Készült: 2024.05.10.02:10:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  109-112. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:   105-108   109-112   113      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Nagy Bálint államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Miért akkumlátorgyárakat építenek iskolák helyett? címmel. Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Orbán-kormány nemzetközi nagytőkét pártoló neoliberális politikája nem hagyott helyet a közoktatásnak, mely magas minőségben támogatná a gyermekek tanulását, és ami hosszabb távon hozzájárulna a fenntartható társadalom alapkövetelményeihez, a szociális igazságossághoz és az életminőség folyamatos javításához.

Ma Magyarországon évek óta iskolátlanítás folyik. Az állam kivonul az oktatási rendszerből, ahonnan központi utasításra forrásokat és jogköröket vontak ki. Ma iskolák építése helyett akkumulátorgyárakat épít a kormány.

A magyar közoktatási rendszer azért van válságban, mert képtelen volt ellátni a közfeladatát. Se nem költséghatékony, se nem megfelelően finanszírozott. A hazai közoktatás nem ad választ a jelen kihívásaira, ahogy nem ad jövőképet sem a közoktatásba belépők részére. A diákok jelentős része azért szenved hiányt, mert a részükre nem egyformán biztosított a jó minőségű oktatáshoz szükséges feltételrendszer.

A kormány éveken át visszatartotta a bérfejlesztést. Ezrek hagyták el a pályát, vagy pedagógus végzettségük ellenére sem vállaltak munkát a közoktatásban. Mikor már tarthatatlanná vált a bérfeszültség a magyar oktatásban, akkor döntően EU-s forrásból több lépcsőben elkezdték emelni a pedagógusok bérét, ami azonban még most sem éri el a diplomás-átlagkereset 72 százalékát. A kormány vállalta ugyanis, hogy a diplomás-átlagkereset 72 százalékára fogja 2024-ben felzárkóztatni a pedagógusok bérét. A jelenlegi állapotban azonban ettől elmaradnak a fizetések.

A következő kérdéseket tenném fel. Mikor teljesíti a kormány a vállalt ígéretét? Illetve amikor a kormány vállalta, hogy uniós segítséggel megemeli a pedagógusok bérét, miért nem vállalta azt, hogy az oktatásban új álláshelyeket is létesít? Miért nem tekint a kormány a közoktatásra stratégiai ágazatként, ahol munkavállalók ezrei találhatnák meg a hivatásukat? Várom megtisztelő válaszukat.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Kanász-Nagy Máté képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Amikor tüzetesen elolvastam a kérdésének a címét, akkor a múlt heti hír jutott az eszembe a Lenti Vörösmarty Általános Iskoláról, ők az iskolájuk nevét nem tudták leírni, ön az akkumulátorgyár nevet. Nehéz szó, de bízunk benne, hogy ha már ennyit tiltakoznak ellene, akkor sikerül majd helyesen is leírni.

Ki épített iskolát, és ki zárt be iskolát? Az önök baloldali kormányzása idején 381 helyen zártak be iskolát, tisztelt képviselő úr, 381 helyen lakatot tettek az iskolaépület ajtajára. Abban az időben csökkentették a pedagógusok fizetését, és 15 ezer pedagógust elbocsátottak. Erről ön hallgat, nem beszél, egy szót sem szól.

De nem mennének más úton, hiszen Fekete-Győr András, az önök egyik szövetségese úgy beszélt, hogy mérhetetlenül sok az iskolánk, és ezeknek nagyon ramaty a minősége, túl sok iskola van, ő is erről beszél. Azt folytatnák, ahol abbahagyták, hogy kevesebb iskola legyen. Ezzel szemben mi az elmúlt években 4576 óvodai és iskolai fejlesztést hajtottunk végre. Ezeknek az összértéke az ezermilliárd forintot is meghaladja.

Ön azt mondta, tisztelt képviselő úr, hogy a pedagógusbér-emelés javarészt európai uniós forrásból valósul meg. Tisztelt Képviselő Úr! Egyetlenegy eurócent forrás Magyarországra még idén pedagógusbér-emelésre nem érkezett. Január 1-jétől megemeltük a pedagógusok bérét. Eltelt a január. Eltelt a február. Megkapták a 32,2 százalékos béremelést. Most már másodszorra kapják meg márciusban, de az Unió még egyetlenegy eurócentet sem utalt. Ez teljes mértékben egyelőre magyar költségvetési forrásból megy. De valóban az a tervünk, hogy négy év alatt 93,5 százalékos béremelést valósítsunk meg.

A magyar baloldal csökkenteni tudta a pedagógusok bérét, mi növeljük 93,5 százalékkal, tehát közel duplájára. Ma már a tankerületi iskolákban a gyakornokok is átlagosan 561 ezer forintot keresnek, a pedagógus I. fokozatban lévők 601 ezret, a pedagógus II. fokozatban lévők 679 ezret, általában a pedagógusok az állami köznevelésben 652 ezer forintot keresnek, az iskolaigazgatók átlagos bére pedig 1 millió 18 ezer forint, hangsúlyozom, egyelőre teljesen költségvetési forrásból. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   105-108   109-112   113      Ülésnap adatai