Készült: 2024.05.31.07:50:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (2023.03.08.), 4. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági Bizottság
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 7:09


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, a Gazdasági Bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Jegybankelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is szeretném én is a teremben ülő, a karzaton helyet foglaló hölgyeket köszönteni a nőnap alkalmából. Isten éltesse önöket, és tartsa meg erőben, egészségben sokáig!

Az Országgyűlés nemcsak mint törvényalkotó van jelen a magyar közjogi rendszerben, hanem ellenőrző szerepe is van. Ebben a minőségében a kormány működésén túl több független szervet is ellenőriz, köztük a Magyar Nemzeti Bankot is. A Magyar Nemzet Bank minden évben köteles beszámolni az Országgyűlésnek a tevékenységéről, ennek a kötelezettségének a 2021. évben is eleget tett. Ez a beszámoló az, amit jelen pillanatban a parlament előtt is megtárgyalunk.

A Gazdasági Bizottság mint feladat- és hatáskör szerint illetékes bizottság 2022. december 5-ei ülésén megtárgyalta a jegybank 2021. évről szóló üzleti jelentését és beszámolóját, valamint meghallgatta Matolcsy György elnök urat is, az ő szóbeli beszámolóját. A bizottság döntött arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank beszámolója alapján az önök előtt fekvő H/2280. irományszámú határozati javaslatot terjeszti a tisztelt Ház elé, amelynek ismeretében az Országgyűlésnek értékelnie kell a Nemzeti Bank 2021. évi tevékenységét. A bizottság megállapította, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2021. évről szóló üzleti jelentése és beszámolója megfelel a jogszabályban foglalt követelményeknek, beszámol a jegybank feladatairól, monetáris politikájáról, valamint felügyeleti tevékenységéről.

Tisztelt Ház! A jegybank elsődleges célja az árstabilitás elérése és annak fenntartása. Elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül támogatja a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának fenntartását, ellenálló képességének növelését, hozzájárul a gazdasági növekedéshez, valamint a rendelkezésére álló eszközökkel támogatja a kormány gazdaságpolitikáját.

A Covid-19-világjárvány, illetve annak gazdasági hatásai 2020-ban teljesen új helyzetet teremtettek a világban, és így Magyarországon is. Itt különösen fontos volt az, hogy a magyar kormány gyorsan tudjon reagálni a válság hatásaira, és ezek az intézkedések viszonylag gyorsan hozzanak eredményt, hiszen mindenki attól tartott, hogy teljes összeomlás vár a világgazdaságra, munkahelyek százezrei, milliói, tízmilliói fognak megszűnni a világon, és a társadalom nagyon nehéz helyzetbe kerül.

Azt mondhatom, tisztelt hölgyeim és uraim, a mostani számok, az elmúlt évek gazdasági mutatói azt jelezték, hogy a magyar kormány jó döntéseket hozott, gyorsan reagált, Európában azok közé az országok közé tartozott, amelyek a bruttó nemzeti össztermékükhöz képest a legerősebb, legnagyobb gazdaságélénkítő programot indították, és ennek köszönhetően 2022-ben (sic!) 7,1 százalékos gazdasági növekedést tudtunk elérni, ami, azt gondolom, az Európai Unió szintjén is egyedülálló. Köszönet a jegybanknak azért a támogatásáért, amellyel ezt a gazdaságpolitikát támogatta a 2021. évben.

Hogy mik is voltak ezek? 2021-ben a jegybank intézkedései és programjai  ahogy említettem már  hozzájárultak ahhoz, hogy a magyar gazdaság teljesítménye már az év második felében elérje a válság előtti szintet. 2020-ban és ’21-ben, a válságkezelés éveiben már azért tudott az ország sikereket elérni, mert megnyertük a korábbi évtizedet, emiatt egy megerősödött magyar gazdaságra és társadalomra épültek a válságkezelő programok, ennek eredménye az előbb említett 2021. évi 7,1 százalékos gazdasági növekedés. Magyarország ebben az évben Európa leggyorsabb helyreállását mutató gazdaságai közé tartozott.

A 2021. év közepétől emelkedő infláció kezelésére a jegybank kamatemelési ciklust indított, és megkezdte a válságkezelő eszközök alkalmazásának leépítését is. A Magyar Nemzeti Bank a kormánnyal egyeztetve és együttműködve 11 000 milliárd forintot bocsátott a magyar gazdaság rendelkezésére 2020-ban és 2021-ben, ez egy példátlanul magas összeg, a magyar gazdaságtörténet egyik legnagyobb támogatási programja volt. Az Európai Unión belül csak a nálunk jóval gazdagabb, nagyobb, és persze az egész eurózónára kiható Európai Központi Bank hajtott végre ennél nagyobb gazdaságélénkítést vagy gazdaságvédelmi programot.

Tisztelt Országgyűlés! Fontos megemlítenem, hogy a hazai bankrendszer az elhúzódó járványhelyzetben is stabil volt, sokkellenálló képessége mind a likviditási helyzet, mind a veszteségviselő képesség szempontjából kifejezetten jónak mondható. A magyar bankok folyamatosan képesek biztosítani a szükséges forrásokat a gazdaság szereplői számára. A jegybanki és állami hitelprogramoknak, a moratórium meghosszabbításának, valamint az erős kereslet fennmaradásának köszönhetően továbbra is dinamikusan bővült a hitelállomány. A hazai válságkezelés karaktere hitelalapú, amit jól mutat, hogy a hitelintézetek hitelállománya éves alapon 15 százalékkal bővült 2021 során, elsősorban a lakáshitelek erőteljes növekedésének köszönhetően.

(9.40)

Jelenleg a hazai háztartási hitelezés bővülési üteme az egyik legmagasabb az Európai Unióban. A vállalati hitelállomány is dinamikusan bővült, az éves növekedési üteme közel 11 százalékot ért el, míg a kis- és középvállalkozások szegmensének növekedési üteme 16,8 százalék volt 2021-ben. Ebben érdemi szerepet játszott a „Növekedési Hitelprogram Hajrá!”, illetve a meghosszabbított általános moratórium és az állami intézmények hitel- és garanciaprogramjai is.

2021-ben a jegybank folyamatosan és aktívan vizsgálta a hazai pénzügyi rendszer digitalizáltsági szintjét, és ösztönözte a pénzügyi szolgáltatást nyújtó intézmények digitális versenyképességének a javítását. Mindezek mellett a korábban felállított keretek között a jegybank továbbra is érdemben járult hozzá az innovációk hazai pénzügyi rendszerben történő biztonságos és gyors elterjedéséhez.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Összegzésként tehát elmondható, hogy a Magyar Nemzeti Bank a 2021. évben is eleget tett törvényi feladatainak, teljesítette célkitűzéseit; intézkedései és programjai hozzájárultak ahhoz, hogy az újrainduló magyar gazdaság teljesítménye az Európai Unió mértékét tekintve is kiemelkedő legyen. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai