Készült: 2024.05.20.21:15:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2023.11.09.), 8. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:16


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Miniszter úr expozéjával megkezdtük ezen a héten a tizenhatodik általános vitánkat. Örülünk, hogy végre a Momentum is betalált a munkahelyére és az első vitán részt vesz a héten.

Nagyon fontos, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslat további adócsökkentéseket is tartalmaz, valamint az adótörvények alkalmazása során szerzett gyakorlati tapasztalatok alapján pontosító, illetve jogharmonizációs rendelkezéseket is tartalmaz.

A Fidesz-KDNP-kormány a 2010-es győzelme után egy óriási fordulatot hajtott végre az adópolitikát tekintve. Míg a baloldali kormányok minden probléma kezelésére az adóemelést tartották megoldásnak, addig a nemzeti, kereszténydemokrata kormány elkötelezett az adócsökkentések mellett. 2010 óta több mint 80 alkalommal csökkentettünk adót.

2022. január 1-jétől a szociális hozzájárulási adó mértéke 13 százalékra csökkent. Ne felejtsük el, hogy a baloldali Gyurcsány-kormány alatt 30 százalék fölötti járulékokat kellett fizeniük a munkaadóknak minden egyes munkavállaló után, ami ráadásul öt különböző adónemből jött össze.

2022. január 1-jétől a kisvállalati adó kulcsa is 1 százalékponttal mérséklődött, 11 százalék helyett már csak 10 százalék lett. Korábban ez 16 százalék volt.

A tavalyi évtől kezdve már a négygyermekes édesanyák mellett a 25 év alatti fiatal munkavállalók teljes mértékben mentesülnek a személyi jövedelemadó fizetése alól. A baloldali kormányzás idején egy fiatal, 25 év alatti munkavállaló a bruttó fizetésének körülbelül az 50 százalékát kapta meg. Ezt nevezte Varju László szociáldemokrata fordulatnak, amikor egy fiatal a bruttó fizetésének mindössze 50 százalékát kapja meg. Most ezzel szemben minden 25 év alatti munkavállaló teljes mértékben szja-mentes az átlagbér szintjéig.

A nemzeti, kereszténydemokrata kormány a személyi jövedelemadót is lecsökkentette 15 százalékra azok számára is, akik nem esnek bele a még kedvezőbb, családi adókedvezmény által adózott kategóriába vagy a teljesen szja-mentes kategóriába. Emlékezhetünk rá, hogy Varju Lászlóék idején, a Gyurcsány-kormány idején már 157 ezer forintos fizetés felett is 36 százalékos személyi jövedelemadót kellett fizetni. Úgy látszik, ez a szociáldemokrata kormányzás, amikor a végletekig megsarcolják az emberek fizetését.

A nemzeti, kereszténydemokrata kormányok jelentős áfacsökkentéseket is végrehajtottak.

(9.50)

Ma már számos nagyon fontos termék, szolgáltatás kedvezményes 18 százalékos, vagy a még kedvezőbb 5 százalékos áfakulccsal adózik. A legalacsonyabb, 5 százalékos áfakulcs alá tartoznak az olyan nagyon gyakran, hétköznapi szinten is vásárolt élelmiszerek, mint a sertéshús, marhahús, csirkehús, hal, tej s a többi. Szintén 5 százalékos áfakulcs alá tartoznak a gyógyszerek és a gyógyászati segédeszközök. Számos fontos szolgáltatás is 5 százalékos áfakulcs alá tartozik, mint a távhőszolgáltatás, a hangszeres élőzene-szolgáltatás, éttermi szolgáltatás, valamint az internet. 18 százalékos, szintén jóval kedvezőbb áfakulcshoz tartoznak a tejtermékek, a kenyér és a pékáruk. Az alapvető élelmiszerek és fontos szolgáltatások jelentős része tehát kedvezményes vagy nagyon alacsony, 5 vagy 18 százalékos áfakulccsal adózik ma Magyarországon.

Ezzel szemben azért érdemes felidéznünk, mit tettek Gyurcsány Ferencék, hogyan történt a baloldal kamu-áfacsökkentése. 2006 januárjában  mindannyian emlékezhetnek rá  a Gyurcsány-kormány a választások előtt áfacsökkentési kampányba kezdett, és azt hazudták, hogy nem lesz semmiféle áfaemelés a választások után. Ezzel szemben  alig száradt meg a tinta a második Gyurcsány-kormány esküokmányán  az első intézkedések közé tartozott az áfa visszaemelése, 5 százalékos emelése 15 százalékról 20 százalékra. Majd 2009-ben, ugyanebben a ciklusban ezt a megemelt áfát újabb 5 százalékkal megemelték, 20-ról 25 százalékra.

Ezek után, azt gondolom, teljesen hiteltelenek Varju László szavai, teljesen hiteltelen a teljes dollárbaloldal, amikor az élelmiszeráfa-csökkentésről beszél, úgy, ahogy ők ígéretük ellenére egy cikluson belül két alkalommal is drasztikus áfaemelést hajtottak végre. Ezzel szemben a Fidesz-KDNP-kormány minimálisra csökkentette az alapvető élelmiszerek áfatartalmát, és mindezt ciklusokon keresztül is tartani tudja.

A mostani törvényjavaslat szerint a 18 százalékos kategóriába fognak tartozni a desszertjellegű sajtkészítmények  ilyen bürokratikus bikkfanyelven. Magyarul hívjuk ezt túrórudinak, sokkal egyszerűbb ez így mindenkinek, bár tudom, hogy egyéb túródesszertek is tartoznak majd ebbe a kategóriába, de itt, azt gondolom  miniszter úr elmagyarázta , hogy ez egy korábbi döntéshez való felzárkózás.

A javaslat 5 százalékosra csökkenti a műalkotások importjára vonatkozó adómértéket, ezzel is elősegítve az Európai Unión kívül található műalkotások hazahozatalát. A törvényjavaslat alapján további lépéssel is, az eddigi lépéseken túl támogatni kívánjuk a hazai borászatokat és hazai borkereskedelmet. Ennek érdekében adómentes lesz a borászati termékek juttatása, amint azt különböző célú rendezvényeken szolgálják fel, vagy üzleti ajándéknak adják. Ezek tipikusan konferenciák, céges események, üzleti tárgyalások, így kell ezt elképzelni.

Az adómentesség feltétele, hogy a terméket a juttató közvetlenül a termelőtől palackos kiszerelésben szerezze be. Az adómentesség nemcsak a bor, hanem például a pezsgő, a habzóbor, a likőrbor és a must juttatására is kiterjed. A törvényjavaslat tehát minden szempontból átgondoltan a hazai borászoknak, termelőknek is kíván támogatást, előnyt nyújtani, nem hagy nyitva kiskapukat a cégeknek, hogy erre hivatkozva elszámolják mindenféle reprezentációs költségüket.

A hazai logisztikai ágazat versenyképességének növelése érdekében a kereskedelmi gázolaj jövedékiadó-visszaigénylés formájában nyújtott kedvezménye 2024. január 1-jétől 10 forintra nő. Az Országgyűlés által korábban elfogadott adótörvények csupán 3,5 forintos visszaigénylést biztosítottak volna a fuvarozók számára, ugyanakkor az ágazat versenyképességének növelése érdekében a mostani javaslat ezt 10 forintra, majdnem háromszorosára emeli.

Én azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy miniszter úr expozéja alapján is, illetve mindazokkal, amit itt elmondtunk, ezt a törvényjavaslatot érdemes támogatni, további adócsökkentéseket tartalmaz, tovább csökkenti a bürokráciát, tovább egyszerűsíti az adminisztrációt. Azt gondolom, öröm azt látni, hogy évről évre az adótörvények tartalmaznak adócsökkentést. Minden, az elmúlt években itt tárgyalt adótörvény tartalmazott adócsökkentést, minden, az elmúlt években itt tárgyalt tartalmazott adminisztratív csökkentést. Ez sokszor majdnem olyan fontos, a kisvállalatok és közepes vállalatok adminisztrációs terheinek csökkentése, mint maga az adócsökkentés.

Teljesen világos, hogy az irány, amit a kormány gazdaságpolitikája, adópolitikája, pénzügypolitikája folytat, az jó. Még az is megerősíthet ebben bennünket, hogy Varju Lászlónak nem tetszett a törvényjavaslat. Mi mindenképpen támogatni fogjuk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai