Készült: 2024.05.20.15:38:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2023.03.01.), 30. felszólalás
Felszólaló Nagy Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:35


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NAGY CSABA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Sokat gondolkodtam azon itt menet közben, hogy miről beszéljek. Nos, az ellenzéki vezérszónokokat végighallgatva csatlakozom Nacsa képviselőtársamhoz: én is örömmel fedeztem fel a felszólalók mondanivalójában, hogy volt, aki belenézett a törvényjavaslatba és még számokat is látott.

Több képviselőtársam jelezte, hogy jogilag aggályosnak tartja azt a metódust, azt a tematikát, ahogy ez a törvényjavaslat hozzánk került. Én azt gondolom, ha elolvasták volna magát a törvényjavaslatot és utánanéztek volna a jogi háttérnek, akkor teljesen egyértelmű lenne nekik, hogy a magyar kormányzat az összes ide vonatkozó jogszabályt, amit a magyar parlament elfogadott, betartotta. Az államháztartási törvényt, illetve a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvényt is betartotta a kormányzat, és így került a Költségvetési Tanács elé az a törvényjavaslat, amit most tárgyalunk.

Itt három, számomra lényeges pontot szeretnék kiemelni. A tanács a költségvetésitörvény-módosítás tervezetével kapcsolatban a hitelességre nézve azt állapította meg, hogy nincsenek olyan alapvető ellenvetései, amelyek indokolnák az egyet nem értés jelzését. Ez egyébként egy nagyon fontos felelőssége a Költségvetési Tanácsnak. S általánosságban még két pontot szeretnék kiemelni. Az egyik az, hogy a tanács támogatta azt az intézkedést, amely arról szól, hogy ha 2023-ban a GDP reálértéke 1,5 százalék felett nő, akkor az így keletkezett többletbevételt a hiány mérséklésére kell fordítani. S arról is szól a tanács, hogy a 2022 végére várt 73,5 százalékról 2023 végére 69,7 százalékra mérséklődik az államadósság mutatója. Azt gondolom, ezek nagyon-nagyon fontos tételmondatok. Magyarán, ez azt jelenti, hogy jogilag nem kétséges ennek a törvénytervezetnek a megítélése, és az alapvető költségvetési célokkal sincs semmiféle probléma.

Többen beszéltek nagyon sok mindenről. Volt olyan képviselőtársunk, aki azt mondta, semmi oka, hogy támogassa ezt a költségvetési törvényt, sőt az is elhangzott, hogy helyezzük hatályon kívül, LMP-s képviselőtársunk pedig neoliberálisnak és érzéketlennek minősítette a költségvetési törvényt.

Én egy-két dolgot kigyűjtöttem magamnak, amik kiolvashatók ebből a javaslatból, és ezekről szeretnék beszélni. Elnézést kérek, ha sok ismétlés lesz benne, de azt gondolom, a közvéleményt biztosan érdekli az, hogy mi mindent teszünk a tekintetben, hogy például a családtámogatási rendszert fenntartsuk.

A munka és a gyermeknevelés megbecsülése érdekében fenntartjuk a családi adórendszert, a családi és járulékkedvezményt. Azt gondolom, hogy aki gyermeket nevel és szembesült ezekkel a kedvezményekkel, az azt fogja mondani, hogy végre egy olyan adórendszer van Magyarországon, amely a gyermeknevelést és a munkához való hozzáállást is támogatja. Mindig el szoktuk mondani, hogy Magyarországon 15 százalék a személyi jövedelemadó. Ez Európa egyik legalacsonyabb személyi jövedelemadója. Az elmúlt évben bevezettük a 25 év alatti fiatalok adókedvezményét. Ha valaki jogosultságot szerez és gyermeket vár, akkor az idei évtől 30 éves koráig nem kell személyi jövedelemadót fizetnie. Folytatjuk az otthonteremtési programot. Erre most részletesen nem térnék ki, mert nagyon sok időt venne el, de azt gondolom, aki ebben jártas, az tudja, hogy milyen lényeges támogatási elemekről van szó.

Bevezettük az élelmiszerárstopot, és ezt a szankciós infláció ellen, annak leküzdésére, annak enyhítésére próbáljuk meg fenntartani mindaddig, amíg az infláció csökkenő pályára nem áll. Működik a lakossági kamatstop, ami 350 ezer családot érint. A Diákhitel2 program keretén belül azok az egyetemisták, főiskolások, akik tanulnak, kamatmentes hitelben részesülnek, míg a Diákhitel1 hitelprogram keretén belül a piaci kamat felét kell fizetni.

Miniszterelnök úr hétfőn beszélt arról, hogy a banki alapszámla vonatkozásában tovább csökkentettük a költségeket, a kormányzat legújabb döntése pedig az, hogy az első félévben be fogja vezetni a vármegyebérletet, ami, azt gondolom, hogy a kistelepülésen élőket alapvetően fogja támogatni. Zárójelben mindig meg szoktam jegyezni, a saját képviselői munkámon keresztül érzem, hogy mennyire fontos ez a kormányprogram, és mennyire fontos, hogy a költségvetési törvény ezeket a támogatásokat is tartalmazza. Baranyában a szociális tűzifaprogram keretében több mint 17 ezer köbméter fát osztottak ki eddig, és a tűzifaprogram keretén belül, amit a kormány garantált árral vezetett be, 22 700 köbméter fát osztottak ki az embereknek.

Ha végigmegyünk a családtámogatási rendszeren, a családpolitikán, és megnézzük, hogy a költségvetési törvényben hány tételsoron, hány előirányzatsoron, programsoron tudunk a családok támogatásáról beszélni, akkor 50 ilyen sort látunk. Én ezekből egy-kettőt szeretnék kiemelni, mert azt gondolom, hogy mindig kell beszélni ezekről a kérdésekről, mert ha itt a parlamentben az ellenzéki képviselők hozzászólásait meghallgatjuk, akkor úgy tűnik, mintha a kormány nem csinált volna semmi. Zárójelben jegyzem meg, hogy van olyan ellenzéki képviselő, akit zavar, hogy a kormány dolgozik, és azzal is megvádolta a kormányt, hogy még éjszaka is dolgozik. Én ezeket a hozzászólásokat nem nagyon tudom hova tenni. Én azt gondolom, hogy jó, ha egy kormány dolgozik, és az is jó, ha éjszaka is dolgozik, főleg ha egy olyan időszakról beszélünk, amikor a szomszéd országban háború van, és mindenki, aki ebben felelősséggel megnyilvánul, attól fél, hogy ez az elkövetkezendő időszakban eszkalálódni fog.

Visszatérve a családtámogatási rendszerhez, még egy-két előirányzatot szeretnék kiemelni. A magyar kormány elindította és bevezette az ingyenes tankönyvellátás támogatását. De hogy számok is elhangozzanak a költségvetési vitában: 2023-ban ez 13,2 milliárd forintot jelent. Az Erzsébet gyermek- és ifjúsági táborok támogatását is továbbvisszük. Itt sok ezer gyermek tud nyaralni, programokon részt venni. Én azt gondolom, az oktatási rendszerünk vonatkozásában talán a legsikeresebb nyári programról beszélünk. Ha valaki beszélt olyan szülőkkel vagy gyermekekkel, akiknek a hozzátartozói ilyen táborokban részt vettek már nyaraláson, tudja, hogy mindig a csillogó szemű gyerekeket szokták megemlíteni a programok végén.

Benne van ebben a támogatási rendszerben a fiatalok első sikeres nyelvvizsgájának a támogatása közel 2 milliárd forinttal, a fiatalok vezetői engedélyének megszerzésével összefüggő költségek egy részé-nek megtérítése több mint 1 milliárd forinttal. A gyesen és gyeden lévők közül támogatjuk azokat, akik egyetemre járnak és hallgatóként vettek föl célzott hitelt. A babaváró támogatások 178 milliárd forinttal szerepelnek a költségvetésben. A diákhitel-konstrukciók támogatása 11 milliárd forinttal, a lakástámogatások 383 milliárd forinttal, a nők korhatár alatti nyugdíjellátása 440 milliárd forinttal, a csecsemőgondozási díj 154 milliárd forinttal, a védőnői szolgáltatás, anya-, gyermek- és ifjúságvédelem 27 milliárd forinttal szerepel.

Azt gondolom, ezek azok a tételek, amelyek érdemesek arra, hogy ebből az ötven sorból kiemeljük és beszéljünk róluk. S ha megnézzük, hogy a családi adóalap-kedvezmény mekkora összeget érint, azt látjuk, hogy 323 milliárd forintot. A 25 év alattiak kedvezménye 160 milliárd forintot, a négygyermekes anyák személyijövedelemadó-mentessége 35 milliárd forintot jelent. Úgy tervezzük, hogy a 30 év alatti anyák kedvezménye az idei évben 5 milliárd forintot fog támogatásként elvinni a költségvetésből. Ezek a számok azt jelentik, hogy a magyar kormány a családok és azon emberek mögé áll, akik megpróbálják munkával eltölteni azt az időt, ami rendelkezésükre áll ahhoz, hogy az egzisztenciájukat meg tudják teremteni.

(11.50)

És talán még egy utolsó gondolat, mielőtt arra kérném önöket, hogy támogassák a törvényjavaslatot, annak az elfogadását, hogy ezt az egész programot egészíti ki az a rezsivédelem, ami a családokhoz elér. Ugye, ez azt jelenti a mostani becslések szerint, hogy a családok áramszámláját úgy támogatjuk, hogy a piaci árnak körülbelül a felét kell majd kifizetniük az átlagfogyasztáshoz képest, illetve a gázár vonatkozásában pedig az egynegyedét kell a családoknak kifizetniük. Ez azt jelenti, hogy családonként és havonta körülbelül 181 ezer forinttal támogatjuk a családok megélhetését a 2023. évben.

Én arra szeretném kérni képviselőtársaimat, hogy a Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló XXV. törvényünknek, amelyet 2022-ben hoztunk meg, a módosításáról szóló T/2667. számú törvényjavaslatot fogadják el, hiszen ez Magyarország érdekeit, a magyar családok érdekeit védi. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai