Készült: 2024.05.09.11:41:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:35


Felszólalások:   5-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti hozzászólásra kért lehetőséget Dócs Dávid, a Mi Hazánk frakciójának képviselője. Megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A rend egy erős állam alapja, legalábbis annak kéne hogy legyen. A múlt héten már szót ejtettem arról, hogy a rendvédelemben káosz uralkodik, és csak hajszál választ el attól minket, hogy ez katasztrófával érjen véget. Ahogy azt már elmondtam, a rendőrség mára nem képes kielégíteni a társadalmi igényeket. Azon felül, hogy nem vonzó az életpályamodell, nincs szakmai megbecsülés és az utánpótlás sem megfelelő. Sajnos a rendőreink kevesen vannak, fáradtak és borzasztóan alulfizetettek.

Tisztelt Kormánypárti Képviselőtársaim! Tisztelt Belügyminiszter Úr! Nem locsolgathatunk tovább Betadine-t egy nyílt törésre, ezt a sérülést sínbe kell tenni végre, hogy gyógyulásnak induljon. Nem várhatjuk el a fáradt, több ember munkáját végző rendőreinktől, hogy a végletekig kitartsanak, amit a belügyminiszter úr kért tőlük, miközben sem a szakmai, sem az anyagi megbecsülésükről nem gondoskodik az állam. A leszerelési moratórium első hetén több mint 300-an jelezték leszerelési szándékukat, és nem hivatalos adatok alapján legalább tízszer ennyien gondolkodnak még rajta. Ez ugyan nem hangzik soknak, de ha abból a szemszögből nézzük, hogy ez a rendőri állománynak már több mint a 10 százaléka lenne  járőrök, tiszthelyettesek, napi ügyeletet ellátó nyomozók , s ha a leszerelésen gondolkodó körülbelül 3 ezer emberből mindenki otthagyja a pályát, akkor napi szintű problémákkal fogjuk szembe találni magunkat, és a rend esetleg csak egy régi szép emlék lesz ebben az országban.

A szakszervezet is úgy látja, hogy mindez még csak a kezdet. Nem is csoda, hiszen az elmúlt 12 évben nem a bűnözés lett felszámolva, hanem sajnos a bűnüldözés és a rendőrség. Az évek során a belső konfliktusokat is növelték, hiszen az élvonalban küzdő rendőrök fizetését csak éppenhogy és alig növelték. Egy kezdő járőr bére nettó 160 ezer forint, ezzel azt sugallva, hogy a mindennapi rendőri munka nem érdemel megbecsülést, a vezetők pedig megkapták a maguk jussát, hogy legalább a statisztika legyen erős, ha már más nem is, a magyar rendőrségen belül.

A megmaradt állomány a rend fenntartása helyett vagy sebességet mér, vagy a határon teljesít szolgálatot. Komplett körzetekre jut egy járőrpár úgy, hogy a körzeten belül vannak olyan falvak, amelyek önállóan is képesek lennének egy járőrpár munkaadására. A létszámproblémákkal és utánpótlási gondokkal küszködő rendőrség, úgy látszik, hogy nem elég fontos a magyar állam számára. A magyar rendőrök a határra vannak vezényelve ahelyett, hogy a rendfenntartást biztosítanák, és semmilyen eszköz nincs a határon a kezükben ahhoz, hogy megvédjék azt. Egyre brutálisabb támadásoknak vannak kitéve, melyekről nem a fősodratú Fidesz-médiából tudunk, csupán a szolgálatot teljesítők elmondása alapján jut el hozzánk. Mindennapossá vált az őket ért atrocitás, kövekkel, botokkal dobálják meg őket, s már nem is csak a járműveket, hanem a személyi állomány tagjait is, akik a két kerítés között az illegális határsértők helyett maguk kerültek szorult helyzetbe. A kövek és botok mellett emberi salakanyagot, égő fadarabokat és a hozzá passzoló éghető anyagot, valamint permetlevet és egyéb dolgokat is használnak újfent a migránsok, de nem egy esetben fordul elő, hogy éleslőfegyvert fognak rájuk, vagy figyelmeztető lövéseket adnak le rájuk.

A magyar kormány mégsem tesz semmit saját rendfenntartóinak a védelmében azon kívül, hogy sisakban és golyóálló mellényben a pajzsuk mögé bújva küldi őket szolgálatba. Amióta a határőrség megszűnt, sem a határ védelmére, sem pedig a rendőri feladatok ellátására nincs elegendő rendőr, a korkedvezményes nyugdíj elvételével pedig már nem is vonzó ez a szakma.

A Mi Hazánk Mozgalom szerint a rend az alapja mindennek, főként most, amikor olyan időket élünk, amikor a rend nem lehet luxus, amikor a rend nem lehet politikai alapon eldöntött társadalmi hiánycikk. Ezért kiemelt fontosságúként kell kezelnünk a rendvédelem problémáit, a korkedvezményes nyugdíj visszaállítását újra meg kell tárgyalni, szakmai alapon kell a demotiváltságot kezelni, és jelentős béremelést kell végrehajtani a szektorban. A Mi Hazánk Mozgalom kormánynak szóló javaslatcsomagja többek között ezt is tartalmazza, mert meglátásunk szerint ilyen vészterhes időkben a rend és a biztonság létkérdés. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni. Megadom a szót.

(13.30)

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön azzal kezdi a felszólalását, tisztelt képviselő úr, hogy rend a lelke mindennek, a rend egy erős állam alapja, mondhatnám úgy is, hogy védd a törvényt, és a törvény is megvéd téged.

Az önök pártja minthogyha arra alapozta volna a saját politikai felemelkedését vagy saját ismertté tételét, hogy folyamatosan, mindig a jogszabályokat, az előírásokat megszegve, kijátszva, direkt provokálta a rendőrséget, direkt jogsértéseket követett el azért, hogy ezzel bekerüljön a hírekbe, és előbb-utóbb bekerüljön a parlamentbe is.

Tisztelt Képviselő Úr! Az önök pártja, amikor parlamenten kívüli párt volt  de nem hiszem, hogy ebben az április 3-ai választás vízválasztót fog jelenteni az önök esetében , mással sem foglalkozott, mint hogy különböző jogellenes cselekményekkel magukra irányították a figyelmet.

2020-ban önök a rendőri tiltások ellenére jogellenesen szerveztek tüntetést, ahova nemcsak transzparenseket vittek magukkal, hanem kést, gázsprayt és köveket is.

2021-ben direkt megszegték a járványügyi szabályokat azért, hogy a járványügyi szabályok megszegése miatt önök ellen majd biztos, hogy eljárások fognak indulni, és akkor majd ezzel kerülnek be a hírekbe, hogy önök megsértik a törvényeket, megsértik a jogszabályokat, mindeközben pedig fennhangon mondják, hogy a rend egy erős államnak az alapja.

De amikor önök közül sokan ott voltak még a Jobbiknak a kezdeti időszakában, és a Magyar Gárda felvonulásait szervezték, ott is sokszor direkt a gyülekezési vagy akár más szabályokat megszegve szervezték ezeket az eseményeket. Nagyon sok olyan akciót szerveztek, amiről tudták, hogy törvénysértő, és pont ezért csinálták, mert önök a törvénysértés révén akartak magukra figyelmet irányítani.

Ezek után itt a parlamentben ön arról beszél, hogy a rend egy erős állam alapja, hogy a rendőröket tisztelet illeti meg. Ezzel a két mondattal egyetértek, mert rend nélkül valóban nincs szabadság, rend nélkül nincs gazdasági gyarapodás, és a rendőrség tisztelete nélkül, a rendőrök megbecsülése nélkül valóban nem képzelhető el egy államnak a biztonságos működése. De amikor önök szándékosan provokálták a rendőröket, akkor is erre gondoltak, tisztelt képviselő úr?

Mi úgy gondoljuk, hogy minden esetben be kell tartani a jogszabályokat, minden esetben tisztelni kell a rendőröket, nemcsak itt, egy-egy felszólalás esetében, hanem a pártjuk napi működésében is.

Ön beszélt arról, hogy lejárt a veszélyhelyzet, éppen ezért megszűnt a felmondási moratórium, és ön is elismerte, tisztelt képviselő úr, hogy alig éri el az egy százalékot azoknak a száma, akik az elmúlt féléves, egyéves időszak után úgy döntöttek, hogy elhagyják a rendőrségnek a kötelékét. Szerintem, ha ön bármilyen nagy cég vezetőjével beszél, hogy aláírnáe azon nagy cég vezetője  lehet ez egy magáncég, de lehet bármilyen állami intézmény is , hogy a fluktuációja éves szinten olyan legyen, hogy fél-egy év alatt egyszázaléknyi csak a személyi állomány változása, szerintem ezt sokan aláírnák. Ez egy valóban leginkább tized százalékokban mérhető szám, alig éri el az egy százalékot, el sem éri az egy százalékot. Azt hiszem, hogy minden elismerésünk és tiszteletünk a magyar rendőröké lehet.

Önök politikailag azt várták, hogy itt nagymértékű felmondások lesznek, de szerencsére, bár önök ezt szerették volna, de a magyar emberek ezt nem szerették volna, és a rendőrök, igenis, kitartottak a saját hivatásuk mellett. Ezt azért is tették, mert az elmúlt években igyekeztünk megbecsülni az ő munkájukat morális értelemben is és anyagi értelemben is. Hiszen 10 százalékos béremelés volt, hathavi illetményüknek megfelelő fegyverpénzt kaptak a rendőrök. Ez azt jelenti, hogy az idei évben 197 milliárd forinttal több anyagi elismerés irányul a rendőrök felé, mint a 2021-es esztendőben. Ezt meg is érdemelték a rendőrök, hiszen a korábbi, 2010-es 428 ezer bűncselekmény helyett 142 ezer bűncselekményt követtek csak el az elmúlt évben. Tehát kétharmadával csökkent a bűncselekmények száma.

Ön arról is beszélt, hogy emelkedik vagy csökken a rendőrség létszáma. Tudja, ez 2010-ben 33 450 fő volt, míg 2022. június 1-jén 36 624 fő  ez azt jelenti, hogy 3174 fős emelkedés van. Nem tudom, hogy önnek milyen információi vannak, azt mondta, hogy sokan vannak a rendőrségnél, akik gondolkodnak azon, hogy elhagyjáke az állományt. Mi arra biztatjuk őket, hogy maradjanak, és igyekszünk egy jövőképet is adni emellé. Nem tudom, önnek honnan van gondolatrendőrsége, amely azt is tudja mérni, hogy ki min gondolkozik, tisztelt képviselő úr. Csakhogy ez a háromezer fő, akikről ön úgy beszélt, hogy ennyien gondolkodnak azon, hogy esetleg elhagynák a rendőrséget, igazából több mint háromezer fővel növeltük az elmúlt években a rendőrség létszámát. (Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

Így valóban elmondhatjuk, hogy a rend egy erős állam alapja, és tisztelet és elismerés illet minden magyar rendőrt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   5-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai