Készült: 2024.05.09.11:05:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2023.05.08.),  212-213. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:   210-211   212-213   214-215      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett a DK képviselőcsoportjából Ráczné Földi Judit képviselő asszony. Parancsoljon, öné a szó.

RÁCZNÉ FÖLDI JUDIT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Összesen 39 751 beteg vár valamilyen műtéti beavatkozásra a kórházakban. Kapacitáshiány miatt további 6050 beteg vár valamilyen műtéti beavatkozásra. Több mint 45 ezer emberi sorsról beszélünk, akiknek életminősége a felesleges várakozás miatt nem teljes, akik nap mint nap fájdalommal élnek, akik nap mint nap várják a megmentő telefont, értesítést, hogy végre sor kerülhet arra a beavatkozásra, amelyre hónapokat várnak.

A megnövekedett várólisták, hosszabb előjegyzési idők miatt nagyon sokan akár erejükön felül is a magánellátásokat keresik fel. Ellátási, szervezési hiba miatt a kormány a saját állampolgárait bünteti ezzel. A kormány részéről részleges beismerések vannak a várólisták hosszával kapcsolatosan, de még egyszer sem hangzott el, hogy mindez a hibás kormányzásból következik. Rétvári Bence december 31-én azt nyilatkozta, hogy a várólisták csökkentése érdekében szükséges olyan eszközök bevezetése, amelyek visszaviszik a 2019-es szintre a várólistákat.

Eltelt négy hónap, és az államtitkár úrtól a helyzet megoldására csak újabb megszólalásra futotta idén, május 3-án, amely szerint a járóbeteg-ellátásban tavasszal hoznak olyan döntéseket, amelyek csökkentik a várakozási időt. Az sajnos nem derült ki, hogy melyik tavaszra gondolt, hiszen az idei tavasznak hamarosan vége.

(15.50)

Arról azonban nem esik szó, hogy az egészségügy területén az egyik legnagyobb probléma az egészségügyi szakdolgozók hiánya. A szakdolgozók anyagi megbecsülése régóta várat magára; felháborító, hogy a kormány az egészségügyi szakdolgozóknak 18 százalékos béremelést ad, miközben az orbáni infláció az év első három hónapjában 25 százalék feletti.

Jöjjenek a beszédes adatok! A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház várólistája alapján csípőprotézisre 424 beteg vár, átlagosan 141 napot. Laparoszkópiás műtétre 233 beteg vár, átlagosan 171 napot. 289 beteg vár mandula- és orrmandulaműtétre. Sérvműtétre pedig 165 beteg. 655-en várnak térdprotézisre, 201 napot.

A hivatalos várólistákon kívül azonban a valóságban az egyes szakrendelések is csak korlátozottan érhetők el, nemcsak Székesfehérváron, hanem országosan is. Kardiológiai vizsgálatra például a jelentkezésekhez képest négy-öt hónappal később kap időpontot a beteg. Ez egészen felháborító! Diabetológiai rendelésre féléves várakozással lehet bejutni. Előfordul azonban az is, hogy az előjegyzett időpontot sem tudják teljesíteni orvoshiány miatt. Ezekről azonban sajnos keveset hallunk, pedig nagyon fontos lenne, hogy mindenki időben megkapja a számára felírt szükséges ellátásokat.

Sajnos arról sem állnak rendelkezésre információk, hogy az ellátásbeli késéseknek finanszírozási okai vagy humánerőforrás-okai vannak. Mit tehet a beteg, ha nem tudja, nem szeretné, a fájdalomtól nem bírja kivárni az előjegyzési időpontot? A magánszolgáltatók felé fordul, ahol, ha nem is azonnal, de pár napon belül kap időpontot. Nagyon sokan vannak azonban, akik nem tudják megfizetni a magánszolgáltatókat; az ő esetükben marad a várakozás, a fájdalomtűrés, a rosszabb minőségű élet.

De ki a felelős azért, ha egy vizsgálat a beteg szempontjából túl későn történik meg? Mi történik, ha visszafordíthatatlan állapotromlás történik? Ugye, tudják a választ? Az a kormány, amely immár 13 éve van hatalmon, és amely szavakban mindent megtesz az emberekért, a valóságban azonban csak a kiváltságosok jóléte érdekli.

A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban a sorban állás és a várakozási idő csökkentése érdekében május 1-jétől nemcsak háziorvosi, hanem szakorvosi beutalóval vérvételre érkezőknek is előzetes időpontot kell foglalniuk a laboratóriumba. Az előjegyzési helyek alapján például a háziorvosi beutalóval érkezők esetében a lehetséges 435 időpontból május 26-áig mindösszesen 19 beteget tudnak fogadni. Ha valaki ennél is gyorsabban szeretné ezt a vizsgálatot, akkor számára marad a fizetős magánszolgáltatás. Ez egy újabb bizonyítéka annak, hogy milyen állapotok uralkodnak jelenleg a magyar egészségügyben.

Az Orbán-kormány láthatóan erre képes. Így mára az árnyékkormány jelenti az egyetlen reményt, hogy a magyarok, így a székesfehérváriak is jobb egészségügyi ellátást kapjanak, egészségesebbek legyenek, és ezáltal tovább éljenek. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a DK soraiból.)




Felszólalások:   210-211   212-213   214-215      Ülésnap adatai