nyugaton köszönik szépen, jól vannak, ki tudják fizetni a fűtési számláikat is, ételt is tudnak az asztalra tenni még az ünnepek alkalmával is. Nyilvánvalóan az árak ott is emelkedtek, akár többszörösére is emelkedtek, de azt se felejtsük el, hogy a fizetésük is a többszöröse.

A háború hatása egész Európában érződik; nyugodtan mondhatjuk, hogy az egész világon, de maradjunk Európánál. A háború hatása tehát egész Európában érződik, mindenhol emelkedtek az árak, s ennek hatására a kormányok próbáltak intézkedéseket bevezetni, olyan intézkedéseket, amelyekkel a gazdaságot segítik, de nem utolsósorban a gazdaság segítése mellett segítik a lakosságot is. Portugáliától Lengyelországon keresztül nagyon sok olyan országot lehetne mondani, Németországot is beleértve, ahol adót csökkentettek. Csökkentették a rezsi adóját, van, ahol elengedték a rezsi adóját, van, ahol csökkentették az alapvető élelmiszerek adóját, s van, ahol a csökkentett alapvető élelmiszeradót még el is engedték, például Lengyelországban, ahol ez év nyaráig elengedték ezt az adót, így segítve a lakosságnak.

A közgazdaságtan egy megoldást nem igazán javasol  ebben egyébként megegyezik a kormány mögött álló szakemberek véleménye is , ez pedig a hatósági ár hosszú távú bevezetése. Azért nem, mert inflációnövelő, árnövelő, egyébként pedig az egész gazdaságra rossz hatást jelentő intézkedésről van szó. Nem is foglalkozott ezzel az egész Európai Unióban egyetlenegy ország sem, kivéve Magyarországot. Magyarországon nemcsak hogy bevezették, de azt sem tudjuk, hogy meddig akarják fenntartani. S hogy mennyire komoly inflációt váltott ki? Az egész Európai Unióban az átlagos élelmiszeráfa nem haladta meg egyetlenegy ország tekintetében sem a 30 százalékot. Csupán egyetlen ország a kivétel ez alól, mégpedig Magyarország. Magyarországon ez 47 százalék, ami jól mutatja, hogy mindez csak látszatintézkedés. Egyébként ennek azért két pozitív oldalát láthatjuk: eladható úgy, mint egy jó intézkedés, közben pedig tönkreteszik a gazdaságot, illetve óriási adóbevételt jelent.

Az a kérdésem, államtitkár úr, hogy mikor vezetik ki ezt az infláció- és árnövelő kommunista ársapkát, mert ez pusztán csak egy látszatintézkedés. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak, aki válaszol a feltett kérdésre.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Bár igaza lenne, hogy mindez propaganda. De sajnos a háború nem propaganda, sajnos a szankciók, a hibás brüsszeli szankciók nem propaganda, s mindezeknek a Magyarországra és a magyar népre gyakorolt hatása nem propaganda, hanem sajnos a mindennapi valóság. Éppen ezért nekünk mindennap az a feladatunk, hogy ilyen helyzetben is megvédjük a munkahelyeket, a családokat, a nyugdíjasokat, a magyar gazdaságot, a kis- és középvállalkozásokat. Az infláció letörése és a családok védelme érdekében eddig számos intézkedést hozott a kormány, amelyek egy jelentős része a munkahelyeket védi, egy másik jelentős része pedig a családokat és a nyugdíjasokat.

Kérdésének az utolsó mondata úgy szólt, hogy mikor kívánjuk kivezetni az ársapkákat. Akkor, amikor az infláció érzékelhetően csökkenni fog, amikor mindenki számára elérhetők lesznek az alapvető élelmiszerek az ársapkák hatása nélkül is. A célunk az, hogy az év végére egy számjegyűre csökkentsük az inflációt, és ezzel arányosan intézkedjünk az ársapkákkal kapcsolatban.

Az árstopokat, az ársapkákat 2022 januárjában nem jó dolgunkban vezettük be, hanem alapvetően a brüsszeli szankciók és az azokat övező háborús környezet hatására tettük. Ezeknek a körét 2022 novemberében kibővítettük. Meggyőződésünk, hogy ez az intézkedés hasznos volt, segített az infláció csökkentésében, s amíg az infláció magas, addig az árstopokat sem vezetjük ki.

A rezsivédelmi rendszert az energia-átlagfogyasztás mértékéig továbbra is fenntartjuk, az élelmiszerek tekintetében pedig, mint már mondtam, az infláció mérséklődését követően fogjuk kivezetni a most még létező ársapkákat, egyébként hasonlóan a banki hitelkamatokhoz.

Az infláció csökkentésére és az ön által is joggal felemlegetett nehézségek féken tartására fokozottan ellenőrizzük a kiskereskedelmi üzleteket. Az elmúlt hónapokban a leggyakrabban azzal a problémával találkoztak az ellenőrök, hogy a raktárakban bent álltak az árstopos termékek, de azok nem kerültek ki a polcokra. Válságos időkben összefogásra van szükség, ezért elfogadhatatlan, hogy trükköző vállalkozások nem tartják be a szabályokat.

Tisztelt Képviselő Úr! 2023, ha tetszik nekünk, ha nem, ha akarjuk, ha nem, a veszélyek éve. Egyszerre kell megküzdeni a háború veszélyével és az inflációval. Sokszor elmondjuk, és minden lehetséges alkalommal én magam is elmondom, hogy a kormány és a kormánypártok a béke pártján állnak. Amint befejeződnének a harcok és megszűnnének a szankciók, meggyőződésünk szerint az infláció is jelentős mértékben mérséklődne, és egy idő után megszűnne. A kormány mindent megtesz azért, hogy megvédje a családokat, a kis- és középvállalkozásokat, a nyugdíjasokat, a társadalom minden részét és minden tagját. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Fónagy János államtitkár úr. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Az elmúlt év első félévében kétezer kisvállalkozás zárt be. Tehát a vásárlók mellett a kisvállalkozások, a kisboltok a legnagyobb elszenvedői a hatósági áraknak, ezen keresztül pedig szintén közvetett módon a vásárlókhoz jutunk. Tehát ez mind a vásárlókon csattan.

(15.10)

Egyébként napirend előtti felszólalásra adott válaszban egy államtitkár már elismerte, hogy egyébként a kormány is kártékonynak látja az ársapkák gazdaságra gyakorolt hatását, kérdés az, hogy az egész kormány mikor gondolja majd ezt így, és mikor vezeti ki.

Államtitkár úr, az elmúlt egy emberöltőben, a rendszerváltás óta a legtöbb időben, több mint a felében az önök kormánya volt hatalmon, önök kormányoztak. Ennyire sérülékeny, ennyire kiszolgáltatott Magyarország még sosem volt, mint amilyen most. A román GDP lehagyta a magyart, Európa legszegényebb országává váltunk  viszont sajnos a legkorruptabbá. (Az elnök csenget.) A választ nem tudom elfogadni. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   52-57   58-63   64-69      Ülésnap adatai