Készült: 2024.05.09.14:19:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  160-167. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:24


Felszólalások:   160   160-167   168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr a miniszterhelyettesi választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációk tárgyalásának végére értünk, most az azonnali kérdésekkel folytatjuk munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! Kálmán Olga, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mégis mit tud?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a DK frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak a távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a DK soron következő, kérdést feltenni kívánó képviselője következik. Sebián-Petrovszki László, a DK képviselőjeként azonnali kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Mire készülnek?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Fónagy János államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Sebián-Petrovszki László jelzésére:) Öné a szó, képviselő úr.

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár úr, az önök kormánya egyedülálló teljesítményt nyújtott Európában, mert miközben néhány alapvető élelmiszer árát befagyasztották, ezen árstop ellenére a Rákosi-korszak óta nem látott, mintegy 50 százalékos élelmiszer-drágulást szabadítottak rá Magyarországra. És most ott tartunk, hogy Gulyás Gergely miniszter úr már beszélni sem mert a legutóbbi Kormányinfón arról, hogy mi lesz április 30-a után, vagyis amikor az Orbán-kormány a hatályos jogszabály alapján véget vet az árstopoknak.

Egészen ijesztő belegondolni, hogy ha árstopokkal is 50 százalékos élelmiszer-drágulást sikerült elérni, akkor árstopok nélkül mi fog történni ebben az országban, de erről semmilyen tervet, semmilyen megoldást nem hallottunk a kormány részéről, ennyi volt, megállt az önök tudománya itt. Eddig sem volt épkézláb ötletük arra, hogy hogyan húzzák ki Magyarországot az orbáni infláció halálos öleléséből, most pedig még ennél többet sem hallottunk önöktől; úgy tűnik, április 30-a után végleg lemondanak erről a megoldásról.

A hétszeres rezsiáremelés nemcsak a magyar embereket, hanem a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart is büntette, ezt önök is tudják. Két megoldás is kínálkozna. Az egyik az, hogy a világpiacon hónapok óta csökkenő gáz- és áramárat vezetik át például a vállalkozások számára, ám önök nem csökkentik a vállalkozások rezsiköltségeit sem, emiatt azok nem tudják csökkenteni a termékeik árát. A másik megoldás lehetne az áfacsökkentés, akár egy kedvezményes áfa alkalmazása az összes alapvető élelmiszerre, hogy legalább az emberek nyomorán ne nyerészkedjenek, de az önök kormánya eddig erre sem volt hajlandó.

Kérdezem tehát államtitkár urat: mire készülnek az árstopok április 30-ai kivezetése után? Hogyan fogják megállítani a száguldó orbáni inflációt? Miért nem tesznek valamit az élelmiszerárak letörése érdekében? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a kérdését, mert lehetőséget ad számomra, hogy ismételten elmondjam azt, amit a mai nap folyamán is és az előző napokban, hetekben, hónapokban többször elmondtunk.

Alapvetően az európai inflációs helyzetet és a magyarországi inflációs helyzetet  és gondolom, ezt ön sem vitatja  alapjaiban az orosz-ukrán háború okozza, az orosz-ukrán háborúra hivatkozással egy brüsszeli szankciós politika okozza, amelynek következtében Európában, Közép-Európában és Magyarországon is valóban inflációs jelenségek tapasztalhatók. (Gy. Németh Erzsébet: Vitatjuk!)

Azon, hogy történelmileg melyik a nagyobb, melyik a kisebb, tisztelettel vitatkoznék, de nem akarok, mert van negyven év fórom önhöz képest, és jobban megéltem, hogy mikor mennyi volt az áremelés.

(20.10)

De nem vitatom, hogy a mai inflációs áremelés az elmúlt évekhez képest igen jelentős. A kormány eddig is mindent megtett annak érdekében, amit belföldön meg lehet tenni. A brüsszeli szankciós politikát nem tudjuk befolyásolni, az ukrán-orosz háborút alapvetően nem tudjuk megakadályozni, ezért azok a belföldi gazdasági intézkedések álltak rendelkezésünkre, amelyeket megtettünk mind az emberek, a családok, mind a vállalkozások érdekében.

Ön két lehetőséget említett, mind a kettőt az elmúlt időszakban többször hallottuk, és minden alkalommal igyekeztünk bebizonyítani, hogy ezek nem lehetséges megoldások. Az áfacsökkentést alapvetően  és erre valóban történelmi tapasztalataink vannak  a kereskedelem lenyeli, tehát nem a fogyasztók kapják meg, az energiaáraknál pedig az egy nagyon tetszetős dolog, hogy amikor olcsóbbak a világpiaci árak, akkor csökkentsük, csak kérem, van egy másik tendencia is, hogy amikor növelik, akkor meg növelni kellene. Így igyekszünk nivellálni az energiaárakat, hogy ez mind a családok mind a gazdaság számára elviselhető legyen. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. De igen, államtitkár úr, vitatjuk azt a nézetet, hogy az inflációt Magyarországon egyfelől az uniós szankciók okozzák, hiszen egész Európában hatnak a szankciók, mégis itt van az extra magas infláció, és vitatjuk azt…  és a környező országokban is alacsonyabb az infláció, sőt az uniós átlag is 18 százalék körüli volt, ez nagyon messze van a magyarországi 50 százalékos élelmiszer-inflációtól. Tehát nem ez okozza, többször elmondtuk már.

A másik pedig, hogy értem én azt, hogy a kormány sem áfát nem akar csökkenteni, akár az alapvető élelmiszereknél, sem a csökkenő energiaárakat nem akarja átvezetni a vállalkozásoknál. Örömmel mondom önnek, amit ön is mondott, hallott már, hogy a DK és az árnyékkormány, Dobrev Klára árnyékkormánya majd megteszi ezt. A mi programunkban ez szerepel. Mi mind a kettőt nagyon hathatós és jó eszköznek tartjuk. Azt gondoljuk, hogy az embereknek mind a kettő segítene, ezért aztán mi továbbra is emellett kardoskodunk. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Nem akarok azzal az olcsó válasszal élni, hogy régi bűnöknek hosszú az árnyékkorm… (Derültség a kormánypárti padsorokból.)  árnyéka, és így ennek megfelelően (Derültség a kormánypárti padsorokból.) az árnyékkormány is; na de olcsó lenne a válasz, nem ezzel akarok élni. (Gy. Németh Erzsébet: Fusson neki még egyszer, államtitkár úr!)

Én bízom benne, hogy önök nem kapnak erre lehetőséget, hogy kipróbálják, és bízom abban, hogy a mi megoldásunk hozza meg a tartós eredményt, és mi kapjuk meg arra a tartós lehetőséget, hogy ezeket a megoldásokat kipróbáljuk, és a gyakorlatban továbbra is alkalmazzuk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   160   160-167   168      Ülésnap adatai