Készült: 2024.05.08.13:53:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  35-38. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 7:40


Felszólalások:   31-34   35-38   39-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A mai utolsó napirend előtti hozzászólásra a Fidesz részéről kerül sor. Megadom a szót Halász Jánosnak.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt 32 évben nem volt arra példa, amit a magyar baloldal a 2022-es választási kampányban tett.

(14.30)

A baloldal közös miniszterelnök-jelöltje ugyanis beismerte, hogy több száz millió forintnyi dollárt kapott Amerikából a kampányra. Azóta persze tudjuk, hogy ez a több száz millió forint valójában legalább kétmilliárd, és a pénz Soros György egyik szervezetétől, az Action for Democracytól érkezett a dollárbaloldalhoz.

Persze, maga a botrány nem minden előjel nélkül robbant ki. Már 2019-től gyűltek a titokzatos amerikai pénzek a baloldal kampánya mögött, erre maga Márki-Zay is utalgatott korábban. 2019-ben egy amerikai kiruccanásáról számolt be, ahol Soros-szervezetekkel találkozott, és nyíltan pénzt gyűjtött a kampányhoz, a politikai építkezéséhez. Az amerikai pénzgyűjtő körútról videókban is beszámolt. Később, 2022 márciusában a kampány kellős közepén Márki-Zay maga is elkotyogta, hogy szövetséget kötött Sorosék amerikai kampánycsapatával, az Action for Democracyval. Ez az a közelmúltban létrehozott csoportosulás, ami csupa Soros-emberből áll, igazgatója pedig az a Korányi Dávid, aki Karácsony Gergely főtanácsadója.

A szervezet kimondott célja a magyar választások befolyásolása volt. Bizonyára ebből a célból indították a „magyar tavasz” nevű kampányukat is; a szervezet vezetője nyíltan beismerte egy nyilatkozatában, hogy a magyarországi választás inspirálta az Action for Democracy megalakítását, működésük kapcsán pedig hangsúlyozta, hogy a szerinte demokratikus erőket próbálják erősíteni csatatérállamok, köztük Magyarország választásain.

A New Yorkban élő Korányi Dávid egyébként korábban Bajnai Gordon főtanácsadója, majd kül- és biztonságpolitikáért felelős szakállamtitkára is volt. Ennek fényében nem meglepő, hogy a baloldalnak utalt dollárok nagyrészt Bajnai Gordon cégéhez, az ellenzék kampányát segítő, szervező DatAdathoz gurultak. Ahhoz a DatAdathoz, mellyel szemben költségvetési csalás gyanúja miatt zajlik nyomozás. A Bajnai Gordon és volt titokminisztere, Ficsor Ádám nevével fémjelzett cégcsoportnál a NAV házkutatást tartott szeptember 27-én. A hatóság közleményéből kiderült, hogy a DatAdat a törvényi előírásokat megszegve nem az egyébként Ficsor Ádám tulajdonában lévő lakásba bejegyzett székhelyén működött, sőt a cég vezetői telefonon sem voltak hajlandók megmondani a társaság tényleges működési helyét, és az iratokat a NAV a DatAdat hivatalos könyvelőjénél sem tudta megtekinteni, mert a megadott címen nem is volt könyvelőiroda. Végül a szükséges iratok jelentős részét a könyvelést végző egyéni vállalkozó be nem jelentett irodájából sikerült lefoglalnia a nyomozóknak  derül ki a NAV közleményéből. Sajtóinformációk szerint a DatAdat által be nem jelentett iroda a Tokaj környéki kis faluban, Szegiben található, ahol szintén tartottak már házkutatást a nyomozók. Egyelőre rejtély, hogyan és miért kerülhettek a DatAdat Professional Kft. papírjai éppen Borsodba.

Tisztelt Ház! A rendszerváltoztatás óta nem fordult elő az, hogy külföldi magánszemély vagy cégek nyílt kampánytámogatással próbáltak meg befolyást szerezni az országgyűlési választásokon. Ez ugyanis Magyarországon szigorúan tilos. A pártok működéséről szóló törvény egyértelműen rögzíti, hogy a pártok nem fogadhatnak ma el külföldről érkező támogatásokat. Botrányos, hogy a baloldal átlépte ezt a vörös vonalat, és elfogadta a hozzá guruló dollárokat. Ez az ügy rendkívül súlyos, példátlan Magyarország történetében. A Nemzeti Nyomozó Iroda és a NAV meg is kezdték már a nyomozást.

A baloldali pártok külföldi finanszírozása súlyosan veszélyeztetheti Magyarország nemzeti szuverenitását is. Ezért az ügy feltárásában és a veszélyek elhárításában a nemzetbiztonsági szolgálatoknak is kulcsszerepük van. A Nemzetbiztonsági Bizottság az ülésszak első ülésén napirendre is tűzte a kérdést. Ezen a héten, az október 27-ei, csütörtöki ülésünkön szintén részletes tájékoztatást kérünk a szolgálatoktól. Nem engedhetjük meg, hogy a demokratikus magyar választásokba külföldről avatkozhassanak be. Meg kell védenünk nemzeti szuverenitásunkat.

A Fidesz-frakció eltökélt abban, hogy az ezt veszélyeztető kísérletek kiderüljenek. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Most válaszadásra Répássy Róbert államtitkár úrnak adom meg a szót, parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Valóban, az elmúlt több mint harminc évben konszenzus volt abban a magyar parlamenti pártok között, hogy nem lehet külföldről anyagi támogatást elfogadni a választásokhoz; ezt egyébként minden jogszabályunk, a párttörvény vagy a kampányfinanszírozásról szóló törvények is, a választási törvények is tartalmazzák. Tehát előírás az, hogy Magyarországon külföldi támogatás, külföldi anyagi támogatás nem kerülhet a választási kampányba, ezzel nem lehet befolyásolni a magyar választásokat.

Ezt, ahogyan mondtam, több mint harminc évig többé-kevésbé a magyar baloldal is betartotta, azonban ami történt, az nemcsak egy politikai konszenzust változtatott meg, hanem bizony, ahogy ön is említette, itt akár törvénytelen pénzügyi műveletek történhettek, ezért indokolt, hogy ebben mind az Országgyűlés szakbizottsága, mind pedig a nyomozó hatóságok elkezdtek vizsgálódni.

Úgy gondolom, mindannyiunk érdeke, hogy kiderüljön az igazság ebben az ügyben, kiderüljön az, hogy vajon ez a közel 2 milliárd forint hova került, milyen módon befolyásolta a választásokat, és milyen módon használták fel azok a pártok, akik ebben részesültek, azok a politikai személyek és politikai szervezetek, akik részesültek.

Tehát úgy hiszem, hogy ha az Országgyűlés bizottságában elindult egy ilyen tényfeltárás, akkor ez talán minden párt támogatását élvezheti. Nem hiszem, hogy bármelyikünk megengedheti azt, hogy erre még egyszer sor kerüljön, és természetesen ennek a mostani ügynek a részleteit is ki kell vizsgálni.

Tisztelt Ház! Úgy gondolom, hogy meg kell fontolni a kampányfinanszírozás szabályainak megerősítését azért, hogy megerősítsük azokat a szabályokat, amelyek szerint külföldről sem közvetlenül nem fogadhatnak el pénzeket a pártok, sem közvetve, ilyen módon, ahogyan itt történt ebben az ügyben.

Tehát megfontolandó, hogy ebből levonjuk a tanulságot, és megfelelő jogszabályokat alkossunk a külföldi kampányfinanszírozás megakadályozására. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   31-34   35-38   39-44      Ülésnap adatai