Készült: 2024.05.20.22:58:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2023.11.09.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Tünde (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:23


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ TÜNDE (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány által benyújtott, a sporttal összefüggő törvények módosításáról szóló T/5878. számú törvényjavaslat az állami és civil sportirányítás által szükségesnek tartott, valamint a gyakorlati tapasztalatok alapján a sportélet napi működését megkönnyítő módosításokat tartalmaz.

Magyarország Kormánya, ahogy hallhattuk államtitkár úrtól is, 2010-ben kiemelt nemzetstratégiai ágazattá tette a sportot. Felismerte a kormány a sportvilág jelentőségét az ország hosszú távú fejlesztése szempontjából, hiszen jól tudjuk, hogy ez az a terület, amely rendkívül pozitív hatást gyakorol szinte valamennyi ágazatra. Éppen ezért a sport kiemelése a magyar nemzet érdekei között van, és jövőjét is szolgálja, erősíti minden ágazat területét, és kihat természetesen a gazdaság élénkítésére is.

A kormány reagált a kihívásokra, ezzel versenyelőnyt szerzett Magyarországnak, hiszen kiváló sporteredményeink mellett most már nemzetközi versenyek rendezőjeként is világszerte elismeréseket szerzünk, és ez nagyon-nagyon fontos, hiszen érezhetők a rendkívül jó sportlétesítményeink és kiváló sportolóink sikerei.

A sportról szóló 2004. évi I. törvény hatálybalépése óta szolgál hazánkban a szervezett sport háttérjogszabályaként, átfogóan szabályozta a sportolók, a sportszervezetek jogállását, a sportszövetségek működését, a sport versenyrendszerét, a szakterülethez kapcsolódó kereskedelmi szerződéseket, a sportköztestületeket, meghatározva az állam és a helyi önkormányzatok sporttal kapcsolatos feladatait, a sport állami támogatási rendszerét, valamint a sportrendezvények szervezéséhez kapcsolódó feladatokat is.

Az előttünk lévő törvényjavaslat magában foglalja a sportolók, a sportszervezetek jogállásához kapcsolódó rendelkezések pontosítását és azoknak a valós folyamatokhoz történő igazítását, az igazolt sportolói jogviszony bevezetésével együtt. Az új kategória lényege, hogy a sportszervezet köteles minden sportolóját meghatározott időpontig regisztrálni egy ezt a célt szolgáló, saját és szövetségi nyilvántartásba, az NSR rendszerébe, azaz a nemzeti sportinformációs rendszerbe, ahogyan azt már az előzőek során is említette államtitkár úr.

A regisztráció alapján létrejön az igazolt sportolói jogviszony, amely új alapokra helyezi a jelenlegi kötelező tagsági vagy szerződéses jogviszonyt. Az előterjesztés lehetőséget biztosít, hogy a hivatásos sportoló után is lehessen kérni a szövetségi szabályozás szerint nevelésiköltség-térítést; a szövetség ennek részletszabályait szabályzatában fogja megállapítani.

Az eredetileg állami hatáskörbe tartozó, de a hatékonyabb feladatellátás, illetve a döntések szakmai szintekre telepítésének igényével létrehozott civil sportigazgatási szervezeti rendszer számos sportfeladatot lát el a mai magyar sport intézményrendszerében. Ezek kisebb része az élősport kiszolgálásával kapcsolatos funkcionális, igazgatási jellegű feladatcsoport, nagyobb része az élősport szervezésével, felkészítésével, verseny rendezésével kapcsolatos feladat. A sporttörvény a sport civil igazgatási és érdekképviseleti rendszerén belül négy sportköztestület látja el a feladatot, illetve működését szabályozza és tartalmazza, míg több szövetség ernyőszervezet törvényi kijelölés nélkül látja el feladatait.

A magyar sport eredményessége megtartásának, valamint fejlődésének egyik alapja a jól képzett és a kor elvárásainak megfelelni tudó edzői kör, amely érdekképviseletét a Magyar Edzők Társasága látja el. Ennek alapján a jelenleg civil szervezetként működő MET hatékonyabban tudná ellátni szakmai tevékenységét köztestületi formában, szakmai kamaraként működve a sportszakemberek képzésével, továbbképzésével, szakmaiságuk támogatásával összefüggésben. A MET mellett a Sportegyesületek Országos Szövetsége is köztestületi formában működik tovább a törvényjavaslat elfogadását követően.

A tervezet a Magyar Olimpiai Bizottság működésére vonatkozó kisebb módosításokat is érint, amelyek leginkább a tényleges napi működést és az állami sportigazgatással való mindennapi kapcsolatot, munkát és annak kereteit aktualizálja.

A sporttörvényben mindemellett nevesítésre került a magyar zászló és címer használatára vonatkozó jogosultság is, hiszen a MOB esetében ez korábban elmaradt, a törvényjavaslat ezt nem érintette.

(12.10)

Ezenkívül a javaslat rendelkezik az olimpiai járadékkal kapcsolatos hatósági ügyintézés során felmerülő, a jogalkalmazást elősegítő pontosításokkal annak érdekében, hogy a járadékra való jogosultság feltételei, megállapításának és kifizetésének részletes szabályai egyértelműen tükrözzék a jogalkotónak a szándékát.

A javaslat érinti továbbá a sportlétesítmények biztonságtechnikai ellenőrzésére vonatkozó szabályok felülvizsgálatát is és az ellenőrzés kijelölését az üzemeltető személyében, továbbá egyes kivételi lehetőségek megállapításának szakszövetségi hatáskörbe utalását. A nézőtéri biztonságra vonatkozó szabályok is pontosításra kerülnek annak érdekében, hogy a sportrendezvények biztonságát megzavaró, veszélyeztető személyeknek a sportrendezvényekről történő távoltartása hatékonyabban meg tudjon valósulni.

A módosítás elfogadásával lehetőség nyílik arra, hogy a törvényben meghatározott időtartamon belül a sportszervezet a helyszínen meghozza a kizárásról szóló döntést, és azt követően közvetlenül, azonnal értesítse az érintettet. A módosítás által a kizárás az eddigieknél lényegesen rövidebb idő alatt érvényesülhet, ami a tornák esetében jelentős, a bajnokságok esetében pedig érdemi hatékonyságnövelést is tud hozni.

A javaslat felhatalmazást ad továbbá az utazó sportszervezetek számára klubkártya kibocsátására akkor is, amikor az adott sportrendezvényen a szervező a sporttörvény szerinti beléptetőrendszert nem alkalmazza. A fényképpel ellátott klubkártya egyéb intézkedésekkel együttesen már hatékony eszköz lehet az idegenbeli sportrendezvényen elkövetett tiltott cselekmények visszaszorítására. A törvényben szereplő korábbi lehetőség, hogy a sportrendészeti nyilvántartásban szereplő személy részére klubkártya ne legyen kiállítható, a módosítással kötelezővé válik és kiterjed a névre szóló belépőjegyekre, a bérletekre, az utalványokra is, amely intézkedés a távoltartásnak a jogintézményét tudja szolgálni.

Az előterjesztés a szakszövetségi jogokat gyakorló országos sportági szövetség fogalmát hatályon kívül helyezi, és ezzel együtt az országos sportági szakszövetség fogalmát kiterjeszti, emellett a vagyonkezelési díjjal, továbbá egyes vagyonkezelésbe adott ingatlanokkal kapcsolatos rendelkezések pontosítását is meghatározza. A vagyonkezelési díj mértékét a módosítás nem érinti, az kizárólag a díjat kiszabó szervezet pontosítására irányul.

Végezetül a sporttörvény-módosítás tartalmazza a Himnusz méltóságának megőrzése érdekében a hazai rendezésű sportesemények során egy adott változat lejátszását, amelyet kötelezővé tesz, ezáltal is emelve a magyar sportsikerek rangját és erősítve a nemzeti összetartozás tudatát.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az eddigieket összegezve és kiegészítve fontos még hangsúlyozni, hogy az előttünk lévő törvényjavaslat előkészítésében a sportszféra különböző szereplői vettek részt annak érdekében, hogy mindez kezelni tudja az érdekkörükben felmerült esetleges hiányosságokat, problémákat vagy helyzeteket, beépítésre kerültek más sportköztestületek, sportszövetségek, a sport területén működő érdekképviseleti szervezetek javaslatai is. Az előkészítésben a sport szakterületen kiemelkedő tapasztalattal és jogi tudással rendelkező szakemberek vettek részt.

Tekintettel arra, hogy az előterjesztett törvényjavaslat a sportszféra valós igényeit kezeli, előremutató rendelkezéseket tartalmaz, előkészítését pedig a sport szakterületet érintő széles körű társadalmi egyeztetés előzte meg, ennek alapján a Fidesz képviselőcsoportja támogatja a benyújtott törvényjavaslatot, és ezt javasoljuk a tisztelt Országgyűlésnek is. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai