Készült: 2024.05.08.23:06:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  115-120. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:   109-114   115-120   121-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka, a Párbeszéd képviselő asszonya, interpellációt nyújtott be a technológiai és ipari miniszterhez: „Miért ellensége az Orbán-kormány a háztartások által termelt tiszta napenergiának?” címmel. Szabó Rebeka képviselő asszonyt illeti a szó.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Amióta az önök kormánya van hatalmon, egymást követik az olyan intézkedések, amelyeknek egyetlen célja a háztartási napelemhasználat megnehezítése. Kaptak már a napelemhasználók a Fidesztől napelemadót, az uniós határidő előtt kivezetett szaldóelszámolást és most a szolgáltatók áramátvételi kötelezettségének a megszüntetését is.

Talán fontos lenne tisztáznunk az alapfogalmakat. Jelenleg Európában áramhiány van. Az áramhiány elsődleges oka a gázhiány, gáz pedig azért nincs, mert az önök barátja, a háborús bűnös Vlagyimir Putyin tavaly nyár óta a kínálat szűkítésével manipulálja a gázpiacot. A lényeg tehát, hogy Európa minden normális kormánya áramot próbál szerezni lehetőleg olcsón és saját forrásból. Mit tesz ehhez képest az Orbán-kormány? Azoknak, akik a saját házukon, saját beruházással áramot termelnének, és azt olcsón odaadnák valamelyik áramszolgáltatónak, azt mondják, hogy köszönjük, de nem kérjük, inkább veszünk majd drága importáramot.

Hogy Putyin erre csak elégedetten hátradől és csettint, az csak az egyik probléma. Az indok viszont, amit ehhez az irracionális rendelkezéshez mellékeltek, egyenesen nevetséges. Állítólag azért nem fogadják be a szolgáltatók az áramot a napelemes háztartásokból, mert azt nem bírja a hálózat. Érdekes, amikor Tiborcz István vagy Mészáros Lőrinc, vagy valamelyik másik, Fidesz-közeli vállalkozó, oligarcha köti rá a több száz megawattos, közpénzből épült napelemparkját a rendszerre, akkor eddig nem lehetett ilyen hálózati zavarokról hallani.

Az átvételi kötelezettség eltörlése, vagyis a szigetüzemre kényszerítés a lakosság döntő többsége számára értelmetlenné teszi a napelemek felszerelését. Ez a káros intézkedés kiszámíthatatlanná vagy lehetetlenné is teszi a megtérülést egyrészt, másrészt a háztartásiakkumulátor-technológia még járulékos környezetszennyezéssel is jár  ami nyilván az akkumulátor előállítása , drága és kevésbé hatékony, tehát ez nem jelent valódi megoldást.

Ha megvalósult volna Magyarországon a lakásállomány energetikai korszerűsítése, és ha nem lenne adminisztratív béklyóba kötve a zöldenergia, akkor most Oroszországnak alig lenne zsarolási potenciálja Magyarországgal szemben, nagyobb lenne a bizalom a gazdaságban, erősebb lenne a forint, kisebb az infláció. Önök kiszolgáltatott helyzetbe hozzák Magyarországot és a magyar családokat. Gyakorlatilag azt kell mondjam, hogy aki ebben a nehéz helyzetben a megújuló energiaforrások használatát akadályozza, az nyíltan szembemegy Magyarország alapvető érdekével, az energia-önrendelkezéssel, a szuverenitással.

Ezért nagyon kérem, nyilatkozzanak arról, hogy mikor vonja vissza a kormány a napelemadót, és mikor fogják visszaállítani végre azt, hogy a szolgáltatók átvegyék a napelemek által termelt áramot. És egyébként érdeklődöm, hogy milyen további szabályozási, támogatási lépéseket tesz a kormány annak érdekében, hogy igenis minél többen termeljenek áramot, és hogy akár a háztartási napelemek piaca is tovább bővülhessen. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Megadom a szót válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonynak.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Annak nagyon örülök, hogy az eddigi baloldali narratívával szemben ön elismerte, hogy Európában egyébként energiahiány van. Ami a további állításait illeti, azzal kapcsolatban azért szeretnék néhány dolgot kiemelni, mert a baloldallal szemben a kormány úgy gondolja, hogy az energetikai együttműködés, az energetikai kérdések nem politikai vagy ideológiai, hanem fizikai kérdések.

Az atomerőmű szerepe megkérdőjelezhetetlen. Jelenleg a hazai villamosenergia-termelés felét, a hazai felhasználásnak pedig a 36 százalékát biztosítja. Magyarország bővíti az atomenergia-előállítási kapacitását, csökkentve a fosszilis energiahordozóktól való függést. A Paksi Atomerőmű folyamatosan termel, sőt a kormány döntése értelmében az üzemidő meghosszabbítását tervezzük.

Folyamatosan növekszik a megújulóenergia-termelő kapacitás is. Az időjárásfüggő energiatermelést befogadó villamosenergia-rendszer sokrétű rugalmassága számtalan módon növelhető mind az üzemeltetői oldalon  átvevő, elosztó, tároló eszközök, hálózatok területén , mind a fogyasztói platformokon. A villamosenergia-hálózat rugalmasságát innovációkkal, tervezési, technikai, technológiai fejlesztésekkel egyaránt lehet növelni a különböző hálózati elemekhez kapcsolódva. Magyarországnak elemi érdeke ezért, hogy a két új paksi blokk megépüljön.

Ha önök pedig valóban aggódnak az európai áramhiány miatt, akkor számomra érthetetlen az, hogy március 1-je óta a Párbeszéd miért követeli, hogy azonnali hatállyal, a háborús helyzetre és következményeire tekintettel mondják föl a Paks II.-szerződést. Tekintettel arra, hogy a Paks által nyújtott hazai termelés a lakossági piaci ár az átlagfogyasztás felett is kedvezőbb a világpiaci árnál, ha nem lenne Paks, akkor ezt nem tudnánk biztosítani.

A napenergiával kapcsolatban ma már néhány szót ejtettünk, de azért szeretném megismételni, hogy az elmúlt időszakban óriási térnyerése volt, öt év alatt gyakorlatilag megtízszereződött a napenergia.

(17.20)

Hazánk jelenleg 3 ezer megawatt működő napelemes kapacitással rendelkezik, ’26-ig pedig több mint 5 ezer megawatt előjegyzés van. Ez a szám gyakorlatilag naponta növekszik, és ezért a rendszer nem visel el többet. Ezért döntött a kormány úgy, hogy átmenetileg felfüggeszti az új telepítésű, háztartási méretű naperőművek hálózati visszatáplálását. Valószínűleg, ahogy ez a Kormányinfón elhangzott hétvégén, a mai nap fog megjelenni az ezzel kapcsolatos kormányrendelet, amely a részleteket fogja tartalmazni. De azt is szeretném megjegyezni, hogy október 31-éig van lehetőség a korábbi feltételek szerinti igénybejelentésre. A kormánynak az a szándéka, hogy a teljes hálózat-korszerűsítési program megvalósuljon, az RRF hitelrészét erre szeretnénk fordítani.

De azért, tisztelt képviselő asszony, engedjen meg számomra néhány gondolatot, mert azt gondolom, hogy ha a rezsikérdésekről, energiáról beszélünk, akkor emellett nem lehet elmenni. Ön rezsihazugságnak nevezte azt a rezsicsökkentést, ami 2013 óta védi a magyarokat, és azt gondolom, hogy a mai napig példaértékű, hiszen ez a 181 ezer forint, amivel havonta segítjük a családokat, Európán belül is egyedülálló.

A korábbi frakcióvezető-helyettesük, Kocsis-Cake Olivio az orosz gáz elzárását követelte, azt mondta, hogy szerinte ezt a forrást el kell tekerni, el kell zárni. A főpolgármester azt mondta: „Örülök annak, hogy létrejött a szankciós csomag, és Magyarország végül is nem tudta megakadályozni.” Volt EP-képviselőjük (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), Jávor Benedek szerint pedig a mostani szankciók elégtelenek, kiterjedtebb, átfogó gazdasági nyomás kell, amely az energiapiacokat is érinti. Azt gondolom, ez a magyar családok számára óriási veszélyt jelentene. Kérem képviselő asszonyt, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae az államtitkári választ.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Semmilyen mértékben nem tudom elfogadni a válaszát. Egyrészt, ami Paksot illeti, önök is pontosan tudják, hogy Paks II. nem fog tudni megépülni. Egyrészt már csaknem tíz éve döntöttek róla, és konkrétan még mindig sehol nem tart a beruházás, másrészt Oroszország jelenleg sem technikailag, sem pénzügyileg nincs olyan helyzetben, hogy itt, Európában atomerőművet építsen. Ráadásul Paks I.-nek, a jelenlegi erőműnek az árama, ön mondta most, hogy kedvezőbb a piaci árnál, ehhez képest mégis piaci áron adják a lakosságnak. Sőt, jóval magasabb áramárat fizet most a lakosság. Nagyon szeretném tudni, hogy ez vajon miért van.

Önök minden erővel gátolni próbálják azt, hogy a lakosság független legyen energetikailag. Megtiltották most, hogy a napelemes áramot átvegye a hálózat. Önök gátolják a szélenergia fejlesztését is egyébként. Teljesen nyilvánvaló, hogy egészen egyszerűen Putyin kottájából játszanak. Egyébként a Párbeszéd ezért is javasolja azt, már ami a rezsit illeti, hogy 200 ezer forintot kapjon minden olyan család, ahol átlagjövedelem alatt vannak, mert gyakorlatilag a rezsihazugság pontosan azt jelenti, hogy önök az egekbe emelték a rezsi árát. Sajnos, ezt a választ semmilyen szinten nem tudom elfogadni.




Felszólalások:   109-114   115-120   121-126      Ülésnap adatai