Készült: 2024.05.09.07:15:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  188-197. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:54


Felszólalások:   186-187   188-197   198      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tájékoztatom, képviselő úr, hogy miniszter úrnak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Mit gondol erről, Miniszter úr?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Elfogadom.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy tűnik, hogy egy több száz millió forintos titkosított dokumentum alapján fogott egészségügyi reformba az Orbán-kormány. Ez az a reform, amelyről a Fidesz frakcióvezetője is azt mondta, hogy ez egy baloldali javaslat. Úgy tűnik, hogy a reformot a Belügyminisztérium a Boston Consulting Group tíz évre titkosított dokumentuma alapján vezérli, és már most kimondhatjuk, hogy ez a reform lényegében megbukóban van, és súlyos károkat okoz a lakosoknak. De hogy példákat is mondjunk: Mosonmagyaróváron a szülészeti ellátás bánja a reformot, Ajkán botladozik a sürgősségi ellátás, és Mohács kórháza is bajban van.

Eközben zajlik a háziorvosi ügyeleti rendszer átalakítása. Igen tisztelt képviselőtársaim, mintegy kétszáz háziorvosi ügyeletet zárnak be, ezenfelül államosítják a szakrendelőket, hogy legyen még mit tönkretenni. A kormány persze e látványos egészségügyi politikai szétesés közben arra is talált időt, hogy a Magyar Orvosi Kamarára támadjon, kockáztatva ezzel az európai uniós pénzek hazahozatalát. Mi más célja lehet ugyanis egy ilyen, 24 óra alatt levezényelt támadásnak, mint hogy az Európai Közösséggel szemben újabb háborút indítson a pénzek elmaradása miatt a kormány.

(20.30)

Ez a miniszterelnök érdeke is, mert ő arra készül, hogy kivezesse hazánkat az Európai Unióból, pedig az elmúlt évek tapasztalata alapján mindannyian tudjuk, hogy nekünk a biztonságunk Európa.

Összességében látható, hogy a reformkísérlet megbukik, ez önmagában is veszélyes. Joga van tehát tudni a lakosságnak, hogy milyen további leépítéseket terveznek önök reform címén, mire készülnek, és hol kell számítani kieső ellátásra.

Mindezekre tekintettel a Jobbik-Konzervatívok politikusai azzal a kéréssel fordulnak a Belügyminisztériumhoz, hogy hozzák nyilvánosságra a Boston Consulting cégtől kapott, az adófizetőknek 277 millió forintba kerülő tervet. Mikor oldják fel tehát a bukott reformhoz vezető titkosított tervet, ami 277 millió forintba került? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Benne volte a reformcsomagban, hogy 200 helyen kell háziorvosi ügyeletet megszüntetni, vagy például, hogy az ajkai kórházban le kell minősíteni a sürgősségi ellátást. Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen. (Szabadi István tapsol.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Unióellenes szólamokat az itt jelen lévő frakciók közül kettő mondott a magyar parlamentben és a parlament falain kívül, a Jobbik és a Mi Hazánk. Önök ketten vannak azok, akik az Unió ellen beszéltek, minden más párt az uniós tagság mellett tört lándzsát az alapításától a mai napig, úgyhogy ezzel kapcsolatban önöknek kell elgondolkozni, hogy akkor most hogyan és milyen múltja van az önök pártjának.

Ha pedig az egészségügy egyes részterületeiről beszélhetünk, amelyeket ön megemlített, mondjuk, a háziorvosi praxisok. Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, akkor egy átlagos háziorvosi praxis bevétele 800 ezer forint volt Magyarországon, most 3 millió forint. Azért 3 millió forint, mert évről évre emeltük a praxisok finanszírozását, mindemellett 1,5 milliárd forintból a praxisvásárláshoz, a praxisjog vásárlásához is támogatást nyújtottunk, és letelepedési pályázatot is nyújtottunk. Ha megnézzük, hogy ezek a pályázatok mennyi ember ellátását segítették az elmúlt években, azt mondhatjuk, hogy másfél millió embernek az alapellátásához nyújtott segítséget ez a két pályáztatási forma.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön arról beszél, hogy hogy csökken bármilyen ügyeleti ellátási lehetőség a magyar polgároknál. Ez egyáltalán nincs így. Egyrészről az orvosok száma az elmúlt években, 2010 óta nőtt. Amikor elkezdtük a kormányzásunkat, nem volt 34 ezer orvos Magyarországon, most pedig több mint 38 ezer orvos dolgozik Magyarországon. Tehát nőtt az orvosok száma, hála istennek. Azoknak a helyeknek a száma pedig, ahol ügyeleti ellátást kaphatnak  ügyeleti pontok, mentőállomások, kórházi sürgősségi osztályok , ez összességében több mint 300.

