Készült: 2024.05.12.00:49:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  47-50. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:   43-46   47-50   51-54      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szabó Sándor képviselő úr, az MSZP képviselője, az Országgyűlés jegyzője kérdést kíván feltenni az energiaügyi miniszternek: „Mi várható a távfűtéses panellakásoknál?” címmel. Parancsoljon, jegyző úr, öné a szó.

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Gulyás Gergely miniszter úr bejelentette, hogy terv van már rá, de kormánydöntés még nincs, hogy a távfűtéses lakásokban egyedileg is szabályozhatóvá tegyék az energiafogyasztást. Ez tulajdonképpen a tavalyi tájékoztatás megerősítése, mely szerint a kormány fel kívánja gyorsítani a távfűtéses lakások egyedi mérővel történő ellátását.

Magyarországon a távhővel ellátott lakások száma körülbelül 670 ezer. Ebből egy tavalyi évi felmérés szerint 134 ezer olyan lakás van, ahol épületen belül az egyes lakásokra jutó távhő nem szabályozható az egyedi igények szerint. Ez azonban nem véletlenül alakult így, hiszen 2010 előtt még olyan, a költségvetésből támogatott panelprogramok folytak, amelyek az egyedi mérők felszerelése mellett nyílászárócserét, hőszigetelést, fűtési rendszerek korszerűsítését is támogatták, amelyet önök 2010-ben teljes egészében megszüntettek.

Éppen ezért nem véletlen, hogy a magyarországi panellakások jó része még mindig energetikai nagyfelújításra vár, amire hatalmas szükség is volna ilyen energiaárak mellett. Csupán az egyedi mérők felszerelésének támogatása viszont arra utal, hogy a távfűtéses lakásokkal valamit tervez a kormány, de hogy mit és mikor, azt nem lehet pontosan tudni. Az egyedi mérők felszerelésének iránya talán arra utalhat, hogy a távfűtési díjszabás is átalakításra kerülhet a közeljövőben. Mivel közel kétmillió ember él távhős lakásokban, ebből egyébként Szegeden több mint 50 ezren, így azt gondolom, hogy alapvető elvárás az érintettek tekintetében, hogy a kormányzat tájékoztassa őket a leendő döntésekről.

Mindezek miatt kérdezem, hogy mikorra kívánják megvalósítani, hogy minden távfűtéses lakás egyedi mérős legyen, ki fogja ennek a költségeit állni; a gáz és az áram díjszabásához hasonlóan átlagfogyasztásos rendszerre foge áttérni a távfűtés a jövőben, ha igen, akkor mikortól lehet erre számítani; és mikor indítanak végre újabb, átfogó energetikai felújítást támogató panelprogramokat. Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, tisztelt Ház, Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszonytól fogjuk hallani. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A baloldali pártok hajlamosak azt a látszatot kelteni, mintha a panelprogram valamifajta baloldali vívmány lenne, de a történeti hűség kedvéért szeretném jelezni, hogy az iparosított technológiával készült panellakások felújításának támogatását az első Orbán-kormány indította el, és éves rendszerességgel jelentek meg pályázatok. 2002 után az MSZP-SZDSZ-kormányok az erre szánt források összegét is csökkentették, valamint 2010 előtt sok kritika érte a pályázati konstrukciókat, mivel nem mérték fel pontosan, hogy a társasházaknak milyen típusú felújításokra és beruházásokra lett volna igényük, illetve rendelkezneke az önerőhöz szükséges forrással.

Az elmúlt időszakban a képviselő úr által kérdezett témában voltak pályázatok. Több, panelépületeket érintő pályázati kiírás jelent meg. A teljesség igénye nélkül: a kormány többek között támogatást biztosított a távfűtéssel ellátott társasházak és lakásszövetkezetek energiahatékonysági korszerűsítéséhez, az okos-költségmegosztók telepítéséhez, a radiátorok cseréjéhez.

Azt gondolom, hogy a jelenlegi európai energiaválság és szankciós infláció idején nagyon komoly eredmény az, hogy a kormány rezsivédelmi intézkedéseinek köszönhetően egész évben a magyar emberek számára változatlan marad a gáz, az áram és a távhő ára. Az Energiaügyi Minisztérium intézkedése nyomán a gázalapú szolgáltatóknál januártól lényegében megfeleződtek az intézmények távhődíjai. A friss kormánydöntés az ellátásbiztonsági szempontok érvényesítésén túl ősztől még alacsonyabb szintre szoríthatja az árakat a nem lakossági fogyasztóknál is.

Arra szeretném kérni képviselő urat  mert az a tervünk, hogy átfogó energetikai programot indítsunk az uniós források jelentős részéből , hogy ebben támogassa a kormány álláspontját. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   43-46   47-50   51-54      Ülésnap adatai