Készült: 2024.05.08.06:50:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2023.02.28.),  34-36. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:51


Felszólalások:   30-33   34-36   37-99      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Immár több mint egy éve, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, és a szomszédunkban azóta is elkeseredett harcok folynak, és nap nap után diadalt ül a halál. A harcok és pusztítás elől elmenekülők száma közelíti a tízmillió főt, közülük mintegy másfél millióan a magyar-ukrán közös határszakaszon léptek át. A kihívásra válaszképpen Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját indította el, ami napjainkban is zajlik. Ennek keretein belül állami és önkormányzati intézmények, valamint egyházi és civil szervezetek fogtak össze, hogy képességeikhez mérten segítsenek a menekülőknek. Országszerte több tranzitszállást és segélypontot alakítottunk ki, folyamatosan gondoskodunk a gyermekek iskolai, óvodai elhelyezéséről. A nyár során több száz gyermek számára biztosítottuk a táborozás lehetőségét, valamint elősegítjük, hogy azok, akik átmenetileg Magyarországon élnek, jövedelemhez jussanak.

Ukrajna területén iskola és kórház építését támogatjuk Bucsában. Segélyszállítmányként nagy mennyiségben küldtünk élelmiszereket, iparcikkeket, kötszert és gyógyszercsomagokat, magyar kórházakban látjuk el a sebesült ukrán katonákat, és igyekszünk minden további humanitárius segítséget megadni az Ukrajnában rekedteknek. A szomszédos Kárpátaljára is több segélyszállítmányt indítottunk, ami a magyarok és a helyi ukránok mellett az ott tartózkodó nagyszámú, országon belüli menekültnek is segítséget jelent.

Sajnálatos módon a háború végét továbbra sem látjuk, de a jelek leginkább abba az irányba mutatnak, hogy még hosszú időre velünk maradhat. Magyarország a béke jó oldalán áll és minden lehetséges fórumon, itt a parlamentben is a mielőbbi fegyverszünet megkötésének fontosságát és a tárgyalások megkezdését hangsúlyozza. Annak ellenére, hogy ezzel a véleményünkkel az Európai Unión belül egyedül vagyunk, azt is látnunk kell, hogy az azon kívüli világ túlnyomó többsége a mi békepárti véleményünket osztja.

Sajnos, ennek a háborúnak immár több magyar nemzetiségű áldozata is van, akik a Kárpátaljáról besorozott magyar emberek köréből kerülnek ki, és akik vérüket adták egy olyan ügyért, ami végső soron nem róluk szól.

Tisztelt Ház! Magyarország az első pillanattól kezdve egyértelműen és határozottan elítélte az orosz inváziót, és kifejezte szolidaritását a megtámadott fél irányában. Nekünk is az az érdekünk, hogy senki se fenyegethesse térségünk biztonságát, és kiállunk Ukrajna szolidaritása és területi integritása mellett. Ugyanakkor azt sem söpörhetjük a szőnyeg alá, hogy az utóbbi években Ukrajna számos olyan intézkedést hozott, amelyek negatívan hatottak a kisebbségekre, azon belül a kárpátaljai magyar közösségre is. Elvárjuk, hogy Ukrajna hagyjon fel ezekkel az intézkedésekkel, és biztosítsa a kisebbségek anyanyelvhasználati, oktatási és egyéb jogait, de most úgy vagyunk, hogy ezekre a kérdésekre a háború befejezését követően térjünk majd vissza.

Ennek jegyében támogatta a magyar kormány nevében Orbán Viktor miniszterelnök úr Ukrajna európai uniós tagjelöltté válását az Európai Tanácsban, továbbá szorgalmazta, hogy minél előbb induljanak meg a tárgyalások, amelyek a tényleges csatlakozás feltételeinek megteremtését mozdítják elő. Reméljük, hogy Ukrajna minél előbb képes lesz teljesíteni ezeket a feltételeket, és csatlakozhat az Európai Közösséghez. Az agressziót elítéljük, a rászorulóknak segítő kezet nyújtunk, és szorgalmazzuk a béke mielőbbi eljövetelét.

Tisztelt Országgyűlés! Az elhangzottak alapján úgy gondolom, megállapítható, hogy a kormány minden lehetséges intézkedést megtett, hogy hazánkban biztonságban érezhessék magukat az ukrajnai menekültek, segítjük őket, baráti kezet nyújtunk. Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját mindaddig folytatjuk, ameddig szükséges. Innen is szeretném köszönetemet kifejezni mindazoknak, akik ebben a munkában fáradságot, pénzt és energiát nem kímélve vállalnak részt. Köszönjük. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Menczer Tamás államtitkár úr kíván válaszolni. Öné a szó, államtitkár úr.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban úgy van, ahogyan mondja, a háborúból ki akarunk maradni, és fegyvert sem szállítunk, majd erre talán még visszatérnék, de minden lehetséges humanitárius módon segítjük Ukrajnát, segítjük a rászorulókat.

Ha megengedi, az ön által megkezdett felsoroláshoz szeretnék csatlakozni. Mit is tesz a magyar kormány?

(10.20)

Egyrészt ön is említette, hogy több mint egymillió menekültet fogadtunk be. Konzekvens a magyar álláspont, ugyanis ennél a háborúnál mi vagyunk az első biztonságos ország, és ennek megfelelően járunk el, ellentétben az illegális bevándorlással, a migrációs tömegekkel, ahol nem mi vagyunk ez első biztonságos ország, és ennek megfelelően járunk el. Itt tudjuk a dolgunkat, befogadunk minden rászorulót, és valóban azoknál a családoknál, amely családok hosszabb ideig terveznek Magyarországon maradni, a szülőknek segítünk munkát találni, a gyerekeknél segítjük az iskoláztatást, az óvodába jutást, tehát a magyarországi tartózkodásukat; egészségügyi ellátásban részesülnek, tehát az életüket segítjük itt, Magyarországon.

A segítségnyújtásunk másik iránya pedig az Ukrajna felé irányuló, tehát amit oda viszünk. Itt folyamatosan szállítunk és viszünk segélyszállítmányokat, tartós élelmiszert, tisztálkodási szereket, a gyermekek ellátásához szükséges eszközöket. Egyszer magam is vezethettem egy ilyen kamiont Viktor Mikitához, Kárpátalja kormányzójához, akinek a tevékenységét és a munkáját meg kell köszönjük, ő egy tisztességes ember. És például akkor elmondta, hogy a következő szállítmányba tegyünk több bébiételt, és akkor több bébiételt vittünk, és ennek megfelelően segítjük az Ukrajnában lévőket.

Borodiankában újjáépítettünk egy óvodát; ezt néhány héttel ezelőtt adták át, egyszerűbben fogalmazva néhány héttel ezelőtt kezdte meg a munkát, és több száz gyermeknek ad lehetőséget az óvodába járásra. Bucsában közintézményeket újítunk fel; hamarosan befejeződik egy kis kórház, az önkormányzat, a posta felújítása, megépítése. Iskolát is építünk, a belső menekültek ellátását segítjük nemcsak Kárpátalján, hanem Galíciában is, Lemberg és Ivano-Frankivszk megyében.

Anyaotthont építünk Beregszászon és menekültszállásokat Kárpátalján; gyermekek gyógykezelését, sérült katonák gyógykezelését ajánlottuk fel; gyermekek üdültetését, táboroztatását ajánlottuk fel most már hosszú évek óta, nyaranta, ahogyan erre ön is utalást tett. 2,5 millió gépjármű éves működéséhez, működtetéséhez szükséges mennyiségű dízelt szállítunk Ukrajnába, tehát hosszasan lehetne sorolni azt, amit Magyarország tesz az ország történetének legnagyobb humanitárius akciója keretében. Persze, ezért köszönetet nem várunk és nem is jár, azonban azt azért meg kell jegyezni, hogy sajnálatos módon erről a bennünket bíráló nyugati liberális baloldali barátaink hajlamosak elfeledkezni, hogy ilyen diplomatikusan fogalmazzak.

És még annyit engedjen meg a tisztelt képviselő úr és a tisztelt Ház, hogy idehozzam a segítségnyújtás mellett, bár egyszer már elmondtam, de mégis szeretném itt is hangsúlyozni, hogy Brüsszelben az azonnali tűzszünet és béke követelése vörös vonalat jelent. Tehát semmilyen szövegben nem engedik megjelenni azt, hogy azonnali tűzszünet legyen és a béketárgyalások kezdődjenek meg; nem osztják ezt az álláspontot, másképpen fogalmazva: nem akarnak azonnali tűzszünetet, háborúpárti álláspontot képviselnek. Folytatni akarják a háborút egy általuk várt katonai eredményig, ami nem tudjuk, hogy eljöne egyáltalán.

A másik, amit szeretnék idehozni, az az, és ez a mai napból, illetőleg a tegnapi napból itt, a magyar parlamentben egyértelműen leszűrhető, hogy a magyar baloldal egyrészt háborúpárti, másrészt szankciópárti. Ez kiderült ugyanis egyrészt abból, hogy arról, hogy béke, a magyar baloldal nem beszél. Az a szó, hogy a béke, nem tudom, hogy a magyar baloldali képviselők szájából elhangzotte a mai és a tegnapi ülés folyamán, de az, hogy azonnali tűzszünet és béketárgyalások, az biztosan nem.

És azt pedig, hogy a magyar baloldal szankciópárti, az mutatja jól, hogy a szankciók szerintük nem felelősek semmiért. A magyar kormány és Orbán Viktor mindenért felelős (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Így igaz!), de a szankciók (Gréczy Zsolt: Ő szavazta meg…) nem felelősek semmiért, holott a tényekből és minden számból és minden elemzésből világosan látszik, hogy a szankciók a felelősek az elszabadult energiaárakért, és a szankció a felelős az elszabadult inflációért. (Varga Zoltán: Egyedül csak nálunk…) Hogyha szankciók nem lennének legalább az energetika területén, az infláció azonnal megfeleződne. Kérem, tisztelt kollégám tanulmányozza az ez irányú eszmefuttatásokat és számokat. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   30-33   34-36   37-99      Ülésnap adatai