Készült: 2024.05.09.20:41:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:49


Felszólalások:   19-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Lőcsei Lajosnak, a Momentum képviselőjének adom meg a szót.

LŐCSEI LAJOS (Momentum): Nehéz lesz megszólalni ezután. Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Bűncselekményeket fogok felsorolni, és majd, kérem, bólogassanak, ha felismerik az elkövetőket. SZDSZ- és MSZP-pártirodák ellen intézett Molotov-koktélos támadások; vasrudakkal vertek meg egy akkori szocialista képviselőt; rálőttek Hiller István házára, és Molotov-koktélokat dobtak Kóka János miniszter épülő házára. Hat további képviselővel szemben követtek el gyújtogatásos támadást; majd a Broadway Jegyiroda felgyújtása és egy LMBTQ-közösség által látogatott szórakozóhely megtámadását követően bombatámadást hajtottak végre Szilvásy György polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter nyaralójánál.

(14.00)

2009 tavaszán robbantásos merényletsorozattal akarták megakadályozni a lemondott miniszterelnök utódjának megválasztását, amit végül a rendőrök megakadályoztak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bólogassanak, kérem! Ugye, megvan, hogy kik követték el ezeket az olasz maffiák világát idéző bűncselekményeket? Ezt a kegyetlen bandát, ezeket a veszélyes bűnözőket engedte szabadlábra Orbán Viktor.

A magyar gyakorlatban találunk példákat arra, amikor a végrehajtási kegyelem morálisan védhető; például ilyen volt Simek Kitty, Binder Györgyi ügye, ezek a kegyelmi döntések a társadalom teljes egyetértésével találkoztak. Budaházy Györgyék esetében szó sem volt ezekhez hasonló, megfontolásra érdemes tényezőkről. Mondjuk ki az igazságot! A büntetőeljárás elhúzódása, amire hivatkoznak, nem a valós indoka a kegyelemben részesítésnek. Mi lehet a valós indok? Mi lehet az az ok, hogy Orbán Viktor nyíltan terroristasimogatóvá vált? Mi lehet az igazi indok? Lehet, annyiról van szó csupán, hogy belefér Orbán Viktor értékrendjébe, hogy Budaházyék bűncselekmény-sorozata büntetlen maradjon? Esetleg van valamilyen terve a terroristacsapattal? Vagy született a háttérben egy újabb alku az önök szélsőjobboldali szövetségesével?

Akár azért, mert egyetért az elkövetett terrorcselekményekkel, akár azért, mert érdeke fűződik hozzá, morálisan vállalhatatlan Orbán Viktor döntése. Ez roppant méltatlan egy miniszterelnökhöz, ráadásul sokadjára Orbán Viktor gyáván és aljas módon viselkedett, amikor a szentatya magyarországi látogatására hivatkoztak a döntés apropójaként. Vajon egyeztetett a szentatyával erről, vagy csak aljas módon a nevével takarózik? Biztosra vehetjük, a pápa egy szóval sem kérte erre Orbánt, mint ahogy az apostolok sem kérték, hogy Barabást engedjék szabadon Jézus Krisztus helyett. Ez egyszerűen elfogadhatatlan!

Minden jóérzésű honfitársam nevében mondom, pártállástól függetlenül: mi nem olyan Magyarországot akarunk, ahol elítélt terroristák szabadon járhatnak, kelhetnek. A magyar embereknek joguk van a biztonsághoz, a nyugalomhoz. Az erőszakos bűnözők szabadon engedése egyszerűen veszélyezteti a közbiztonságot. Olyan embernek adtak kegyelmet, aki még csak meg sem bánta a tettét, még csak bocsánatot sem kért az áldozataitól, eszében nincs. Budaházy hetykén, lóháton távozott a börtönből, úgy ünnepeltette magát, mintha valami hős lenne, pedig csak egy elítélt terrorista. Nem, a kegyelmi jogot nem arra találták ki, hogy a bűnözőkből sztárokat faragjanak. Ez visszaélés a kegyelmi joggal, ez a közbiztonság veszélyeztetése, ez arcul csapása a magyarok igazságérzetének.

Sajnálatos, hogy a rendszer fenntartásához már mindenre is képes fasiszták kellenek. (Rétvári Bence: Gyöngyösiről mi a véleményed?) Itt tartunk tehát most (Rétvári Bence: Gyöngyösi Márton!): terroristákat kiengednek, a tanárokat, tüntető gyerekeket pedig gumibottal verik, és a szemükbe könnygázt fújnak. Na, ez az, amit mi nem fogunk engedni! Ez az, amiért mi itt vagyunk, és nem hátrálunk! Tovább küzdünk a gyermekeinkért, tovább küzdünk a jövőnkért. (Taps a kormánypártok soraiban.  Vitályos Eszter: Ti toljátok a gyerekeket magatok előtt! Szégyelld magad!)

ELNÖK: Répássy Róbert államtitkár urat illeti a szó.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Ön is nyilván tudja, hogy az egyéni kegyelmezés joga a köztársasági elnöké, és a köztársasági elnök ugyan nem köteles indokolni a kegyelmi döntéseit, mégis ezekben az ügyekben ezt megtette, tehát indokolta a köztársasági elnök a szempontjait.

Nem tudok minden részletről felvilágosítást adni, mert az Igazságügyi Minisztériumnál lévő kegyelmi ügyekről, kegyelmi eljárásról az érintettek személyes adatai miatt nem lehetséges felvilágosítást adni, tehát tartom magam ehhez a törvényi előíráshoz. Viszont tudja, hogy kik voltak azok, akik először követelték Budaházyéknak a kegyelmet? Kik voltak? Mert, ugye, ez nem mostani ügy, ez egy közel 15 éves ügy. Hát, a jobbikosok követelték! (Rétvári Bence: Húha!) Emlékszik, hogy a Jobbik logója ott szerepelt önök mellett a választási plakátokon? (Lőcsei Lajos: Önök engedték ki!) Emlékszik, hogy a Jobbik is támogatta önt, hogy megválasszák? (Varju László: Ki engedte ki?) Tudja, hogy kikről beszél, képviselő úr? Azokról a képviselőkről beszél, akik amnesztiatörvényt nyújtottak be ide az Országgyűlésbe Budaházyék érdekében. (Rétvári Bence: Ejha!) Tehát, tisztelt képviselő úr, úgy látom, hogy mivel olyan régi az ügy, elfelejtette fellapozni az ügy történetét. (Rétvári Bence: Öngól!) Tehát, képviselő úr, az önök szövetségesei követelték mindenekelőtt Budaházyék szabadon bocsátását és Budaházyéknak a kegyelmet.

Ami pedig a konkrét ügyet illeti, és még egyszer mondom: igyekszem a személyiségi jogokat nem megsérteni. Egyrészt van még négy kérelmező, akiknek az ügye folyamatban van, ők semmilyen kegyelmet mind ez idáig nem kaptak, tehát sem eljárási, sem végrehajtási kegyelmet, tehát nem igaz az, hogy mindenkire kiterjedt volna a kegyelmi döntés.

Másrészt biztosan olvasta, a sorok között lehetett olvasni, hogy a köztársasági elnök úgy döntött, hogy a jogerős szabadságvesztéseket végrehajtásában felfüggeszti, de semmilyen más büntetést nem érint a köztársasági elnök döntése. Ez azt jelenti, hogy ezek az elítéltek, ezek a személyek még további hosszú-hosszú évekig a büntetés hatálya alatt állnak, beleértve a közügyektől eltiltást is. Ezért amit ön itt valamifajta politikai hátsó szándékként, politikai manipulációként állít, az egyszerűen hazugság; hazugság, mert ezek a személyek elítéltek és közügyektől eltiltott személyek. Tehát egyrészt a köztársasági elnök pusztán a büntetésük végrehajtását függesztette fel azért, idézem az ő indokolását: „mert hosszú időt töltöttek a büntetőeljárás hatálya alatt”, másrészt pedig hozzáteszem, hogy ezek a személyek még előzetes letartóztatásban, mai szóval letartóztatásban is álltak hosszú éveken át.

Tehát, tisztelt képviselő úr, azt tudom mondani, hogy mindenekelőtt tájékozódjon az ügyről, beszélgessen a szövetségeseivel (Rétvári Bence: Így van!), hogy vajon miért akarták ők ezt a büntetőeljárást megfordítani, miért akarták vajon a jobbikosok annak idején, hogy Gyurcsány Ferenc ellen és a rendőrök ellen indítsanak eljárást a 2006-os ügyekben. Beszélgessen velük, mert nagyon tanulságos, hogy vajon a mostani szövetségesükkel szemben azok, akik Budaházynak kegyelmet kértek, mit gondoltak az ön mostani szövetségeséről, Gyurcsány Ferencről. Kérem, hogy tájékozódjon az ügyben! (Kálmán Olga: A cél szentesíti az eszközt!)

Azt pedig mindenképpen tanácsolom, hogy senki ne vonjon párhuzamot a jelenlegi eljárások és a kegyelemmel érintett eljárások között, mert ez a mostani ügy több mint 15 évig tartott az igazságszolgáltatás előtt; senkinek nem kívánom, hogy ilyen hosszú ideig az igazságszolgáltatás és a büntetőeljárás súlya alatt álljon. (Gréczy Zsolt: Terrorista!) Tehát senkinek nem tanácsolom, hogy összehasonlítás történjen ezekben az ügyekben. (Kálmán Olga: Ki lesz a következő?)

Tisztelt Képviselő Úr! Kérem, hogy a köztársasági elnök döntését pontosan ismerje meg (Gréczy Zsolt: Megismertük!), ha szükséges, akkor kérdezze meg a Köztársasági Elnöki Hivatalt, a Sándor-palotát, hátha adnak önnek felvilágosítást, de biztosan adnak felvilágosítást mindarról, ami a közleményükben szerepelt, ezt újból elolvashatja. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   19-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai