Készült: 2024.05.09.13:44:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  88-93. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:39


Felszólalások:   82-87   88-93   94-99      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szabadi István képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszter úrhoz: „Mikor vállalják a felelősséget az elhibázott gazdaságpolitikájukért?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az interpelláció megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter urat bízta meg, akinek a felkérésére a választ Menczer Tamás államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A balliberális kormányokhoz hasonlóan az önök gazdaságpolitikája 12 év elteltével is abból áll, hogy ingyenpénzt és adókedvezményeket adnak a multinacionális vállalatoknak, hogy hazánkba hozzák beruházásaikat.

(16.20)

Ez a gazdasági modell önálló nemzetgazdaság építése helyett évről évre inkább a politikai túlélésről szól. Rövid távon elmondhatják, hogy mennyi új munkahely jött létre, és mennyivel nőtt a GDP, viszont hosszú távon gazdasági függőségbe taszítják az országot. A magyar adófizetőknek sokba került, hogy a multik összeszerelő műhelye lettünk.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb adatai alapján 2004 júniusa és 2023 januárja között 433 multicég 8171 milliárd összegű beruházásához összesen a kormány 1053 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott, és ezért cserébe összesen 94 ezer új munkahely létrehozását vagy annak megtartását vállalták ezek a multicégek. Sőt, 2020 óta már nem is kötelező egy ilyen beruházás esetében, illetve ilyen támogatási igénybevétel esetében új munkahelyet létrehozni, elég csak a beruházást megvalósítani.

Miniszterelnök úr 2022. november 2-ai parlamenti felszólalásában ettől nagyságrendileg eltérően, ugye, egymillió munkahelyről beszélt, de mondott még mást is, idézem: „Magyar emberek tíz- és százezrei kereshetik meg a kenyerüket.”  az idézet eddig szól. Ez jelentheti talán azt is, hogy vendégmunkások számára adnak ki engedélyt esetleg nagyon nagy számban ahhoz, hogy a betöltetlen álláshely betöltésre kerüljön, ugyanis Magyarországon a gyáraknak olyan szintű munkaerőigénye van, hogy a magyar munkaerőpiac nem is tudja ezt kielégíteni.

Továbbá büszkék arra is, hogy a magyar gazdaság 2021-ben 7,1 százalékkal, 2022-ben 4,6 százalékkal nőtt. A GDP növekedésébe azonban a külföldi vendégmunkásokat és a multik által külföldre kiszivattyúzott profitot is beleszámítják, ami hibás. A külföldi nagyvállalatok ugyanis a támogatási szerződés megkötése után 2004 és 2021 között összesen 13 700 milliárd forint profitot vittek haza az anyaországukba, ami a magyar gazdaság fejlődéséhez aligha járulhatott hozzá.

Kérem tisztelt államtitkár úr válaszát azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt 12 év elhibázott gazdaságpolitikájáért mikor vállalják a politikai felelősséget? Mikor látják be végre, hogy nem a következő évi GDP-ben kellene látni a megoldást, hanem abban kellene gondolkodni, hogy hosszú távon a függőségi viszony nélküli fejlődési pályára tereljék az országot; és a hazai mezőgazdaságra, élelmiszeriparra, a kkv-szektorra és a magyar emberek tudására (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) épülő önálló nemzetgazdaságot építsenek. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk és a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Menczer Tamás államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Minden tiszteletem mellett meg kell jegyeznem azt, hogy így jár az ember, hogyha ír egy rossz, pontatlan szöveget, és aztán ragaszkodik hozzá, ugyanis ön 2004-es időszakot kér számon rajtunk, és tisztelettel jelezni szeretném, hogy abban az időszakban nem az Orbán-kormány vezette az országot. Ez az egyik.

A másik, amit szeretnék felvetni, hallgatva a felszólalását, eszembe jutott, hogy egyszer azt kéri számon rajtunk, hogy túl kevés munkahelyet hoztunk létre, a másik mondatával meg  ha jól értem  azt, hogy túl sokat. Kérem, hogy ezt rendezzék párton belül, és aztán legyen világos, hogy mi is a kérdés.

De ami ennél is fontosabb, az az, tisztelt képviselő úr, hogy az összevissza beszéd ellenére azért az világos, hogy ezt a felszólalást minden további nélkül elmondhatta volna egy baloldali párt képviselője is; és bár nem kérte, de hogyha megenged egy tanácsot: óva inteném önöket attól, hogy rálépjenek a gyurcsányi útra, és beálljanak a baloldali pártok sorába, mert aztán egyszer csak ott találják magukat a ma már törpepárt Jobbik mellett, a vezetőjük meg esetleg ott üldögél majd Jakab Péter mellett, és láttuk, hogy ez az út nem sikerrel van kikövezve.

Hadd válaszoljak néhány számmal az ön által elhibázottnak nevezett gazdaságpolitikával kapcsolatban. Az igaz  bár ön erre nem utalt, tisztelt képviselő úr , hogy 2010-ben, amikor az Orbán-kormány átvette az ország vezetését, óriási probléma volt a munkanélküliség: 11,-12 százalékos volt a munkanélküliség, rengeteg családnak nem volt rendszeres bevétele, nem volt jövedelme, bizonytalanság és kilátástalanság uralkodott éppen emiatt.

Éppen ezért, az Orbán-kormány egyik legfontosabb feladata és stratégiai célja volt munkahelyek létrehozása. És valóban, az igaz, amire ön utalt  és tulajdonképpen, ha jól értettem azt a fél mondatot, akkor ez helyes utalás volt-, hogy egymillió munkahelyet hoztunk létre az elmúlt időszakban. 4,7 millió ember dolgozik Magyarországon; ez történelmi rekord, és egymillióval több, mint ahányan 2010-ben dolgoztak. Remélem, hogy ezt ön sem vitatja.

Na, most, az ön által elhibázottnak nevezett gazdaságpolitika eredménye továbbá az is, hogy a reálbérek még a tavalyi nehéz évben is, a háború és a szankciók ellenére is 2,6 százalékkal nőttek, 2010-hez képest -kedvezmények nélkül  több mint 70 százalékkal nőttek a reálbérek.

A nyugdíjak vonatkozásában azt kell mondanom, hogy 2010-hez képest megkétszereztük, megdupláztuk a nyugdíjakat, a vásárlóérték pedig 20 százalékkal nőtt; nehéz körülmények között visszaadtuk a 13. havi nyugdíjat; természetesen ezt is mindig inflációval növelt összegben kapják a nyugdíjasok. És mi nem elvettünk a nyugdíjasoktól és senki mástól sem, válságok idején, hanem épp ellenkezőleg: odaadtuk és visszaadtuk ezt is.

Aztán: az ön által elhibázottnak nevezett gazdaságpolitika eredménye az is, hogy a tavalyi esztendőben  egy rendkívül nehéz évben  a 25 éven aluliak adókedvezményt kaptak. Ez 330 ezer fiatalt érint, és az átlagfizetésnél 119 ezer forintot jelent.

A családok pedig visszakapták a befizetett adójuk jelentős részét. Emellett beruházási rekordot döntöttünk: 2600 milliárd forintról döntöttek magyar és külföldi beruházók, tehát ezt az összeget hozzák Magyarországra, erről született döntés a tavalyi esztendőben  ez szintén rekord , az exportunk pedig 142 milliárd euró volt. Ez a 2010-es duplája, szintén rekord, és tudnám még ezeket a számokat hosszasan sorolni.

Mindennek egy oka van: mi mindig a magyar érdeket tartjuk szem előtt, ezt javaslom önöknek is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Szabadi István képviselő urat kérdezem, elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. A válaszát nem fogadom el, tisztelettel, már csak azért sem, mert egyrészt a GDP nemcsak a gazdasági fejlődés mérésére alkalmatlan, hanem másra is. A másik pedig az, hogy én világosan mondtam, hogy a balliberális kormányokhoz hasonlóan az elmúlt 12 évben ugyanazt csinálják: ingyenpénzt és adókedvezményeket adnak. Tehát köszönöm szépen, hogy olyan szépen ki tetszett oktatni, viszont ez tény.

Nem beszélve arról, hogy azzal a 1053 milliárd forinttal, amivel az elmúlt tizenévek alatt támogatták a multinacionális cégeket, még közel százezer munkahelyet sem mertek bevállalni kötelezettségvállalással; a másik pedig az, hogy az egymillió munkahelynek  és a kormánypárt mindig is említi ezt a számot  a jelentős része külföldi vendégmunkásokkal van kitöltve. Ez az önök munkaalapú társadalma? Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk padsoraiban.)




Felszólalások:   82-87   88-93   94-99      Ülésnap adatai