Ha önöknek igaza lenne, és az új ügyeleti rendszer alultervezett lenne a kapacitások tekintetében, akkor arról tudnánk beszámolni két hónapja, hogy abban a három vármegyében, ahol elindult már az új ügyelet, ott sorban állnának a betegek, vagy sorban ülnének a betegek, és órákat várnának, és nem jutnának ellátáshoz, mert ön azt mondta, hogy kevésbé lehet igénybe venni. De nem erről van szó, hanem, ha ön is megnézi az Országos Mentőszolgálat által teljesen átláthatóan nyilvánosságra hozott adatokat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), azt látja, hogy egy orvosra átlagosan egy beteg jut óránként. Tehát semmifajta kapacitáshiány nincsen, semmifajta sorban állás nincsen, ez a modell jól működik. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszterhelyettes úr. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Olyannyira sikeresek ezek a reformok, hogy az elmúlt időszakban már az ember követni se tudta, hogy az önök minisztériumából és államtitkárságáról hány államtitkár távozott az egészségügyi átalakítások alatt (Rétvári Bence: Egy sem.), volt egy hét, hogy talán ketten mentek el az átalakítás alatt. És ha ennyire sikeres egy reform, akkor nem értem, hogy miért kell Navracsics Tibornak például személyesen közbenjárnia, hogy az ajkai ügyelet milyen módon maradjon meg, és milyen módon ne minősüljön le. De ha ilyen sikeres egy reform, akkor azt nem értem, hogy miért nem akarnak például a háziorvosok ügyelni ebben a rendszerben, és miért fordulhatott elő, hogy napokkal ezelőttig, bár önök azt mondták, hogy még ötven nyilatkozat valahol talonban van, de mégiscsak 311 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei orvosból hatan vállalták a háziorvosok közül, hogy ügyeletet fognak ellátni. (Tállai András közbeszól.) Lehet, hogy ez a szám azóta növekedett, és lehet, hogy többen vannak, de a 311 orvosból azért többet is el tudtak volna érni, ha ez valóban egy sikeres átalakítás.

Az a helyzet, hogy önök a szakma véleményére nem kíváncsiak, ezért alakították át a Magyar Orvosi Kamarával kapcsolatos szabályozást. Önöknek az orvosok ebben az esetben csak terhet jelentenek. De látjuk, hogy az önök összes átalakítása egy irányba megy. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Önök duplán fizetős egészségügyet akarnak, és azt akarják, hogy az emberek ne csak a tb-ért, hanem a magánellátásért is fizessenek. Ezt mi nem engedhetjük. Köszönöm szépen. (Szabadi István tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes urat. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Itt vannak a kezemben a Magyar Orvosi Kamara korábbi levelei, amelyek arról szólnak, hogy ezt a fajta átalakítási irányt a Magyar Orvosi Kamara támogatja. Tudja, egy olyan furcsa helyzetben voltunk, hogy az egyeztetéseken együttműködtek, a sajtóban meg támadtak minket a Magyar Orvosi Kamara tagjai, ami egy politikus részéről nyilván elfogadható, ez valamelyest a politika része. Bár azért az adott szónak lehet, hogy jobb lenne, ha nagyobb súlya lenne , de az orvosokat meg azzal fenyegette a Magyar Orvosi Kamara, hogy aki ügyeletet vállal, tehát a betegeit ellátja, az ellen etikai eljárást indít, ami azt jelenti, hogy potenciálisan kizárják az Orvosi Kamarából, ami azt jelenti, hogy élete végéig nem gyakorolhatja az orvosi hivatását; tehát hat év egyetem, három év rezidensév mind törlődik, soha életében többet nem gyógyíthat. Azzal fenyegette így az Orvosi Kamara a magyar orvosokat, hogy aki ügyel az új ügyeleti rendben délutánonként, azok elbúcsúzhatnak életük végéig az orvosi hivatásuktól.

Ez szerintünk egy nem felelős magatartás, ezért kellett a kormánynak lépnie, hogy aki orvosként ügyel, mint ahogy korábban is ügyelt, az ezért ne veszítse el a megélhetését élete végéig. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   186-187   188-197   198      Ülésnap adatai