Készült: 2024.05.08.07:46:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2022.12.06.),  35-38. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:51


Felszólalások:   31-34   35-38   39-70      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Fidesz képviselőcsoportjából Németh Szilárd István képviselő úr következik felszólalásra. Parancsoljon!

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! „Emmanuel Macron elnöknek igaza van.”  tette közzé tegnap a magyar miniszterelnök a Twitteren, ugyanis Macron elnök a következőt mondta: az orosz-ukrán háború sokkal nagyobb költségeket okoz Európának, mint az Amerikai Egyesült Államoknak, és ha túl szeretnénk élni ezt az energiaválságos állapotot itt Európában, akkor épp itt az ideje, hogy újraértékeljük a szankciókat.

Tisztelt Képviselők! Stratégiai kérdés Magyarország számára is, hogy mielőbb béke legyen a szomszédunkban, mert minél később lesz béke, annál nagyobb lesz a béke ára. A szankciós politika csak mélyíti és meghosszabbítja a háborút, ezért ez nagyon veszélyes dolog. Brüsszel teljes egészében szembemegy az európai érdekekkel, egyre mélyebben vesz részt Európa a háborúban, és egyre mélyebb az ezáltal okozott gazdasági visszaesés is. Kijelenthetjük, hogy a szankciókkal Európa lábon lőtte önmagát, hiszen az Oroszországra kivetett szankciók nem hozták el az ukrajnai háború végét, az európai emberek pedig szegényebbek lettek, Oroszország pedig nem esett térdre, sőt az idei külkereskedelmi többlete már most több mint kétszerese a tavalyinak.

Észre kellene már venni Brüsszelben, hogy a szankciós politika nem elvi, nem ideológiai kérdés, emiatt ugyanis az energiaárak az egekbe szöktek, az pedig évente 10 milliárd eurós, legalább 4000 milliárd forintos hiányt jelent a magyar gazdaságra, és pont ez a pénz az, amit se adócsökkentésre, se béremelésre nem tudunk fordítani. Ezért Magyarország sosem támogatta és sohasem fogja támogatni ezt a szankciós politikát.

(9.30)

Magyarország ugyan kiharcolta, hogy ránk ne vonatkozzon az energiaszankciós tiltás, továbbra is hozhatunk be orosz olajat, és mentességet kaptunk az olajársapka alól is; az ellátás tehát biztosított, de a szankciók árfelhajtási hatása alól nem tudjuk magunkat kivonni.

Ebben a nagyon veszélyes, rendkívül kockázatos helyzetben egyetlenegy komoly feladatunk van, hogy mindent megtegyünk azért, hogy Magyarország energiaellátása biztosítva legyen. Jelentem, Magyarország a harmadik az Európai Unió tagállamai közül a gáztározók töltöttsége alapján, több mint fél évre elegendő gáz van a hazai tárolókban. Azonban, ahogy mondtam, a háború és a szankciók inflációs hatása alól Magyarország sem tudja kivonni magát. Egy év alatt az áram ára több mint ötszörösére, a gázé pedig hatszorosára emelkedett, és mindez egyéb termékekre, többek közt az élelmiszerárakra is kihatással van. Megállapíthatjuk, hogy ez egy szankciós infláció. Ha az Unió megszüntetné a szankciókat, akkor rögtön felére esnének vissza az árak.

Magyarország nemzeti érdeke tehát a béke és a káros brüsszeli szankciók visszavonása. Ez azonban a magyar baloldalt cseppet sem érdekli, kimondhatjuk, hogy a baloldal a nemzeti érdekkel szembemenve egyértelműen és egyre agresszívebben háború- és szankciópárti, mint ahogy hallhattuk itt nemrég Szabó Szabolcs hozzászólását, aki egyértelműen hitet tett a Momentum háborús és szankciós politikája mellett, kiálltak a háborús héják mellett.

A dollárbaloldal egyébként nem véletlenül teszi ezt, hiszen ezért nagyon komolyan megfizették és meg is fizetik őket. A politikájukban nagyon régóta nyomon követhető, hogy teljes egészében elutasítják a rezsicsökkentést, és Gyurcsányék visszatérnének oda, amit 2002-2010 között műveltek, amikor is 15-ször adtak arra lehetőséget a külföldi szolgáltatóknak, hogy emeljék a gáz és az áram árát.

Nálunk most ezzel ellentétes politika zajlik. Ebben a rendkívül erős energiaválságos helyzetben is legfőbb célunk, hogy meg tudjuk őrizni a rezsicsökkentést. Orbán Viktor miniszterelnök úr úgy fogalmazott, hogy kulcskérdés, hogy jövőre minden forintot a Rezsivédelmi Alapba tegyünk azért, hogy a magyar családokat ebben a helyzetben is védeni tudjuk. A magyar kormánynak a magyar emberek biztonsága és Magyarország függetlensége az első. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Németh Szilárd István képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a választ Dömötör Csaba miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Egy olyan évet zárunk, amelyet olyan események kísértek, amelyekre nem vágytunk, és nem is akartunk.

Az esztendő úgy kezdődött, hogy már-már kiszabadultunk a járvány szorításából, és erre már februárban a háború árnyéka vetült ránk. Katonai értelemben szerencsére nem lettünk hadszíntér, de gazdasági értelemben nagyon is. Ha a járvány meggyengítette Európa gazdasági talapzatát, akkor a háborúra adott válaszok ezt csak tovább tetézték. Nem kellett volna hogy így legyen. A mögöttünk hagyott 11 hónap azt bizonyította, hogy Brüsszel egész egyszerűen nem képes arra, hogy felismerje, hogy mi Európa érdeke ebben a helyzetben. Hogy azt a külső nagyhatalmak felé tanúsított megfelelési kényszerből csinálják vagy érzéketlenségből, vagy politikai alkalmatlanságból, az a következmények szempontjából valójában mindegy is.

A bürokraták mindent a szankciókra tettek fel, és a helyzet az, hogy nem állnak nyerésre, az európai gazdaság nem áll nyerésre. Recesszió fenyeget, a nyolcvanas évek óta nem látott mértékű az infláció, és most már a munkahelyek sincsenek biztonságban. Ráadásul az egyébként liberális Economistban megjelent számítások szerint az energiaválság miatt 100 ezer fő is lehet a többlethalálozások nagyságrendje Európában. Ez óriási tragédia lenne. S hogy ilyen körülmények között látszódnake már a politikai irányváltás jelei, a helyzet az, hogy nem nagyon. Gázszankciók, nukleáris szankciók vannak napirenden, behozatali korlátozásokkal egyenértékű olajársapka – ugyanaz a tévutas politika ez, csak nagyobb fordulatszámon, és a károk is nagyobbak lehetnek belőle.

Ezeket a károkat jó ideje mi is érezzük a magasabb energiaköltségekben, a magasabb élelmiszerárakban vagy éppen abban, hogy nem mindig lehet annyit és úgy tankolni, ahogy szeretnénk. Erről beszéltünk, amikor az elejétől kezdve azt mondtuk, hogy tévutas politika ez. Jó lett volna persze ebben nemzeti konszenzus, de az ellenzék sajnos más politikát folytatott. Pár köteg dollárért feladták a saját önállóságukat és az ország érdekeit. Így követeltek fegyvert, katonát, gázcsapelzárást, Paks-bezárást, globális minimumadót és Magyarország példás megbüntetését az uniós források visszatartásán keresztül.

Tisztelt Ház! Nagy reményünk, hogy az új év új lapokat is hoz majd, először is abban, hogy Brüsszelnek nemcsak belátása, hanem kellő ereje is lesz ahhoz, hogy jobban figyelembe vegye, hogy mi jó Európának és mi nem az. Nagy reményünk az is, hogy a hazai ellenzéknek, a baloldalnak lesz ereje leválni a külföldi elvárásokról, a dollárinfúzióról és arról a reflexről, hogy csak azért is az ellenkezőjét követelik annak, amit a kormány tesz, függetlenül attól, hogy annak vane társadalmi támogatottsága. Végül legyen reményünk arra, hogy a 2023-as évet a nem várt rakéták helyett inkább a béketárgyalásokon kialkudott béke határozza majd meg.

Tisztelt Ház! Így az ünnepek előtt, az utolsó napirendi vitán nemcsak békés karácsonyt szeretnék kívánni, hanem békés következő esztendőt is minden magyar embernek, egy olyan esztendőt, amelyben a meglévő nehézségek ellenére visszatalálunk arra a fokozatosan gyarapodó útra, amelyen a járvány és a háború előtt jártunk. Köszönjük a támogatást, a biztató szavakat és az építő kritikát is. Ezután is egy olyan országért dolgozunk majd, amely erősebben áll a saját lábán, amely egyre jobban képes megbecsülni a munkát, képes támogatni a családokat, és képes fenntartani a saját biztonságát.

Kívánok ehhez mindannyiunknak erőt, belátást és épp ennyi elszántságot. Függetlenül attól, hogy a politikai patkó melyik oldalán állunk, áldott és békés ünnepeket kívánok mindenkinek! Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   31-34   35-38   39-70      Ülésnap adatai