Készült: 2024.05.09.09:38:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  205-208. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:   201-204   205-208   209-212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak. Öné a szó, képviselő úr.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Jobbikos képviselőtársam hasonló kérdést tett fel önnek, csak a válasz arról szólt, hogy az önök szakmai tudása mellé olyan ellenállhatatlan báj és kecsesség párosul, hogy így válhattak mára élő legendává. (Derültség az MSZP soraiban.) Csakhogy ez kevés. Az a helyzet, hogy 12 éve önök kormányoznak. 12 év kormányzása alatt önök ódákat zengtek arról, hogy itt aztán öntözőcsatorna-hálózatok egész sorát fogják kiépíteni, a gazdák az öntözéses technológiára való átálláshoz minden támogatást meg fognak kapni, s az imént említett válaszban azt hallhattuk, hogy majd most elő fogják venni a régi terveket, és majd akkor megnézik, hogy mit is tehetnek.

Én tisztában vagyok vele, hogy önöknél, ha elhangzik az a szó, hogy víz, akkor általában az Adrián ringatózó luxusjacht képe jelenik meg. Azt is elhiszem, hogy a víz hallatára eszükbe jut, mondjuk, még néhány lenyúlható telek a Balaton partján, mondjuk, egy kis einstand a Velencei-tónál vagy a Fertő tónál, de aszály van, károkat szenvednek a gazdák, szükség lenne a segítségre, és Tiborc panaszát nem nagyon hallják meg a fideszes nagyurak. Mondjuk, nem az a Tiborcz, akire éppen én gondolok, ő meghallja, de köszönjük szépen, ő a párjával együtt stabilan áll a mi lábunkon meg a választók lábain.

Éppen ezért kérdezem, hogy mit tesz a kormány az aszály által sújtott gazdák megsegítése érdekében. Milyen öntözőrendszer és csatornarendszer kiépítését támogatták az elmúlt 12 évben? Ehhez mennyi EU-s támogatás érkezett? S ha nem támogatták, akkor azt miért nem tették? Ha építettek, támogatták, akkor a gazdák miért nem tudják azt használni? Köszönöm megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Lehet, hogy önnek a víz azt jelenti, amit ön mondott, nekem a víz az életet jelenti, és minden magyar gazdának a víz az életet jelenti. Ezért határozottan visszautasítom ezeket a jelzőket, amelyekkel bennünket ilyen irányban megtámadott, már csak azért is, mert ez azt jelenti, hogy önök, akik itt a fővárosban és a panel között élnek, önöknek fogalmuk nincs arról (Komjáthi Imre: Edelény!), mi az, hogy mezőgazdaság, mi az, hogy vízgazdálkodás, mi az, hogy öntözéses, meliorációs tevékenység.

Én nagyon sajnálom, képviselő úr, hogy önnek erről kevés fogalma van. Éppen ezért veszem azt a bátorságot, hogy önnek is felajánlom azt, mint ahogy a korábbi Mi Hazánk-os képviselő úrnak, hogy nagyon szívesen beszélgetek önnel a folyosón egy kicsit a szakmáról, hogy legyen fogalma arról, hogy mit jelentenek ezek a kifejezések. Úgy, mint gyakorló gazda merem önnek ezt mondani, és ilyenkor rendkívüli módon, nagyon türtőztetnem kell magamat, hogy ne úgy válaszoljak, mint ahogy ön kérdezett, mert én nem teszem meg önnek ezt a szívességet. Én megmaradok a szakmai múltamnál, megmaradok az önnek való tisztességes válasznál, de az ilyen kérdésekre nem tudok válaszolni, és nem is kívánok.

Annyit azért elmondok önnek, tisztelt képviselő úr, hogy a statisztikánk szerint 178 ezer hektáron van vízjogi engedély. Ezt nem használja ki minden gazda, részben azért, mert nincsenek meg a feltételei, illetve nem olyan kultúrát vetett, nem olyan kultúrával foglalkozik, amit éppen ma még esetleg öntözni lehet.

Ezenkívül szeretném önnek elmondani, hogy 2024-ig, ahogy terveztük, az elkövetkezendő években mintegy 100-130 ezer hektár területen fogunk új öntözőterületeket kialakítani, s ez várhatóan  sajnos nagyon magas szám  mintegy 25 százalékos növekedést jelent, akkor, amikor én teljesen tisztában vagyok, és már akkor a szakmában, a mezőgazdaságban, az öntözésben éltem, amikor a hetvenes évek végén 350-370 ezer hektáron volt öntözés Magyarországon. Vissza kell jutnunk minimum arra a szintre, de 2030-ig legalább 400 ezer hektárra kell megnövelni ezt a területet.

Megvan a lehetőségünk, meglesz a forrásunk ehhez, és kérem a türelmét, hogy ebben értsem velem egyet, hogy ez egy szakmai kérdés és nem politikai. Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   201-204   205-208   209-212      Ülésnap adatai