Készült: 2024.05.08.08:20:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:41


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Toroczkai László képviselő úr, a Mi Hazánk-képviselőcsoport részéről: „Hány eleme lesz még a megszorító csomagnak?” címmel. Frakcióvezető úr, öné a szó.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Szerintem most már önök is szégyellik azt az ad hoc kormányzást, ami jelenleg kezd kibontakozni. Talán ennek a jele az, hogy a kormánypártok részéről a KDNP, illetve a Fidesz padsoraiban nem látok senkit. Hiszen ez most már tényleg szégyellnivaló, amit önök csinálnak. Bejelentenek olyan elképesztő megszorító intézkedéseket, amelyekkel kapcsolatban a napnál is világosabb, hogy ezek nem átgondoltak és nem kidolgozott intézkedések. S amikor azt látják, hogy háborog a nép, teljes joggal, akkor utána megpróbálnak valahogy kimászni, kikászálódni abból a helyzetből, amit tulajdonképpen önök maguk teremtettek.

Az elmúlt években folyamatosan mondta a Mi Hazánk Mozgalom, még a parlamenten kívül is, hogy óriási gondok, óriási bajok lesznek. Egyrészt van egy világpolitikai átalakulás, van egy Világgazdasági Fórum, amelynek a vezetője már 2020-ban meghirdette a Great Resetet. Nagyon jól tudtuk, hogy a koronavírusnak valakik majd megfizetik az árát, aztán utána jött a háború, amely felülírta még a laborvírust is, és önök mindaközben, amikor mi kongattuk a vészharangot, nem tettek semmit, sőt úgy tűnik, mintha éppen ezeknek a gazdasági köröknek az érdekeit akarnák kiszolgálni.

Mielőtt a katásokról szólnék, szeretném már előre államtitkár úrnak jelezni, hogy én és a Mi Hazánk Mozgalom frakciója nem szavazott akkor, amikor annak idején a katáról szó volt. (Dömötör Csabának:) Majd elmondja, amikor válaszolni fog. Ezt a frakciót én vezetem, ezt a pártot én vezetem, és én egészen biztosan elmondhatom önnek, hogy én támogattam volna a katát annak idején. Szeretném felkészíteni, hogy a válaszadását ne azzal kezdje, hogy az ellenzék annak idején a katát nem támogatta. Tehát én támogattam volna, és most is támogatnám, hogy ne szúrjunk ki, mondjuk, 400 ezer magyar dolgozóval akkor, amikor valakinek a gazdasági krízis árát meg kell fizetni.

Ami pedig a rezsicsökkentés kapcsán elhagyta az önök száját, attól aztán az ember már tényleg keresi a szavakat, hiszen érthetetlen, hogy amikor az emberek egyébként is aggódnak, teljes joggal, hiszen ők maguk is látják ezt a világgazdasági átalakulást, ráadásul háború robbant ki itt a szomszédban, akkor önök mintha pszichikai hadviselést folytatnának a magyar nép ellen. Nem lehet azt eljátszani az emberekkel, hogy bejelentik mindenféle konkrétumok, mindenféle részletek nélkül, hogy oda a rezsicsökkentés például annak a sok százezer magyarnak, aki árammal fűt. Például a vidéken, a tanyákon élők nem tehetik meg azt, hogy gázzal fűtsenek. Önök azt mondják, hogy 210 kilowatt/óra fölött itt mindenki gazdag ember, és átlagon felül fogyaszt. Ráadásul akinek van egy kis kerti zöldségese vagy gyümölcsöse, és esetleg azt meg kell locsolni, mert locsolás nélkül nem fog megteremni semmi, annak egy vidéki háztartásban egészen biztosan nem jön ki az az átlagfogyasztás, amit önök számoltak. Egyébként valószínűleg önöknek sem jön ki, az önök otthonaiban sem. Nem tudom, ki számolta ki ezeket az arányokat.

De ami ennél is sokkal nagyobb kérdőjel: nem nagyon értjük, hogy maga az áram, a villamos energia hogyan került bele ebbe a csomagba. Hiszen már szakértők is elmondták, hogy a Paksi Atomerőmű olcsó árammal a teljes magyar lakosságot el tudná látni. Jó lenne, ha a kormány reagálna ezekre a szakértői megnyilatkozásokra. Mert ez ugyancsak azt a látszatot kelti, hogy önök megint a globális nagyvállalatok, a vadkapitalisták oldalán állnak, és nem a magyarok, nem a dolgozó magyar nép oldalán állnak, pedig ők a legfontosabbak, hogy valahogy át tudják vészelni az előttünk álló hónapokat, az előttünk álló éveket.

(13.30)

Tehát azt kérem önöktől, hogy végre fejezzék be ezt az ad hoc kormányzást, végre olyan megszorító javaslatokat jelentsenek be, amit legalább átgondolnak, aminek legalább a részleteit kidolgozták, ha már  mint ahogy most kiderült  nem mondtak igazat a választási kampányban. Magyarul: önök hazudtak, amikor azt ígérték, hogy megtartják majd a rezsicsökkentést, és azt ígérték, hogy nem fogják a világgazdasági krízis folyamatait a magyar lakosságra ráterhelni.

