Készült: 2024.05.08.22:24:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.),  19-22. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:01


Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gelencsér Ferenc frakcióvezető úr, Momentum-képviselőcsoport: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó.

GELENCSÉR FERENC (Momentum): Köszönöm a szót. Hetek óta tudjuk, hogy az állampárt egy szuverenitási, de nevezzük inkább úgy, hogy megfélemlítési törvényt fog benyújtani. (Rétvári Bence: Milyet?) Megfélemlítési!

A Momentum Mozgalom egyetért abban, hogy hazánk függetlensége veszélyben van. Valóban egyre több fenyegetés éri Magyarország önállóságát a szövetségi rendszerünkkel szemben ellenséges országok, különösen Oroszország és Kína részéről. Sajnos azonban önöket nem érdekli hazánk valódi szabadsága, önöknek ez csak kampányelem, propaganda; valami, amivel hergelni tudnak újra a választásokhoz közeledve; valami, amivel egymás ellen tudják uszítani a magyar embereket; valami, amivel el lehet terelni a figyelmet arról, hogy önök gazdasági és morális csődbe vezették ezt az országot, pedig hazánk szuverenitása tényleg komoly veszélyben van önök miatt.

Önök most egy megfélemlítési törvényt akarnak keresztülnyomni az Országgyűlésen orosz mintára, hiszen önöknek Oroszország és a háborús bűnös Vlagyimir Putyin a minta; akárcsak korábban a civil szervezeteket listázó törvényt vagy a Stop Soros nevű szennyet, a lex CEU-t vagy a gyermekvédelminek hazudott homofób törvényt, ezt is orosz mintára másolják. A felsorolt törvényekben az a közös, hogy mindegyik miatt kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben. Vélhetően a megfélemlítési törvény miatt is Európa szégyenpadjára ültetik és az Európai Bíróságra citálják hazánkat önök miatt.

Ez a javaslat egészen biztosan nem fogja elősegíteni azt, hogy Navracsics miniszter úr végre haza tudja hozni a holland, a német, a dán vagy éppen a svéd állampolgárok által befizetett adót, amiről azért mondanak le ezen állampolgárok államai, hogy mi, magyarok jobban tudjunk élni. Önök mindent megtesznek azért, hogy az EU-s forrásokat ne kaphassák meg a magyar emberek. Hiszen miből ered a szuverenitás? Egy állam szuverenitása az államot alkotó nemzettől ered.

Nézzük hát meg, mi az, ami valóban sérti Magyarország és a magyarok szuverenitását! A magyarok elsöprő többsége népszavazás útján fejezte ki a szándékát, hogy az ország csatlakozzon a NATO-hoz és az Európai Unióhoz. Ebből adódóan a mindenkori magyar kormánynak kötelessége mindent megtenni azért, hogy ezen szervezeteknek hazánk megbecsült tagja maradhasson. Ma ez sajnos nincsen így.

A NATO-n belül Magyarországra mint Oroszország előretolt bástyájára tekintenek, és ez egy szégyen. Ezt a szégyent önök hozták a nyakunkra. Amíg hazánk a NATO tagja, addig katonailag védett, addig katonailag nem fenyegethető, addig szuverén. Önök arra költik az EU-s forrásokat, hogy az EU ellen hangolják a magyarokat, pedig lenne helye ezeknek a pénzeknek, költhetnék kórházakra, iskolákra vagy munkahelyekre. Amíg hazánk az Európai Unió tagja, addig gazdaságilag védett, addig gazdaságilag nem fenyegethető, addig szuverén.

Magyarország az állampárt hibája miatt nem szuverén, hiszen a katonai védelmi közösségben, amelynek a tagja vagyunk, önök az orosz és kínai érdekeket képviselik. Magyarország nem szuverén, hiszen a gazdasági és kulturális közösségben, amelynek a tagja vagyunk, önök az orosz és kínai érdekeket képviselik. Hazánk szuverenitására a legnagyobb veszélyt önök jelentik, akik kiárusítják az országot keleti diktátoroknak, önök, akik harminc ezüstpénzért elárulják a nemzetünket.

Magyarország az energia terén sem független. Miközben az orosz invázió óta a legtöbb európai ország próbál megszabadulni Vlagyimir Putyin földgázbéklyójától, addig önök még jobban az ország nyaka köré tekerik azt. Ha aggódnak az ország függetlenségéért, akkor egyszer és mindenkorra fel kell oldani a megújuló energiaforrásokat érintő és azok lakossági használatát akadályozó korlátozásokat. Ha hazánk energiamixe megváltozik, ha csökkenteni tudja az orosz energiafüggőségét, akkor hazánk nem lesz zsarolható az energiaellátáson keresztül, akkor hazánk az energetika terén is függetlenedik.

Összegezve tehát, hazánk szuverenitása nem a nyugati demokráciák, nem az EU, nem a NATO, nem egy globális főgonosz, nem az ellenzék, nem a civil szervezetek, nem a jobb oktatásért kiálló diákok vagy éppen tanárok, esetleg a független sajtó miatt van veszélyben, hanem önök miatt, az állampárt miatt. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó, miniszterhelyettes úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Nem hallottunk újat, de ezzel együtt szeretnék reagálni. Először is tisztázzunk valamit! Úgy látom, hogy teljesen másképp tekintünk az uniós forrásokra. Az ön megfogalmazásában ezek valamiféle kegyelempénzek, jó szándékból adják őket, hogyha jól viselkedünk. Ez alapvető tévedés.

Az uniós források szerződés szerint járnak nekünk. Ez kompenzáció azért, mert megnyitottuk a piacainkat, és tekintsünk is így erre. Az, hogy szerződés szerint járnak nekünk, az azt jelenti, hogy nem attól függ, hogy odaadjáke, hogy jól viselkedünke, hanem oda kell adniuk. Ezt ők is nagyon jól tudják.

A mostani helyzet tarthatatlan. Főleg azért tarthatatlan, mert az utolsó leveleikből világosan kiviláglik, hogy semmi köze nincs ennek a vitának a jogállamisághoz, sokkal inkább ahhoz, hogy más politikai ügyekben képviselt álláspontunkat szeretnék megváltoztatni, és ennek az egyik fő eszköze az uniós pénzek visszatartása. Rendkívül botrányos, hogy ebben a kampányban, ebben a nyomásgyakorlásban önök nyakig benne vannak és nyakig részt vesznek.

Ami a szuverenitásvédelmi törvényt illeti: ennek az a célja, hogy ne avatkozhassanak be a magyar választásokba, illetve két választás között ne tudják eltéríteni a magyar döntéshozatalt. Ez nem elsősorban a kormányt illeti, hanem az önök pártjait, amelyek nagy számban óriási nagyságrendű pénzeket fogadtak el a választási kampányban, illetve alapos a gyanú, hogy azon túl is, és ezek a külföldi támogatási eszközök szépen beépültek az önök politikájába.

Nagyobb nagyságrendben érkeztek külföldről pénzek a legutóbbi választási kampányban, mint amennyit a magyar állam biztosít a demokratikusan megválasztott pártoknak kampányolásra, és minden más ország megerősítené a védelmét, hogyha ilyen jelenségeket látna. Arra azért felhívom a figyelmét, hogy más országokban egyébként ennél még szigorúbb törvények is vannak.

Arra szeretném biztatni, hogy nézzen utána, hogy azokban az országokban, ahonnan önöket támogatják, akár pénzügyileg is, de legalábbis elvárások formájában, ott milyen törvények vannak hatályban. Meg fog lepődni, évtizedek óta ennél sokkal-sokkal szigorúbb törvények vannak hatályban.

Egyébként a politikájukról mindent elmond a múlt heti akciójuk, az, hogy az Európai Parlament plenáris ülésén mószerolták Magyarországot, a kormányt és a konzultációt. Jellemző módon nem azt mondták, hogy Magyarország, hanem azt, hogy „az egyik tagországunk”.

Miért ez a többes? Miért ez a többes szám, tisztelt képviselő úr? Milyen identitástalapzatról tekintenek a saját országukra? Ön biztosan tudja, jó lenne, ha válaszolnának. (Gelencsér Ferenc: A kormány nem az ország!) Azt mindenesetre nem tudom mondani, hogy ez a múlt heti volt az eddigi legsúlyosabb húzásuk, mert húztak már mélyebbet is, például akkor, amikor azt követelték az Európai Bizottságtól, hogy támasszon még pluszfeltételeket Magyarországgal szemben, és addig se kapjuk meg a nekünk járó uniós forrásokat.

(13.50)

Tehát úgy néz ki a helyzet, hogy számonkérik a kormányt, hogy miért nem kapjuk meg az uniós forrásokat, majd egy másik nap kiállnak egy sajtótájékoztatón, és követelik az Európai Bizottságtól, hogy szabjon még pluszfeltételeket azon országgal szemben, amelyet egyébként képviselniük kellene. Ki is árulja el az országot pár ezüstpénzért, képviselő úr?!

Valójában egyébként azért támadják a konzultációt, mert nagyon is jól tudják, hogy az abban szereplő ügyekben önöknek olyan álláspontjuk van, amelynek Magyarországon egyáltalán nincs többsége. Például még mindig a fegyverküldést erőltetik a háborúba, és még több pluszpénzt szánnának erre; ennek nincsen támogatottsága idehaza. Támogatják az ukrán EU-csatlakozást, és egyáltalán nem foglalkoznak azzal, hogy az hogyan hatna az uniós forráselosztásra, az uniós támogatáspolitikára vagy éppen a magyar gazdákra; önöket ez egyáltalán nem érdekli.

Nem támogatják a rezsitámogatást, úgy fogalmaznak, hogy abban nincs piaci logika. Hát, lehet, hogy nem tankönyvi megoldás, de a magyar családoknak jelentős segítséget jelent. És azt is hetyke magabiztossággal mondják, hogy a kerítés nem megoldás, az új migrációs paktum pedig nagyon is jól fog működni és mindenki érdekeit szolgálja. Megkérdezték erről a választókat, akiket elvileg képviselnek? Dehogy kérdezték! Nem kérdezték, mert nem az ő elvárásaikat figyelik, hanem a szponzoraik elvárását.

Ez egy nagyon szép tanmese egyébként arról, hogy hogyan épülnek be a külföldi támogatások folyamatosan és fokozatosan minden baloldali párt politikájába, és a Momentum sem kivétel ezalól, sőt: elöl megy az önfeladók menetén. Egy dolgot itt is elmondunk önöknek: ami maguknak „az egyik uniós tagország”, az nekünk a hazánk, és meg fogjuk védeni, akár önök ellenében is. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.  Szabó Szabolcs: Szánalmas!  Zsigó Róbert: Nevetségesek vagytok!)




Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai