Készült: 2024.05.20.15:48:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2022.11.10.), 184-190. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:51


Felszólalások:  Előző  184 - 190  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor ott szeretném folytatni, ahol az előbb félbeszakadt, a Magyarország-brand. Én egyetértek mindazokkal a képviselőkkel, akik azt mondják, nagyon fontos ennek a brandnek az építése, és valóban nem lehet vitatni, hogy olyan sportteljesítmények, mint az Európa-bajnoki vagy a világbajnoki, olimpiai bajnoki helyezések, érmek építik ezt a brandet. Ebben a Házban is ültek és ülnek olyanok, akik építették ezt a brandet, nagyon köszönjük nekik. Ez azonban, azt gondolom, hogy nem jelenti azt, hogy akkor innentől kezdve már mindent lehet. Nem jelenti ezt! És nem jelenti azt, hogy akkor innentől kezdve a Magyarország-brand-építésnek ez a kormány által leginkább kiemelt, finanszírozott, mindenféle kedvezményben részesített területe. Különösen olyan helyzetben, ahogy azt több képviselőtársam is, akár Hiszékeny képviselő úr, akár Harangozó képviselő úr említette, hogy más területeken pedig azzal szembesülnek a magyar polgárok, hogy nemhogy különleges, hanem lassan normális, az államtól alapból elvárható bánásmódot nem kapnak.

Talán emlékeznek képviselőtársaim, hogy éppen az eredeti vezérszónoki felszólalásomban említettem azt a példát, amit Harangozó képviselő úr mondott, hogy igen, valóban az állam például Siófok esetében egyszerűen lepöckölte magáról ezt a felelősséget, ezt a feladatot, miközben ma este ebben a törvényjavaslatban arra kérnek tőlünk támogatást, hogy egyébként ezek a sportlétesítmények kerüljenek különleges elbírálás alá például a távhő vagy éppen a villamos energia szempontjából. Lehet, képviselőtársaim, lehet, csak legyen prioritás, legyen rendes, tisztességes sorrend. Én azt gondolom, hogy először talán az iskolák, különböző intézmények, az állampolgárokat közvetlenül szolgáló intézmények, különösen pedig, még egyszer szeretném hangsúlyozni, a gyerekek érdekeit szolgáló…  ha már önök családbarátok, mindig ezt hangoztatják, bár ahogy hallhatták az előző törvényjavaslatnál, itt azért többen elmondtuk, lehet, hogy önök valóban családbarátok, de azért mi szépen, rövid idő alatt fel tudnánk sorolni azokat a családokat, amelyeknek önök igazán barátai, mert azért nem minden magyar családnak a barátai. De ha már önök családbarát kormánynak tekintik saját magukat, akkor egyszerűen érthetetlen, hogy ezekben az ügyekben miért ragaszkodnak ahhoz a nagyon merev és dogmatikus elképzeléshez, ami nyilván nem az önöké pusztán.

Nacsa képviselő úr kritizált engem azért, mert a honvédelmi kérdésekről beszéltem, azért szeretném kérni képviselő urat, hogy legközelebb ne tegye, mert nem engem kritizált ezzel, hanem a Ház vezetését, az pedig nem lehetséges. Ahogy arra is szeretném megkérni, hogy legközelebb ne mutogasson, amit megtett itt, a szavazással kapcsolatos mutogatást. Ilyen mutogatást tőlem biztosan nem látott. Én azzal kapcsolatosan, hogy önöknek se kérdésük, se véleményük, se ellenvetésük nincsen a miniszterelnök úrral, az nem a plenáris ülésteremben a szavazási magatartásra vonatkozik pusztán, hanem arra, hogy láthatóan még azokban az ügyekben sem állnak ki, amelyekről egyébként tudom, hogy meggyőződéssel mást gondolnak. Az önök képviselői között van olyan, aki nem mer beszélni egyes politikai vezetőkkel, ezt saját szememmel láttam. (Nacsa Lőrinc: Önöknél van ilyen!) Nem, nálunk nincs ilyen, tehát mi bármelyik politikai vezetővel tudunk beszélni. Az önök egy része fél beszélni meghatározott politikai vezetőkkel még ebben a Házban is, hogy jaj, jaj, jaj, csak nehogy valami olyat mondjanak, amiből baj lesz.

Én értem, el tudom fogadni, vagy tudomásul tudom venni, hogy önöknek ez az attitűdjük (Nacsa Lőrinc: Hányszor mondott ellent Gyurcsány Ferencnek?), de azért nagyon-nagyon szeretném arra megkérni önöket, hogy álljanak fel, és néha szálljanak szembe a saját politikai vezetőikkel, leginkább a miniszterelnökkel. Mert az egy dolog, hogy a miniszterelnök kiszervezte saját maga köré a honvédelemmel kapcsolatos szervezeti egységeket és feladatokat, de az… (Nacsa Lőrinc: Ez nem az a törvény!) Képviselő úr, kiabálhat be, kérem, hogy ne kritizálja az ülés vezetését. A házelnök úr, a levezető elnök nem kritizálta azt, amit teszek, ön se tegye. Nem én vagyok ugyan ezért a felelős, de azt gondolom, hogy alelnök úr kiválóan vezeti most az ülést. (Derültség a kormánypárti padsorokban.)

De hozzá szeretném tenni, hogy sportügyekben az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy tulajdonképpen ez az ország, kollektíve minden adófizető, akár szerette az adott sportágat, akár nem, a miniszterelnök hobbiját finanszírozta. Ha a miniszterelnök számára kedves mérkőzés volt, akkor képes volt felszállni repülőgépre, és elutazni egy adott meccset megnézni. Ha a miniszterelnök számára a sportújság fontos, akkor az rögtön fontos lesz a magyar adófizetők pénzéből való finanszírozás szempontjából. Ha fontos a foci, akkor stadionokat építettünk. Ha a miniszterelnöknek fontos lenne valamelyik együttes, valamelyik rockbanda, akkor lehet, hogy minden héten az a rockbanda adna ebben az országban koncertet a magyar adófizetők pénzén. Álljanak ellen ennek a magatartásnak, mert ez nem szolgálja Magyarország érdekét, különösen ebben a helyzetben nem.

Önök nagyon sok mindenről beszélnek, és valóban ön nem a brüsszeli szankcióknak szószólója, ez igaz, tehát elnézést, ott tévedtem. Annak a szószólója a miniszterelnök, aki egy személyben megszavazta az összes szankciót Brüsszelben, és aztán itt önök megpróbálják letagadni, ami teljes képtelenség nyilvánvalóan, hiszen a miniszterelnök volt ott azokon a megbeszéléseken, ahol erről szavaztak. És nyilván önöket nem értesítették, pontosabban már csak a kommunikációs pamfletet kapták meg, hogy mit kell ezzel kapcsolatosan elmondani.

De én azért még egyszer szeretném felhívni arra a figyelmet  és akkor Nacsa képviselő úrnak mondom, hogy a következő törvényjavaslat nem a Magyar Honvédségről szól. (Nacsa Lőrinc: Nem ezt mondtam!) Tehát ha elolvasta rendesen azt a törvényjavaslatot, sajnos az sem arról szól, az már csak ilyen átnevezésekről szól, mert nyilván Simicskó képviselő úr igényét meg kell…

ELNÖK: Képviselő asszony, kérem, hogy a napirendnél szíveskedjen maradni!

DR. VADAI ÁGNES (DK): Így van, azt fogom!

ELNÖK: Eddig hallgattam. A következő napirendnél meglesz a lehetősége az álláspontját kifejteni.

DR. VADAI ÁGNES (DK): Így van. Köszönöm, alelnök úr.

ELNÖK: Még egyszer ismételten kérem. Köszönöm.

DR. VADAI ÁGNES (DK): De most mondtam, alelnök úr. Tehát köszönöm szépen a figyelmeztetést, csak szerettem volna képviselő úr figyelmét felhívni arra, hogy ahogyan ez a törvényjavaslat sem a Magyar Honvédségről szól, úgy a következő törvényjavaslat sem igazán arról szól. Ez a törvényjavaslat arról szól, hogy a honvédelmi tárca képviseletében a miniszterhelyettes úr, hiszen nyilván a sportért felelős államtitkár nem ért rá bokros teendői közepette, az ingatlanokkal kapcsolatos tevékenységről benyújthatott itt egy javaslatot.

(20.40)

Amit többen is kifogásoltunk, és újra szeretném elővenni, és újra fölhívni a figyelmet, hogy a 419/ és a 421/2022. kormányhatározat már előrevetítte azt, ami mostantól kezdve nyilvánvalóan az önök politikája, nevezetesen, hogy a villamos energiáról és a távhőszolgáltatásról szóló törvény szerint ezek a Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökség alá tartozó intézmények külön kezelt intézménynek minősülnek.

Önök meg fogják szavazni ezt a törvényjavaslatot, hiszen a vezérszónokuk elmondta, ön elmondta, meg amúgy is mindig mindent megszavaznak, amit a kormány benyújt  ezt tapasztaltuk , de egy apró megfontolás legyen már önöknél a tekintetben, hogy ezek az infrastrukturális beruházások meg egyáltalán ezek a sportlétesítmények most már vannak, ezeket nyilván valamilyen úton működtetni kell, csak értsék meg, hogy ebben az országban jelen helyzetben, konkrétan az önök téves gazdaságpolitikájának és teljesen elhibázott gazdaságpolitikájának köszönhetően Magyarországon nagyon sokan nagyon nehéz helyzetbe kerültek, és nemcsak a magyar polgárok, tehát nemcsak polgárokról beszélünk, hanem bizony sajnos különböző, akár magánfenntartású intézmények és az önkormányzatok.

Vannak olyan önkormányzatok, ahol a közvilágítás csökkentését fontolgatják. Ehhez képest önök ezeket a sportlétesítményeket külön intézményként kezelik a villamos energia szempontjából. Vannak olyan intézmények ebben az országban, ahol 18-20 fok van, olyan intézmények, ahol egyébként gyerekek tanulnak. Tudják, akikről önök mindig azt mondják, hogy ők a jövő, és mennyire fontosak. Ezek a gyerekek most 18-20 fokban üldögélnek bent. Persze nem azok, akik magániskolába járnak, mert nyilván, aki meg tudja fizetni  és önök között van olyan, aki meg tudja fizetni , ott nyilván magasabb a hőmérséklet, mert a szülők, ha más nem, akkor beleteszik ezt a pénzt, de azok az iskolások, akiknek a szülei nem tudják ezt megengedni, azok 18 és 20 fokban fognak ülni, miközben ezekben a sportlétesítményekben 18 fokot meghaladó hőmérséklet is lehet.

Könyörgöm, nagyon fontos a sport, de a Magyarország-brand építése nem itt kezdődik. Az ott kezdődik, hogy a felnövekvő, következő generáció számára olyan körülményeket biztosítanak, ami egészséges, és az egészséges körülményekhez és környezethez az is hozzátartozik, hogy ezek a gyerekek nem fáznak az iskolában. Értem, hogy fontos az, hogy a sportoló ne fázzon edzés közben, de ha választani kell, őszintén szólva, hogy a gyerekek ne fázzanak az iskolában vagy a sportolók ne fázzanak edzés közben, akkor a gyerekek ne fázzanak az iskolában. Ha annyi forrás van csak, hogy a gyerekek iskolai fűtését lehet megoldani, akkor, képviselő hölgyek és urak, ha önök nem ezt választják, akkor önök nem egyszerűen rossz politikusok, hanem akkor ez embertelen, ez nem elfogadható. Márpedig mostanra olyan helyzetet teremtett éppen az önök kormányzása, és ez a törvény is világosan mutatja, hogy egy ponton választani kell, és az önök választása az, hogy a sportlétesítményekben legyen ez, hogy a sportlétesítményekben legyen minden, hogy azt kezeljék külön.

Hozzáteszem, azért lassan-lassan, ahogy itt beszélgetünk, meg a honvédelmi tárca képviselőire néztem, eszembe jutott, lehet, hogy végül azért került ez a sportügy  amellett, hogy maradjon is maguknál valamilyen terület , mert ilyenkor majd lehet honvédelmi érdekre hivatkozni. Ennél az ügynökségnél is, meg az ügynökség zrt.-jénél is, meg egyáltalán az egész működtetésnél, ahogy Hiszékeny képviselő úr helyesen rámutatott, nagyon sok pénzre lesz szükség, rengeteg adófizetői pénz fog megjelenni.

Az elmúlt, most nem tudom azt mondani, hogy 12 évben, mert ez nem igaz, hiszen csak 2016-2017 óta, de igazából 2018 óta vannak rendes fejlesztések a HM-ben, előtte, 2010-15 között a GDP 1 százaléka alatt költöttek, tehát éppen csak elpötyögött valahogy a honvédelmi tárca. (Nacsa Lőrinc: 2006-2010 között meg mínuszos volt.) Azt majd egyszer átvesszük közösen, képviselő úr, ha van rá igénye (Nacsa Lőrinc: Van.), hogy megszámoljuk, hogy mi a kevesebb, a 0,9 vagy az 1, mert láthatóan matematikából gondok vannak. De ez itt világosan látszik, hogy ez az új ügynökség, amelyik a sportinfrastruktúrával foglalkozik, azért is kerülhet többek között az önök előterjesztésében ide a parlament elé, mert majd lehet azt mondani, hogy ez honvédelmi érdek, hogy ott kik dolgoznak, hogy hányan dolgoznak, milyen fizetésért, mekkora adófizetői pénzt költenek el  ahogy itt ezt képviselőtársaim is elmondták , és akkor majd lehet a honvédelmi érdekre hivatkozva azt mondani, hogy ez honvédelmi érdekből nem nyilvános, önök ugyanis az elmúlt években ezt erőteljesen használták.

Még egy dolgot szeretnék önöknek mondani a Magyarország-brand kapcsán, amit a képviselő úr említett, és a sport valóban hozzájárul, de sok minden más hozzájárul. Amit önök az elmúlt hetekben-hónapokban Magyarország európai uniós és NATO-tagsága és más országok NATO-tagsága kapcsán műveltek a parlamenten belül és kívül, az ezt a Magyarország-brandet súlyosan, súlyosan rombolja. Az, hogy Magyarország egy megbízható szövetséges legyen, ahhoz másfajta magatartásra van szükség, és nem arra, hogy önök bizonyos sportlétesítményeket előnyben részesítsenek, mondjuk, az iskolákkal, különböző intézményekkel szemben.

Én azt hiszem, ha önök Magyarország-brandet szeretnének építeni, akkor ennek az egyik legjobb módja az lenne, ha figyelemmel kísérnék azt, hogy Dobrev Klára, az árnyékkormány miniszterelnöke milyen lépéseket tesz annak érdekében, hogy ez az önök által lerombolt, önök által szétszaggatott Magyarország-brand, -imázs épüljön. Ehhez nagyon sokan  mármint ahhoz, hogy Magyarországnak legyen egyfajta imázsa , még egyszer mondom, sportolók, nem sportolók hozzájárultak, az önök magatartása viszont az elmúlt években szisztematikusan lerombolta. És ma már Magyarországot nem azért emlegetik, mert rengeteg olimpiai aranyérmesünk, ezüstérmesünk, világbajnokaink, Európa-bajnokaink vannak, nem azért emlegetik, mert ott volt Puskás  én nem vagyok focista, a focihoz értő, de nyilvánvalóan azt én is meg tudom ítélni, hogy az ő tevékenysége kiváló volt, és igen maradandót alkotott nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi futballvilágban is , de ezenkívül voltak tudósok, voltak művészek, akik hozzájárultak a Magyarország-brand építéséhez. Önök viszont az elmúlt 12 évben szisztematikusan rombolták ezt le.




Felszólalások:  Előző  184 - 190  Következő    Ülésnap adatai