Készült: 2024.05.09.02:54:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2023.11.06.),  119-127. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:45


Felszólalások:   111-118   119-127   128-133      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Juhász Hajnalka képviselő asszony, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az európai uniós ügyekért felelős miniszter úrnak: „Hogyan tud hazánk fellépni a Brüsszel-féle migrációs paktum áterőltetésével szemben?” címmel. Juhász Hajnalka képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! A magyar kormány 2015-ben világosan kimondta, hogy összefüggés van a migráció, a bűncselekmények és a terrorizmus között. Tűpontos megoldásként jogi, fizikai és katonai határzárt valósítottunk meg, és amíg a magyar kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy ne engedjük be a terroristákat Európába, addig az ellenzék európai parlamenti képviselői, Dobrev Klára, Cseh Katalin, Donáth Anna és Gyöngyösi Márton megszavazzák a migrációs paktumot.

Látjuk, hogy a terrorizmus, az erőszakos és fegyveres cselekmények egyre jobban és egyre több helyen jelennek meg az Európai Unióban; Párizs, Brüsszel. De a legfontosabb üzenet, amiért mindannyian dolgozunk itt a kormányoldalon, hogy a magyar emberek számára a biztonság továbbra is természetes maradjon. Ez az egyik legfontosabb üzenet, mert számos nyugat-európai országban már a félelem vált természetessé.

A migrációs paktum utolsó kiegészítő részére, a krízisrendeletre valóban 13 percet adtak. És ők oktatnak ki minket a jogállamiságról? Ők oktatnak ki minket a jogállamiságról. Ugyanez a hozzáállás, ugyanez a mechanizmus várható a migrációs paktum további tárgyalása vonatkozásában, hiszen ki akarják kezdeni a konszenzust és ránk akarják erőltetni a szétosztást, amelyről egyébként a Bizottság még maga is beismerte 2016-ban, hogy 2 százalékos sikere volt a szétosztás vonatkozásában. Az embercsempészet virágzik, és most mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy a terrorszervezetek a saját képzett embereiket betegyék a migránsok közé.

Nehéz a helyzet, de, miniszter úr, hadd kérdezzem meg, hogyan tud fellépni hazánk, hogy meg tudja akadályozni a migrációs paktum áterőltetését. Köszönöm a megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra megadom a szót Bóka János miniszter úrnak. Parancsoljon, öné a szó.

DR. BÓKA JÁNOS európai uniós ügyekért felelős miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Talán érdemes azzal kezdeni, hogy nevén nevezzük a dolgokat. Az Európai Unió migrációs válsággal szembesül. Ez a migrációs válság ma súlyosabb, mint korábbi tetőpontján, 2015-ben volt.

Látjuk ezt a beérkezési számokon. Látjuk ezt a túltelített befogadó- és ellátórendszerekben Nyugat-Európában. Látjuk ezt az integrációs politika csődjében Nyugat-Európában és annak fájó és gyakran tragikus következményeiben.

(17.50)

Látjuk azt, hogyan ostromolják Magyarország déli határait. Látjuk azt, hogyan lövik egymást az embercsempészek, és látjuk azt, hogyan lövik a magyar határőröket. Látjuk azt, hogyan építenek ki szervezett bűnözői csoportok bázisokat kontinensünkön, az Európai Unióban és az Európai Unió határain kívül is.

Az a helyzet, hogy ez csak az előjáték. Ha folytatódik az az eszkaláció, ami Közel-Keleten és Észak-Afrikában tapasztalható, mindez gyerekjáték ahhoz képest, amivel számolnunk kell. Azt viszont nem látjuk, hogy az Európai Unió mit tesz a helyzet kezelésére. Nem látjuk, hogyan támogatná a fizikai és jogi határzárat, és ha legalább nem támogatja, ne kényszerítene bennünket azok lebontására. Nem látjuk azt, hogy a migrációs paktum, ami de facto és a krízisrendelet miatt de jure kötelező relokációt ír elő, illetve a befogadó és kitoloncolási kapacitásépítés miben segítene ebben. Nem látjuk azt, hogy a konszenzusos megoldás hiánya hogyan tudná ezt a helyzetet kezelni úgy, hogy az Európai Uniót összetartó abroncsokat ne feszítené szét.

Nem vagyunk egyedül, sohasem voltunk egyedül, de látnunk kell, hogy mi már nemcsak és nem is elsősorban a tagállamok támogatását szeretnénk elérni, hanem az európai embereket akarjuk megszólítani. A következő európai parlamenti választások lehetőséget kínálnak arra, hogy a választók mondjanak véleményt az európai migrációs politikáról egy olyan politika érdekében, ami az európai elvárásokat tükrözi és európai megoldásokat kínál a problémákra. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Juhász Hajnalka képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon, képviselő asszony!

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm, elnök úr. Miniszter úr, kimondhatjuk, hogy az európai migrációs politika megbukott. És ha mérlegre tesszük a dolgokat, akkor a magyar modell a biztonságot jelenti, a migrációs paktum pedig a terrorveszélyt. A magyar irány a stabilitást képviseli, a brüsszeli irány pedig a destabilitást. És azt gondolom, hogy ebben a harcban sajnos magunkra maradunk, mert a baloldalra nem számíthatunk ebben a kérdésben.

De valóban az az időszak, amikor a magyar elnökséget képviselhetjük, megadja nekünk azt a fajta irányt és biztonságot, hogy a sikeres magyar modellt nemcsak hogy bemutassuk Európa számára, hanem egy iránytű is legyünk abban, hogy milyen választ adhatunk a migrációs kérdésekre. Ezzel nemcsak Magyarország biztonságát, hanem egész Európa biztonságát fogjuk képviselni. Köszönöm a megtisztelő választ. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Egyperces viszonválasz illeti meg Bóka János miniszter urat is. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. BÓKA JÁNOS európai uniós ügyekért felelős miniszter: Köszönöm a szót. Az Európa Tanács október 26-27-én tartott ülésén a következtetéseiben úgy fogalmazott, hogy az illegális migráció az Európai Unió számára komoly belbiztonsági problémát jelent. Az Európa Tanács következtetéseiben szerepel az a megállapítás, amit a magyar kormány egy évtizede képvisel. Az Európa Tanács valamennyi uniós politikán átívelő megoldásra hív fel. A mi álláspontunk szerint ez a migrációs politika alapvető átgondolását teszi szükségessé. Mindaddig, amíg nem mi, hanem embercsempész-hálózatok döntik el azt, hogy ki lép az Európai Unió területére, addig nincsen az Európai Uniónak valódi migrációs politikája. Mi azt szeretnénk, hogy legyen újra európai migrációs politikánk, és ezért fogunk dolgozni. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! 17 óra 53 perc van, az azonnali kérdések órájának a végére értünk. Most 2 perces technikai szünetet tartunk annak érdekében, hogy mindazok a képviselőtársaink, akik halaszthatatlan hivatali ügyük érdekében most elhagyják az üléstermet, azt zavartalanul tegyék. Utána térünk rá az interpellációkra.

(Szünet: 17.54  17.56

Elnök: dr. Latorcai János

Jegyzők: dr. Tiba István és Hiszékeny Dezső)




Felszólalások:   111-118   119-127   128-133      Ülésnap adatai