Készült: 2024.05.11.09:20:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  200-203. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:   196-199   200-203   204-207      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szabadi István, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszter úrnak: „Másfél millió magyar embert miért hagynak az út szélén?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A lejáró orosz gázszerződés helyébe tavaly októberben újabb hosszú távú megállapodást kötöttek évi 4,5 milliárd köbméter gáz szállítására, amiről a választási kampányban tulajdonképpen valótlanul azt mondták, hogy biztosítja a rezsicsökkentés fenntartását. Bár a szerződést titkosították, a KSH külkereskedelmi adataiból megállapítható volt, hogy az MVM két hónapos csúszással lényegében annyiért vásárolja a gázt a Gazpromtól, mint ha a holland gáztőzsdén venné.

Miután már nem volt fenntartható az olcsó orosz gázról alkotott mellébeszélés, miniszterelnök úr is elismerte, hogy az orosz tarifa a rotterdami tőzsdei árakhoz van kötve, és Brüsszelt okolta azzal, hogy az oroszokkal nem lehetett fix áras szerződést kötni. Az EU versenyjogi előírása azonban nem változtat azon a tényen, hogy végighazudták a kampányt, különben nem tudtak volna a rezsicsökkentéssel választást nyerni újra.

A holland TTF tőzsdei jegyzések augusztusban tetőztek, amikor megawattóránként 340 eurót kellett fizetni a gázért. Tekintettel arra, hogy az európai gáztárolók időközben megteltek és az őszi időjárás is kedvezően alakult, a gáz ára a harmadára esett vissza, november 1-jén megawattóránként 120 euró körül mozgott. Külügyminiszter úr november 3-án egy sajtótájékoztatón megnyugtatott mindenkit, hogy a jelenlegi alacsony gázárak a magyar beszerzési árakban is tükröződni fognak. Kérem válaszukat azzal kapcsolatban, hogy tervezike ennek megfelelően a 753 forint/köbméter lakossági piaci ár csökkentését vagy legalább a torz adatok alapján meghúzott havi 144 köbméter átlagfogyasztási mérték megemelését.

Válasza különösen azt a másfél millió magyar embert érdekli, akiknek a családi költségvetése az Intrum nevű követeléskezelő cég adatai szerint télen be fog dőlni, illetve súlyos veszélybe kerül. A leginkább érintettek a Kádár-kockák lakói, akik közül sok a rokkant- és öregségi nyugdíjas, valamint a munkanélküli. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Koncz Zsófia államtitkár asszony válaszol. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Amikor önök bejutottak az Országgyűlésbe, akkor a pártelnökük konstruktív ellenzékiséget ígért. Azért azt szeretném kiemelni, hogy az előző felszólalása nem a konstruktivitást jelentette, amikor többször azt mondta, hogy hazudott a kormány. Ezzel kapcsolatban szeretném tisztázni a helyzetet, mert azt gondolom, hogy félreértelmezi a gázárak helyzetét.

A háború kitörésekor, február 24-én a gáz ára ugyan némileg emelkedett, de beállt egy állandó, 100 dollár körüli szintre. A meredek emelkedés onnantól kezdődött, amikor bejelentették az olaj- és gázembargó tervét. A gáz ára 2021-ben 48 euró/megawattóra volt, a háború kitörésénél 129 euró, a szankciók lebegtetése után 171 euró, majd az olaj- és gázszankció bejelentése után a nyáron 350 euró lett. Ez több mint hétszeres emelkedés.

Az Európai Unió egyértelműen rosszul járt a szankciókkal, mert a gáz felhasználásának a 40 százaléka származott eddig Oroszországból. Ezt a mennyiséget nyilván máshonnan kell pótolni. Az is jól látszik, hogy Kína jól jár a jelenlegi helyzettel, és természetesen az Egyesült Államok is. Ezt még Macron francia elnök is sérelmezte.

A gázárakat illetően most átmeneti nyugalom van, de ennek az az oka, hogy az Európa által elfogyasztott gáz nagy mennyiségét nyáron betárolták, minden ország ezen dolgozott. Az is nagy dolog, hogy gyakorlatilag már mi is több mint 86 százalékban be tudtunk tárolni, és ez nagyon nagy biztonságot jelent az ország szempontjából.

Arra kérem képviselő urat, hogy a jövőben is ezeket az intézkedéseket támogassa, és dolgozzunk azon, hogy Magyarország energiaellátása biztosított legyen. Köszönöm szépen, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   196-199   200-203   204-207      Ülésnap adatai