Örülök annak, hogy most már a teljes balliberális ellenzék részéről visszahallom a Mi Hazánk Mozgalom programpontjait. Hiszen mi voltunk azok, akik nemcsak előre jeleztük azt a világgazdasági krízist, amelynek egyébként kiszolgálói a balliberális pártok itt, Magyarországon, hanem mi voltunk azok, akik vagyonadót követeltünk a magyarországi oligarcháktól  és követelünk továbbra is , mi vagyunk azok, akik a globális nagyvállalatokat megadóztatnánk, és mi vagyunk azok, hogy segítsek a balliberális oldalnak, még egy pontot nem vettek át a mi javaslatcsomagunkból, a globális techcégek adóztatásában még segítsenek, és akkor mondhatjuk, hogy kezdünk elmozdulni valamilyen konszenzus felé.

Ezt várjuk a kormánytól, hogy ne a magyar emberekkel fizettesse meg a katasztrofális kormányzás és a katasztrofális világgazdasági folyamatok árát. Köszönöm. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, frakcióvezető úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Tállai András miniszterhelyettes úr kíván válaszolni. Öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Minthogyha ön követelné a kormánytól az újabb és újabb, negatívan ható lépéseket. Meg kell hogy nyugtassam önt  vagy ha ez nem megnyugtató az ön számára , hogy a kormány nem ezen gondolkodik és nem ebben gondolkodik.

Van ennél fontosabb kérdés, amit ön fölvet, és kihat azokra, amit ön itt a parlament elé tár, például az, hogy meddig lesz háború, és mikor lesz béke. Ez a legfontosabb kérdés a világon. Lehet ezen gúnyolódni, lehet erre ezt vagy azt mondani, ez határozza meg mindannyiunk jövőjét, egész Európáét, benne Magyarországét és mindannyiunkét, akik ebben az országban élünk.

Aztán az is nagy kérdés, és kihat mindenre, hogy az Európai Unió felhagye végre a szankciós politikájával, rájöne arra, hogy a szankcionálás, amit Oroszország irányába próbálnak tenni, nem Oroszországnak árt, hanem a saját népeinek, a saját országainak, a saját lakosainak, a saját szavazóinak. Erre most már nagyon sokan rájöttek Európában, el kell olvasni néhány híradást, néhány cikket, hogy melyik országban milyen gondot okozott, és a döntést meghozó kormányok hogyan szembesültek azzal, hogy mit is fog ez jelenteni majd az adott országban. Különösen figyelmébe ajánlom önnek, hogy olvassa el, hogy mit tárgyalt az elmúlt héten a német kormány, és mi tárult a nyilvánosság elé, hogy mire lehet számítani Németországban.

Tudja, mi itt a legfontosabb kérdés? Hogy lesze energia, hogy lesze olaj, hogy lesze gáz. Ebből adódóan az a legfontosabb kérdés, hogy lesze termelés, lesze termékkibocsátás, működike a gazdaság. Ha működik a gazdaság, mert van energia, akkor van munkahely; de ha nincs energia, akkor nem lesz munkahely sem. Ez a legnagyobb probléma, és ezt semmilyen megszorító intézkedés nem eredményezi, csak a világgazdaságban, a világban lezajló események, a háború és a háború következményei, az Európai Unió elhibázott gazdaságpolitikája, szankciós politikája.

Nagyon fontos kérdés, hogy mit válaszol erre a kormány. A kormány  meg lehet nézni a költségvetést, el lehet olvasni , annak ellenére, hogy ön támadja a kormányzati intézkedéseket, a kataváltozást, és támadja a rezsicsökkentés terén hozott változásokat, legfontosabb célja az, hogy megvédjük a családokat (Moraj és derültség az ellenzéki padsorokban.), megvédjük a munkahelyeket, megvédjük az elért rezsicsökkentést, ugyanis ez a rezsicsökkentés az átlagfogyasztásig továbbra is védeni fogja a családokat.

Nagyon fontos, hogy megvédjük a nyugdíjasokat, hogy a nyugdíjak értékét az inflációval szemben meg tudjuk őrizni. Erről áprilisban hozott döntést a kormány, és most teljesül, júliusban, hiszen július 12-étől folyamatosan 3,9 százalékos nyugdíjemelést kapnak a nyugdíjasok, visszamenőleg január 1-jétől.

Nagyon fontos kérdés, hogy megvédjük az otthonteremtési program elért eredményeit. Az otthonteremtési programban a magyar családok, a magyar fiatalok tovább tudják folytatni az elképzelésüket, vagy aki most elkezdi, annak is megvan a költségvetésben a forrása, és megvan a lehetőség számára. Fontos, hogy megvédjük és fenn tudjuk tartani a családpolitikai intézkedéseket, a jövő évben ez 450 milliárd forinttal fog növekedni az előző évihez képest. Működőképes legyen az egészségügy, és működőképes legyen az oktatás, ezek a legfontosabb kérdések.

Ennek az országnak a bajban, ha háború van, a gazdasági recesszióban is működnie kell, az embereknek munkahelyük kell hogy legyen, és az emberek dolgozni kell hogy tudjanak. Ezek a legfontosabb célok, és nem pedig az, amit ön vár el a kormánytól, a megszorításokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai