Készült: 2024.05.09.17:18:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  228-231. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:   224-227   228-231   232-235      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Toroczkai László képviselő úr, a Mi Hazánk képviselőcsoportjának frakcióvezetője kérdést kíván feltenni a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszternek: „Miért nem akadályozták meg a magyar titkosszolgálatok, hogy külföldi terroristák Magyarországra érkezzenek?” címmel. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Dömötör Csaba miniszterhelyettes úr, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon, öné a szó.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Mint ahogy az köztudott, február 11-ét megelőzően három napon keresztül szabadon vadászhattak külföldi szélsőbaloldali, úgynevezett antifa terroristák Budapesten, a magyar fővárosban nemzeti érzelmű vagy legalábbis nemzeti érzelműnek vélt emberekre. Én személy szerint, ellentétben bizonyos újságokkal, kilenc áldozatról tudok, és közülük többel személyesen is beszéltem. Tehát azt kell mondjam, hogy meglehetősen jól ismerem ezeknek a támadásoknak a körülményeit.

Önmagában az is megdöbbentő, hogy megjelent Magyarországon a baloldali terrorizmus, de az még inkább megdöbbentő, hogy ezt a magyar hatóságok és különösképpen a nemzet biztonságáért felelős titkosszolgálatok a jelek szerint tétlenül tűrték és hagyták.

A kérdésem a következő. Miközben a február 11-ei, a kitöréssel kapcsolatos rendezvényekre békés szándékkal érkező külföldi állampolgárokat a német hatóságok a frankfurti repülőtéren föltartóztattak, nyilvánvalóan titkosszolgálati operatív információk alapján és nem engedték ki őket Németországból, nem engedték, hogy Magyarországra utazzanak, hogyan lehetséges, hogy azok az elkövetők  az eddig hallott hírek és a BRFK tájékoztatása alapján nagyjából legalább 15 elkövetőről tudunk , akiknek egy része külföldi, Magyarországra utazhattak. De nyilvánvalóan magyar szálak is voltak. Ezt egyrészt a rendőrségtől tudjuk, másrészt pedig az egyik áldozattól, egy, a Gazdagréten mindössze egy tarsolylemeze miatt megtámadott magyar hagyományőrzőtől, akit agyba-főbe vertek, és csak az isteni szerencsének köszönhető, hogy nem szenvedett nagyon súlyos, maradandó sérüléseket.

Én beszéltem ezzel a fiatalemberrel, aki elmondta, hogy egy magyarul beszélő fiatal hölgy szólította meg a posta előtt, aki nyilvánvalóan szintén a csapat része volt. Hogyan lehetséges az, hogy a magyar titkosszolgálatok nem tettek semmit, nem akadályozták meg, hogy nemzetközileg ismert szélsőbaloldali terroristák magyarországi segítséggel idejöjjenek Magyarországra, és ilyen terrortámadásokat kövessenek el? Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. A választ Dömötör Csaba miniszterhelyettes úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A néhány napja történt cselekményeket egy rendkívül erőszakos szervezet tagjai követték el. Valóban nem túlzás azt mondani, hogy ez a csoport sok szempontból egy terrorszervezet jellemzőit mutatja. S fontos körülmény az is, hogy a feltételezett elkövetők között külföldiek is vannak.

Ezek a támadások igazság szerint nem előzmény nélküliek. Legutóbb például a németországi Erfurtban vertek össze két embert a radikális baloldalhoz köthető személyek. Mindezek alapján az antifamozgalom, amely összefüggésbe hozható a támadásokkal, kiemelt figyelmet érdemel a magyar hatóságok részéről. A legszigorúbb fellépés szükséges, mint minden olyan radikális szervezet esetében, amely a magyar közbiztonságot fenyegeti.

A szolgálatok egyes ügyekben végzett tevékenységével kapcsolatban a Nemzetbiztonsági Bizottság útján lehet tájékoztatást kérni. Amint azt ön is tudja, a hazai törvények ezt szigorúan szabályozzák. Az mindenesetre pozitív fejlemény, hogy a hatóságok hatékony munkájának köszönhetően több feltételezett elkövetőt is elfogtak, és zajlik a további lehetséges elkövetők felkutatása, és már a büntetőeljárás is folyamatban van.

Tizenkét év következetes munkája kellett ahhoz, hogy Magyarországot a világ legbiztonságosabb országai között tartsák nyilván. Azt akarjuk, hogy ez a jövőben se változzon. Ez azt is jelenti, hogy az erőszakos, radikális mozgalmaknak nincs helyük ebben az országban, akár külföldről érkeznek, akár hazai baloldali radikális mozgalmakról van szó. Ha ezt ön is fontosnak tartja, akkor szeretném megerősíteni, hogy a jövőben is számíthat a kormányra. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   224-227   228-231   232-235      Ülésnap adatai