Készült: 2024.05.08.14:02:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2022.11.22.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:49


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Dudás Róbert képviselő úr, Jobbik-képviselőcsoport: „Van megoldás, csak az akarat hiányzik” címmel. Öné a szó.

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Az elmúlt két hétben mindenki a megoldást keresi a posták bezárása kapcsán: civilek, önkormányzatok, helyben élők, ellenzéki képviselők, ellenzéki pártok, mindenki megpróbálja megnézni azt, hogy mit lehet tenni annak érdekében, hogy a posták újranyithassanak, ne legyenek bezárva, mert ez minden helyben élő érdeke.

Számos javaslatot tettem már le, és a Jobbik már egy évvel ezelőtt foglalkozott ezzel a kérdéssel. Akkor még az akkori határozati javaslatban a kisposták megmentése érdekében szólaltam fel és nyújtottam be határozati javaslatot, mert még akkor úgy gondoltuk, hogy a kispostákat, a kis, falusi postákat fenyegeti veszély.

Az elmúlt másfél-két hétben viszont kiderült, hogy önöknek semmi sem szent: sem a falusi, sem a városi, sem a fővárosi posták. Határozati javaslatomat másfél-két héttel ezelőtt tárgyalta az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága. Úgy, ahogy volt, minden kormánypárti képviselő egyetértésével lesöpörték az asztalról. Azt céloztam meg, hogy a jelenlegi megállapodás értelmében, ami a kormány és a Magyar Posta között létrejött, hogy ezer fő fölött köteles postát nyitva tartani, ezt vigyük le ötszázra. Így tudnánk megmenteni a kistelepülési postákat.

Egy vitában  szintén másfél-két héttel ezelőtt  elhangzott az önök képviselője szájából, hogy a 2010 előtti kormány 574 postát záratott be, zömében 600 fő alatti településeken. Könyörgök, önök ugyanezt csinálják! Nem 574, hanem most 366, és ki tudja, hogy hol a vége! Ezzel a javaslattal tudtuk volna megmenteni, törvényi erőre emelni a posta védelmét, de önök ezt leszavazták.

Kértem továbbá, hogy a Szerencsejáték Zrt. nyújtson segítséget a magyar postáknak, hiszen 701 milliárdos nettó árbevételből, ami még azért Mészáros Lőrincnek is komoly summa, 701 milliárd forintos nettó árbevételből, azt gondolom, futná. Erre kellene hogy jusson, egyébként lehetne támogatni. Erre kellene hogy jusson, nem arra, ami a múlt héten megjelent hír például, hogy fodrászatok, fitneszklubok és  szintén, mint minden egyes adományozási ciklusban  haveri cégek kapnak most nagyjából százmillió forintot. Ebből a százmillió forintból, ha nem is az összeset, de higgyék el, hogy néhánynak a fenntartását és nyitvatartását meg lehetett volna oldani.

Amennyiben viszont állami cég, illetve az állam  mert miniszterelnök úr ezt a választ adta nekem , a magyar állam veszteséges állami cégnek nem nyújthat támogatást, és ezt elfogadom uniós irányelvként, akkor tovább kellene gondolkodni, hogy hogyan tudunk megoldást keresni, megoldást találni, hogyan tudjuk megmenteni a postákat. Csak az a helyzet, hogy mint ahogy az elején is kezdtem, mindenki a megoldáson töri a fejét, kivéve a magyar kormányt.

De segítek! Eddig két javaslatom volt, most egy harmadik javaslatot is szeretnék önök elé tárni. Számos önkormányzat jelezte a kormányzat irányába, hogy szívesen segítene, és szívesen átvenné a posták üzemeltetését. (Dr. Fónagy János bólint.) Államtitkár úr bólogat is, ez így van. Azt a választ kapták, hogy vállalják át a fenntartási költségeket vagy legalábbis annak a felét. Lesznek önkormányzatok az országban, akik ezt meg is fogják tenni, viszont nagyon kevesen. És higgyék el, az összes önkormányzat megtenné nagyon szívesen, azért, mert ez minden helyben élőnek az érdeke.

Amennyiben a magyar állam jogszabályi előírás miatt nem tudja támogatni a veszteséges állami Magyar Postát, akkor a magyar önkormányzatokat viszont kötelessége támogatni. Kötelessége támogatni! Nem elvonni forrásokat, elvonja a kompetenciákat, a lehetőségeket, forrásokat, mindent, be kell hogy zárjanak intézményeket, kulturális, sportintézményeket, akár szociális intézményeket. Most segítse a magyar állam a magyar önkormányzatokat, nyújtson nekik segítséget, adja meg a lehetőséget, hogy ha az állam nem, akkor az önkormányzatok tudják fenntartani a magyar postákat.

Csak zárójelben jegyzem meg, bár a zárójelnél sokkal többet érdemel, és egy következő felszólalásomban erre külön ki fogok térni, hogy az öt-hat éve lezajlott takarékszövetkezeti racionalizálás, aminek keretében rengeteg hivatalt zártak be, újraindult, és most nemcsak a postákat zárják már be, hanem már arról szólnak a hírek, hogy újabb vidéki takarékszövetkezeteket. Nem tudom, hogy ez kinek az érdeke, kinek az érdekeltségi körébe tartozik, ki nézte ki ezt magának. Engem egyetlenegy dolog érdekel, ami az emberek érdeke, márpedig minden magyar ember érdeke, hogy a Magyar Posta nyitva legyen, a magyar takarékszövetkezetek nyitva legyenek.

Kérem önöket, ne egy pesti klímás irodából hozzák meg a döntéseket (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hanem menjenek el vidékre, kérdezzék meg az embereket, hogy mire van szükségük! Ezt hívják felelős kormányzásnak. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Fónagy János államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Megköszönöm Dudás képviselő úrnak a posta ügye iránti érdeklődését, ez indokolt, hiszen a magyar társadalom egészét érinti. Ugyanakkor, és ezt most már, azt hiszem, a harmadik-negyedik felszólalásában észlelem, hogy elbeszélünk egymás mellett, ugyanis másban látjuk a Magyar Postával kapcsolatos teendőket.

A Magyar Posta előtt két fő feladat van. Az egyik, amin egyébként egy évtizede dolgozunk, hogy a Magyar Postát korszerűsíteni kell, a Magyar Postát a XXI. századi színvonalra kell felhozni, digitalizálni kell; mindazt, amit az elmúlt évtizedek ezen a területen technikai lehetőségként adtak, azt a Magyar Postának fel kell építeni, alkalmazni kell, és a magyar társadalom szolgálatába kell állítani.

A másik, amit kezelnünk kell, az egy háborús infláció okozta helyzet, egy nagyon jelentős energiaár-növekedés. Ennek részleteit a képviselő úr, gondolom, pont ugyanúgy tudja, mint én, úgyhogy ha megengedi, akkor a postára rendelkezésre álló időt nem ennek taglalásával veszem el.

A Magyar Posta jelenlegi szervezete 1871-től nem egy ekkora országra és nem egy ekkora rendszerre épült ki, de ami maradt belőle, nem egy önálló rendszer volt, hanem ennek a nagy, a Kárpát-medence egészére kiterjedő hálózatnak egy csonka töredéke. Éppen ezért, amikor korszerűsítésről beszélünk, kérem, hogy ezt ne negatív értelemben kezeljék  és azt hiszem, itt van az alapvető különbség közöttünk , hanem pozitív megoldásként.

(9.40)

Ön említette a kisposták bezárását. Képviselő úr, jelenleg 1249 településen látja el mobilposta útján a postai szolgáltatásokat a Magyar Posta. Nem vitatom, hogy az 1250 település közül volt néhány, ahol ez sikertelen volt, de ez legfeljebb egypár darab volt, és több mint ezer sikeres volt, beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Sikeres volt, és megindultak a postapartneri kapcsolatok, amikor  én nem szeretek nyugat-európai példákat hozni, mert sok tekintetben nem tartom őket példaértékűeknek, de e tekintetben igenis azok  postai szolgáltatásokat helyben, a kistelepüléseken és általában, jelző nélkül a településeken működő egyéb intézményekkel párosítjuk. Ez lehet akár az önkormányzat, lehet egy közösségi ház, lehet a kisbolt, lehet kultúrház, sok minden lehet. Tessék megnézni Nagy-Britanniában a pubokat, a pult végén ott van egy szekrény, hogy az a brit királyi posta, és ott van minden, egyébként pénzforgalomra is alkalmas tevékenység kiszervezve.

A jelenlegi intézkedések arra irányulnak, hogy a Magyar Posta eddig is meglévő gazdálkodási hiátusai mellett megjelenő mintegy 20 milliárd forintnyi energia-többletköltséget valahogy a magyar költségvetés és a Magyar Posta kezelni tudja. Ezért mondtuk azt, hogy amíg nem látjuk ennek a jelenlegi állapotnak a végét, magyarán a háborús infláció mérséklődését és a háborús energiaár-robbanás következményét, tavaszig, az elmúlt napoktól kezdődően jövő év márciusáig valóban szüneteltetjük 366 vidéki posta működését.

A menet közbeni megoldás…  és ez is mutatja azt, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük, és folyamatosan együttműködünk az önkormányzatokkal, én magam eddig több mint negyven polgármesterrel beszéltem, tárgyaltam annak érdekében, amit ön is mondott, hogy ha ők indokoltnak és lehetségesnek tartják, akkor valamennyi költség felének átvállalása mellett a működésre szüneteltetési időben is lehetőséget látunk. Köszönöm, elnök úr, a türelmét. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai