Készült: 2024.05.09.13:49:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2023.07.31.),  3-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:   2   3-4   5-6      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Párbeszéd képviselőcsoportjának napirend előtti felszólalója Tordai Bence képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

(13.10)

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Polgártársak! Tisztelt Országgyűlés! Itt állunk 2023 júliusának utolsó napján, az emberiség történelme legforróbb hónapjának végén. Elértük a másfél fokos felmelegedést, azt a határt, amelyet 2100-ig sem akart elérni az emberiség; egy olyan elképesztő hőhullám van a világon, hogy Dél-Európában 46-48 fokos hőmérsékleteket mérnek, és amikor Szijjártó Péter kilátogat Kínába, megnézheti, milyen a hőmérő higanyszála 53 foknál. Az Atlanti-óceán vize egy ponton 38 fokosra melegedett, de a Földközi-tenger is több mint 29 fokos, és ha megnézzük Paksnál a Duna hőmérsékletét, ott is 31 fok körüli értékeket látunk.

Ez a hőség pusztító, ez a hőség kegyetlen, ez már nem a globális felmelegedés, hanem a globális hőség korszaka, ahogy az ENSZ főtitkára is mondta. Tegyük hozzá, hogy két nap múlva pedig a Föld túlhasználásának napja is eljön, onnantól kezdve már a gyerekeink és unokáink tartalékait használjuk fel ebben az évben, és minden évben egyre korábban érünk el ehhez a ponthoz.

Ebben a helyzetben erre a globális válságra, erre a Magyarországot, a magyar embereket is rettentő súlyosan sújtó válságra kellene valamilyen megoldást adni, és most tárgyalni is lehetne itt az Országgyűlésben, hiszen a Párbeszéd-Zöldeknek két olyan javaslata is van, amely ma napirendre kerülne, ha a fideszes képviselők lettek volna olyan szívesek és bejönnek a munkahelyükre, hogy végre törvényekről tárgyaljanak, ahogy az a kötelességük lenne. De nem, ma ez nem fog megtörténni, úgyhogy nem beszélhetünk majd a klímatörvény módosításáról, nem beszélhetünk a megújuló energiák felhasználásának támogatásáról, a szélerőművek tiltásának feloldásáról, és nem beszélhetünk arról a válságról, amely Magyarországot az egész klímakrízisen belül talán a leginkább sújtja, a vízhiányról, pedig ez az, ahogy legalábbis Jávor Benedek, a Párbeszéd-Zöldek európai parlamenti képviselője (sic!) megfogalmazta egy néhány nappal ezelőtti bejegyzésében, ami elsősorban az Alföldön, de egész Magyarországon a klímaválság talán legfenyegetőbb aspektusa.

Egy ilyen vízhiányos helyzetben hoznak ide újabb és újabb akkumulátorgyárakat, de van közben egy nagyon fontos fejlemény, egy nagyon fontos változás, amelyre szeretném felhívni a figyelmet: hogy már nem büszkék rá. Most már úgy kell megtudni, hogy egy újabb akkumulátorüzem létesül ezúttal Debrecenben, hogy nem Szijjártó miniszter áll ki vele nagyon büszkén, hanem egy eldugott nemzetközi beruházási magazinban derül ez ki, ott kerül napvilágra. Szóval, rájöttek arra, amit a Párbeszéd-Zöldek, más zöldek és felelős ellenzékiek mondanak már jó ideje, hogy nem kérünk az akkumulátorgyárakból, Magyarországnak nincsenek meg az adottságai ahhoz, hogy ilyen mennyiségben telepítsék ide az akkugyárakat. Végre, úgy látszik, a kormány is bemérte és beárazta, hogy ez politikailag is teljesen felelőtlen dolog, úgyhogy remélem, mostantól behúzzák a féket, és változás következik ezen a téren is.

De látszik, hogy nemcsak arra nem büszkék, ha újabb akkugyárak érkeznek ide, hanem az itt lévők működésével kapcsolatban is csak a titkolózás megy. Úgy kellett külön oknyomozó újságírással kideríteni, hogy nem egy, de két halálos áldozata volt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt balesetnek, és azóta Debrecenben is egy újabb, rettentően súlyos sérülést szenvedett egy munkás. Ez az ára egyebek mellett az akkugyárak idetelepülésének.

De nemcsak a megújuló energiákkal áll hadilábon a kormány, nemcsak a vízkrízist súlyosbítja tovább ahelyett, hogy enyhítené, hanem láthatólag a fosszilis energiákkal is teljesen tévúton jár. Az Oroszországtól való függés és a hatalmas sáp leszedése mindennél fontosabb neki. Mutatja ezt az elmúlt napokban kibontakozott gázkrízis, vagy legalábbis azok számára mindenképpen egy válságos időszak, akik százezres számlákkal szembesültek, miközben az átlagfogyasztás alatt használtak a földgázból. Sok tízezer család, több százezer ember érintett abban, hogy a Fidesz-kormány nem képes kormányozni, nem képes egy olyan rezsicsökkentés nevű politikai terméket elmenedzselni, amelyre éveken keresztül olyan büszke volt. Most az történik, hogy a fogyasztókkal hitelezteti meg az elképesztő gázárakat, velük fizetteti ki az elszúrt energiapolitikájuk árát, és ehhez képest még arra sem alkalmasak, arra sem képesek, ahhoz sem elég bátrak, hogy kiálljanak, vállalják a felelősséget, bocsánatot kérjenek, és javítsanak valamit a helyzeten.

Látszik, hogy a Fidesz-kormány teljes felelőtlenséggel áll hozzá a klíma- és energiaválsághoz, pedig igazán nem lenne sok dolga, talán csak annyi, hogy bejöjjön és megfogadja az ellenzéki javaslatokat, megfogadja a zöldjavaslatokat, amelyek a túlélésünket garantálják. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:   2   3-4   5-6      Ülésnap adatai