Készült: 2024.05.08.12:01:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2022.12.06.),  2-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:37


Felszólalások:   1   2-6   7-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VAJDA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ha megengedik, kitekintek a 2022. évre, sőt a ’23. évre is, sőt az egész évtizedre. Volt egy kedvezőtlen fejlemény, ez pedig az, hogy 2021-ben a költségvetés GDP-arányosan 6,6 százalékos hiányt halmozott fel, szemben a lengyel költségvetéssel, amely 1,9 százalékos hiánnyal zárta a ’21. évet. 2021-ben elszállt tehát a költségvetés hiánya. Ez gazdaságtörténeti tükörbe nézve gazdaságpolitikai műhiba volt. Az infláció beindulásakor a jegybank a fékre lépett, a kormány pedig a gázra. Ebből ’22-ben már 14,5 százalékos éves átlagos infláció lesz, a legutóbbi adat, ugye, 21,1. Valószínűleg ez még feljebb is megy, és csak a jövő év első felében fog nagyon lassan lefelé indulni az infláció, de így is ’23-ban 15 százalékos, igen, 15 százalékos infláció várható az alapforgatókönyv szerint, ez a béke forgatókönyve; ha nem ez a forgatókönyv lesz, akkor 18 százalékos lesz az infláció, ami az egész Európai Unió legmagasabb inflációja.

Ennek okait ismerjük. Az egyik ok az, hogy ’21-ben a magyar állam inflációs politikát meghatározó két intézménye, a kormány és a jegybank különböző utakra tért rá, megbomlott a kormány és a jegybank korábbi gazdaságpolitikai összhangja. Meg kell önöknek egyenesen mondani, ha továbbra is úgy teszünk, mintha nem lennének nagyon kedvezőtlen makrogazdasági folyamatok Magyarországon, akkor a 2020-as éveket el fogjuk veszíteni.

Magyarország a világ pénzügyileg 4-5. legsérülékenyebb országa, ide visszakerülni, ebbe a csoportba, kár volt. Ebben nagyon sok hibás döntés van. Ebben van az a döntés, hogy 2010-ben a kormány nem hozott meg egy fontos döntést: nem indított el egy 2 ezer megawattnyi megújuló energiát szorgalmazó programot. Emiatt a robbanó energiaárak a 2020-as években Magyarországra egy az egyben begyűrűztek. Nem volt igaza annak, aki azt mondta, hogy lokális kivételek leszünk, hacsak abban az értelemben nem, hogy néhány makrogazdasági adatunk a pénzügyi rendszert nézve ma a legsérülékenyebb országok közé sorol bennünket. Ilyen a folyó fizetési mérleg hiánya, ilyen a magas deficit, ami 8 százalék körüli hiányt mutat majd. Ilyen a költségvetés magas deficitje, ami  még egyszer  súlyos gazdaságpolitikai műhiba volt. És van még egy olyan terület, amelyet ki kell emelnem az infláció forrásai közül, ez pedig az élelmiszeripar: ma Magyarország az EU-ban hátulról a második legalacsonyabb termelékenységgel működik, csak Bulgária van mögöttünk az élelmiszeripar területén. Azt is tudjuk, hogy minél alacsonyabb a termelékenység, annál magasabb annak a területnek az inflációja, hiszen ha nincs elég kínálat, akkor a kereslet felhajtja az árakat.

Van azonban még egy dolog, amit meg kell említenem: helytelen a magyar kormány válságkezelési stratégiája, helytelen, mert halat próbál adni háló helyett. Ha ugyanis egy terméknél árstopot alkalmazok, és lehetőség van a többi terméknél áthárítani a kieső profitot, akkor ezt megteszik. Nagyjából 2,5-3 százalékos mérséklést vár a kormány az infláció terén ezektől az intézkedésektől, ehelyett 3-4 százalékos inflációs többletet okoz. Ezek öngólként növelik tehát az áremelkedés mértékét.

Tehát végezetül: ahogy ma állnak a dolgok, három kérdést kell feltennünk magunknak. Egy: milyen a magyar gazdaság állapota? Kettő: mi vezetett oda, ahova kerültünk? És három: vane kiút? A válaszok, hogy a világ pénzügyileg legsérülékenyebb öt országa között tartanak minket számon, ez folyamatos árfolyamháborút jelent, folyamatosan felveti a folyófizetésimérleg-válság lehetőségét, folyamatos nyomást jelent minden egyéb területre, mint az államadósság-finanszírozás. Az Európai Unió második legnagyobb ikerdeficitjével rendelkezünk, Románia előz meg bennünket, ami nem egy nagyon nagy, komoly öröm. A 6,8 százalék körüli költségvetési deficit és a 8 százalék körüli folyó fizetési mérleg sajnos éppen az a szint, amelyet elítéltek, amikor a Fidesz ellenzékben volt. Ez fenntarthatatlan!

Miért alakult ki ez a helyzet? Mert 2010-től nem hozták meg a jó döntéseket, majd az energiaválság szakaszában rossz döntéseket hoztak, elengedték a költségvetést, a lengyelekkel szemben, ahol a hiány 1,9 százalék volt csupán.

Szembe kell nézni azzal, hogy a magyar gazdaság válságközeli helyzetben van. Szembe kell nézni azzal, hogy a pénzügyi, makrogazdasági mutatók az EU-ban az 1-2. legrosszabbak közé tartoznak, jövőre már biztosan a legrosszabbak lesznek. Szembe kell nézni azzal, hogy ha Magyarország folytatja ezt a gazdaságpolitikát, akkor stagfláció lesz. Idén még lehet ezen változtatni, jövőre már nem. (Az elnök csenget.)

Amiket önök hallottak az előbb, azok Matolcsy György, az önök által kinevezett jegybankelnök szó szerinti szavai, tegnap a Gazdasági Bizottság ülésén szó szerint ezeket mondta, szó szerinti idézeteket hallottak tőle, úgyhogy most önöknek itt a lehetősége öt percben az önök által kinevezett Matolcsy György szavaira…

ELNÖK: Képviselő úr…

VAJDA ZOLTÁN (MSZP): …szó szerint válaszolni. Köszönöm. (Taps a Momentum és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a kormány nevében Tállai András államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Ha érdekesen akarnám kezdeni, akkor azt mondanám, hogy az ellenzék arra sem képes, hogy a kormány gazdaságpolitikáját megbírálja, még ehhez is a Magyar Nemzeti Bankra van neki szüksége. (Rétvári Bence: Így van!  Vajda Zoltán közbeszól.) Aztán az is nagyon érdekes, hogy nem is olyan régen még itt önök Matolcsy György jegybankelnököt mindenféle Fidesz-pártisággal, egyoldalú kormányzati támogatással, a kormányzati gazdaságpolitika megvédésével vádolták, most pedig, ugye, kiderül, hogy Matolcsy György mégis független jegybankelnök, a munkáját függetlenül végzi, és a munkájába az is beletartozik, hogy ha ő véleményt akar mondani mint jegybankelnök a gazdaságpolitikáról, akkor azt bármikor megteheti  megtehette most is. Aztán az is nagyon érdekes az önök szempontjából, hogy nem is olyan régen a jegybankelnököt önök még élesen kritizálták, most pedig idézgetik, és mintegy ünneplik saját magukat, hogy Matolcsy György szavaival tudják végezni a munkájukat.

(8.10)

Hát, elgondolkodtató ez. Mindenesetre a kormány szempontjából sok tekintetben máshogy látjuk Matolcsy szavait. Természetesen vannak olyan megállapításai, amelyek igazak. Például igaz, hogy baj van. Baj van Magyarországon, baj van Európában, és baj van az egész világon. A világ gazdasága a recesszió irányába tart. Minden ország lépéskényszerbe került, így Magyarország is.

Azonban ne feledjük el, hogy az elmúlt 12 évben két válságon vezette át a kormány ezt az országot, a gazdaságot, és mindkét válságon sikeresen. Az egyiket éppen az ön pártja okozta a 2008-2009-es években. Egyébként, ha már a jegyzőkönyvnél tartunk, akkor ugyanennek a jegyzőkönyvnek az eleje, ha olvasta volna, arról is szól, hogy az önök 2008-2009-es válságkezelése hogyan történt és mit okozott az országnak, hogy az önök válságkezelése után  Matolcsy György szavaival  hat év kellett, hogy a gazdaság teljesítményét vissza tudjuk állítani, míg a Covid idején a kormány a jegybankkal együtt mindezt egy év alatt tudta megtenni, ami Európában is kiemelkedő teljesítménynek bizonyult. Azt javaslom, hogy ezt a jegyzőkönyvet egy kicsit alaposabban olvassák el (Vajda Zoltán: Szó szerint idéztem Matolcsy Györgyöt!), olvassák el az elejétől a végéig, mert nemcsak arról szól, hogy a kormány milyen intézkedéseket tett, hanem abban visszatekintések is vannak.

Visszatérve a kormányzati gazdaságpolitikára: akárhogy is van, Magyarországon a harmadik negyedévben 4,1 százalékos volt a gazdasági növekedés, míg az Európai Unió átlaga 2,4 százalék. Magyarországon 2010-hez képest 1 millióval többen dolgoznak, mintegy 4,7 millió ember dolgozik, és a munkanélküliség 4 százalék alatt van, ami tartósan az Európai Unió élvonalához tartozik. (Vajda Zoltán: A gazdaság mégis bajban van!) Azt gondolom, hogy a magyar költségvetés válságálló, a magyar gazdaság válságálló, és ezt a kormány a döntéseivel igazolni tudja.

Tisztelt Képviselőtársam! Azt javaslom önnek, hogy a jegyzőkönyv tanulmányozása után gondolja át a szavait, és meg fogja látni, hogy a magyar kormány meg tudja védeni az országot a bajoktól. (Taps a kormánypártok soraiban.  Vajda Zoltán: Matolcsy György szavai nem ezt tükrözik!)




Felszólalások:   1   2-6   7-10      Ülésnap adatai